Ciemna łazienka – jak ją zaprojekto

Ciemna łazienka – jak ją zaprojektować ?

Jeżeli szukasz pomysłu od czego zacząć remont łazienki w kolorze czarnym łazienkę oraz zastanawiasz się, z czym można skomponować ciemne barwy w tym pomieszczeniu, koniecznie przeczytaj ten wpis. Dowiesz się z niego również, na co warto zwrócić uwagę przy projekcie łazienki z drewnem.

Ciemna łazienka

Ciemne kolory są coraz częściej wybierane podczas aranżacji łazienek. Nie spędzamy w niej tak dużo czasu, jak w kuchni czy salonie, dlatego posiadając zarówno dużą, jak i małą łazienkę, możemy urządzić ją w ciemnej tonacji. Decydując się na ciemną łazienkę, należy zadbać o bardzo dobre oświetlenie, ponieważ czerń nie odbija światła w przeciwieństwie do jaśniejszych kolorów. Praktycznym rozwiązaniem jest montaż podświetlanego lustra oraz dodatkowego oświetlenia LED wokół wanny lub prysznica. Sposobów urządzenia ciemnej łazienki jest naprawdę dużo.

Czarna łazienka

Czarna łazienka jest dużym wyzwaniem nawet dla doświadczonych architektów i projektantów. Umiejętne wykorzystanie ciemnych barw wymaga przemyślanego i zaplanowanego projektu łazienki. W kwestii ciemnego wykończenia łazienki najczęściej wykorzystuje się ściany i podłogi. Te dwie płaszczyzny dają naprawdę wiele możliwości. Najczęściej decydujemy się na następujące połączenia:

  • Ciemne podłogi i ciemne ściany. W takim wnętrzu najlepiej sprawdzi się tradycyjna biała ceramika, która nie obciąży optycznie pomieszczenia. Do takiej kompozycji pasuje drewno o jasnej barwie.
  • Ciemne ściany i jasne podłogi. Podłogi w tym wydaniu skutecznie rozjaśniają i kontrastują ze ścianami, przełamując monotonię.
  • Ciemne ściany z wkomponowanymi elementami rozjaśniającymi. Są to przede wszystkim błyszczące płytki dekoracyjne w nietypowych kształtach. Przy takim rozwiązaniu możemy zdecydować się na jedną ścianę w innym odcieniu np. granatowym lub ciemnoszarym. Czarne lub granatowe ściany przełamane pasem jasnych płytek zawsze robi dobre wrażenie.

Ciemna łazienka często wymaga sprytnych zabiegów aranżacyjnych, które pozwolą czuć się we wnętrzu komfortowo. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Zastosowanie szklanych drzwi jest dobrym rozwiązaniem.

Zobacz też:  Eko Dom. Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Ciemna łazienka z drewnem

Ciemne łazienki idealnie prezentują się z drewnianymi elementami. Wybór jest naprawdę duży, jeśli chodzi o zastosowanie tego tworzywa w łazience. Możesz zdecydować się na drewniane meble do łazienki, deski podłogowe lub okładziny ścienne. Materiał wykorzystany do wykończenia powinien twardy oraz cechować się niskim współczynnikiem skurczu. Musisz również pamiętać o dwufazowym zabezpieczeniem drewna. Najpierw należy pokryć powierzchnię preparatem impregnującym, a następnie do dekoracyjnego wykończenia łazienki powinniśmy użyć oleju, lakieru lub wosku. Nieefektywne odprowadzanie pary wodnej może powodować powstawanie pleśni oraz grzybów. Jeśli zdecydujesz się na łazienkę w drewnie, warto postawić na wentylację mechaniczną zamiast naturalnej. Ograniczenie kontaktu z wodą jest wskazane gdy decydujemy się na łazienkę z drewnem.

Czarno szara łazienka

Grafitowe odcienie pasują do nowoczesnej łazienki. Mogą być tłem dla dużego, podświetlanego lustra, białej lub czarnej ceramiki. Można użyć efekt betonu na ścianie. Szara łazienka wyróżnia się elegancją, harmonią i spokojem. Może mieć różny charakter- industrialny, minimalistyczny albo skandynawski. Najlepiej sprawdza się stosowanie szarości na przemian z innymi barwami – zwłaszcza z czernią. To, czy łazienka będzie cała czarna, czy z domieszką innych barw zależy od naszych upodobań. Dobrym pomysłem są szare ściany i podłogi, szczególnie gdy chcemy zastosować czarne meble w łazience. Jeśli chcemy dodać szaro czarnej łazience miłego akcentu, zdecydujmy się na drewniane wykończenie blatu pod umywalkowego lub drewnianą półkę pod lustrem. Szary i czarny to barwy ponadczasowe. Szukając inspiracji jak urządzić szarą łazienkę, warto zaglądać na strony projektantów wnętrz i producentów wyposażenia. Znajdziemy tam gotowe pomysły oraz konkretne porady, jak stworzyć wygodne, funkcjonalne i estetyczne wnętrze.

Czarny kolor w łazience prezentuje się pięknie, ale jest trudny do utrzymania w czystości. Jeżeli nowy wystrój ma służyć latami, to konieczny będzie większy budżet i zaangażowanie. W takim pomieszczeniu jak łazienka każdy element jest ważny, ale gdy starannie zaplanujemy powierzchnię efekt końcowy z pewnością będzie zachwycający.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *