Kominek w salonie

Czym jest kominek z płaszczem wodnym?

Kominek w salonie czy w sypialni w Twoim domu może być nie tylko dodatkowym źródłem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, ale najczęściej jest estetyczną ozdobą. Trzaskający na palenisku ogień tworzy szczególną atmosferę – przytulności. Ciepło domowego ogniska dosłownie relaksuje i sprawia, że możesz lepiej odpoczywać. W domu warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym. Na czym polega ów płaszcz i jakie ma on znaczenie dla wydajności ogrzewania domu z zastosowaniem takiego kominka?

Kominek z płaszczem wodnym – na czym polega?

Kominek jest tradycyjnym źródłem ogrzewania w domach jednorodzinnych. Jednak na przestrzeni kolejnych stuleci zdecydowanie ewoluował, by działać wydajniej i lepiej rozprowadzać ciepło po pomieszczeniach w domu. W efekcie powstał m.in. kominek z płaszczem wodnym, który różni się od zwykłych tego typu rozwiązań budową. Jego korpus ma dwie ścianki, a w przestrzeni występującej pomiędzy nimi przepływa woda. Całość otacza płaszcz wodny, od którego kominki tego rodzaju wzięły rzecz jasna swoją nazwę.

Kominek tego typu jest określany również jako kominek z wymiennikiem wodnym. Jego kluczowym elementem jest wkład, który zwiększa efektywność działania. Schemat kominka tego typu wskazuje, że pozwala on nie tylko na stworzenie przyjemnej atmosfery w domu, ale i na wydajne ogrzewanie.

Ciepło wytwarzane na palenisku powoduje, że ogrzewana jest woda znajdująca się w wymienniku umieszczonym nad nim, która za pośrednictwem płaszcza wodnego przekierowywana jest do kaloryferów. To także źródło przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Kominek

Instalacja kominka z płaszczem wodnym

Skoro już wiesz, jak działa kominek z płaszczem wodnym, to teraz dowiedz się, na czym polega jego instalacja. Najlepiej zatrudnić do niej ekspertów, którzy już nie raz montowali kominek z płaszczem wodnym. Schemat dołączony do takiego rozwiązania także powinien umożliwić Ci samodzielne przeprowadzenie wymaganych prac instalacyjnych. Najłatwiej to zrobić, jeśli dopiero budujesz dom lub przeprowadzasz duży remont. Wszystko dlatego, że wkład wodny w kominku musi być podłączony koło komina i do systemu centralnego ogrzewania za pomocą rur i kształtek. Najczęściej przy montażu kominka z płaszczem wodnym instalacja odbywa się z użyciem miedzianych elementów.

Zobacz też:  Naturalne źródła energii - teraźniejszość i przyszłość

Ponadto w kotłowni domowej trzeba umieścić zbiornik buforowy odpowiadający za gromadzenie wody podgrzanej uprzednio w kominku. Konieczne jest zamontowanie instalacji, która będzie doprowadzała wodę do płaszcza wodnego kominka oraz zadbanie o zasilanie elektryczne oraz odpowiednią wentylację. Dzięki tej ostatniej kanałami nawiewnymi do komory spalania będzie doprowadzane powietrze. Zasilany drewnem kominek z płaszczem wodnym wymaga także podłączenia do prądu. Dlaczego? Ponieważ energią zasilana jest pompa oraz sterownik, którym można kontrolować pracę rozwiązania.

Istotne jest zastosowanie zabezpieczeń przed przegrzaniem systemu z kominkiem z płaszczem wodnym, za co może odpowiadać wężownica schładzająca. Kiedy termostat wykryje zbyt wysoką temperaturę w instalacji, uruchomi zawór w wężownicy, a ta zwolni zimną wodę i skutecznie schłodzi cały układ. Także wspominany już zbiornik buforowy napełniony wodą przejmie nadmiar ciepła wytworzonego w kominku. Akumuluje on nadwyżkę energii, by w odpowiednim czasie, gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie, oddać ją. Dzięki temu nawet po wygaśnięciu kominka przez długi czas w domu będzie po prostu ciepło. Tym samym wydajne ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym jest możliwe.

Zobacz też:

Ranking kominków wolnostojących do 7500 złotych

Wybieramy wkłady kominkowe

Domek na działce – drewniany czy murowany?

Budowa sauny mokrej w domu

Czym palić w kominku z płaszczem wodnym?

Na efektywność pracy kominka z płaszczem wodnym wpływa nie tylko wielkość zbiornika z wodą, ale również to, czym się w nim pali. Odpowiedni proces spalania opału zapewni wybór drewna kalorycznego, gęstego. Tylko takie będzie się spalało powoli i równomiernie, dzięki czemu będzie oddawało dużo ciepła. Na pytanie o to, czym palić w kominku z płaszczem wodnym, możemy odpowiedzieć, że najlepiej do tego celu nadaje się:

  • grab,
  • buk,
  • jesion,
  • dąb.

Zasadniczo to drewno twarde, o małej zawartości kory.

Ogrzewanie z kominka z płaszczem wodnym

Wydajność ogrzewania z kominka z płaszczem wodnym jest dużo większa w porównaniu z kominkami pozbawionymi tego elementu. Jednak czy może on stanowić jedyne źródło ciepła w domu? Pod względem formalnym – nie. Świadczy o tym § 132.1 Warunków Technicznych Budynków. Wskazano w nim, że kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania budynku, choćby działał najsprawniej. Dom powinien być wyposażony dodatkowo w instalację grzewczą lub urządzenia niebędące piecami, trzonami kuchennym lub kominkami.

Zobacz też:  Jaką klimatyzację wybrać do domu?

Kominki z płaszczem wodnym podłączone do systemu centralnego ogrzewania są wyjątkiem od reguły, zwłaszcza że charakteryzująca je moc grzewcza będzie w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne choćby całego domu. Dlatego zapewnianie ciepła kominkiem z płaszczem wodnym może mieć status podstawowego źródła ciepła, ale nie powinno ono być jedyne. Najczęściej tego rodzaju kominki są wykorzystywane jako uzupełniające źródło grzewcze.

Podobne wpisy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *