Firanki czy rolety w kuchni?

Kuchnia jest sercem domu – pomieszczeniem, w którym przygotujesz posiłki dla siebie i rodziny, ale i będziesz je często spożywać czy nawet podejmować gości. Wiele osób lubi przesiadywać w tym miejscu, bo jest przytulne, panuje tam miła, harmonijna atmosfera. Możesz ją kształtować także poprzez odpowiednie dodatki, np. aranżację okien (zobacz aranżujemy kuchnię, jaki styl wybrać). Sprawdź, czy wybrać na okno w kuchni firankę czy roletę.

Firanki w kuchni

Tradycyjnym, standardowym wyborem przy aranżacji okien kuchennych będzie wykorzystanie w nich firanek. Wielu zwolenników firanek do kuchni podkreśla, że pozwalają one na kształtowanie przytulnej atmosfery w tym pomieszczeniu.

Mogą być zwiewne, lekkie, w tradycyjnym białym odcieniu, ale i kolorowe. W zależności od dokonanego wyboru firanki w kuchni mogą zasłaniać całe okno lub tylko jego część. Wybór należy do Ciebie, ale weź pod uwagę to, czy firanki kuchenne:

  • nie ograniczają dopływu światła naturalnego,
  • nie zatrzymują ciepła,
  • chronią przed ewentualnymi przeciągami,
  • przepuszczają świeże powietrze w domu.

W zależności od tego, jak duże jest okno kuchenne i sama kuchnia, możesz wybrać inną firankę. Na przykład w małych kuchniach dla optycznego powiększenia pomieszczenia zdecyduj się na firany ozdobione pionowymi wzorami lub pasami. Do takich wnętrz najbardziej będą pasowały lekkie, zwiewne rozwiązania, wykonane na przykład z organzy. Mogą być gładkie czy ozdobione delikatnym, kwiatowym wzorem lub pasami. Im jaśniejsze kolory firanek do kuchni o niewielkiej powierzchni, tym lepiej.

Zupełnie inne podejście możesz przyjąć, jeśli wybierasz firany do kuchni o dużej powierzchni, np. połączonej z jadalnią i salonem. Otwarta przestrzeń kuchenna sprawia, że jest ona przestronna. Możesz wybrać do niej grubsze rozwiązania, nawet takie, które będą utrzymane w intensywnej kolorystyce. Haftowane firany, ozdobione aplikacjami z gipiury czy oryginalnie upięte na karniszu umożliwiają wykonanie oryginalnej aranżacji okiennej. Możesz też wybrać zasłony czy panele dekoracyjne do takich firan. Pamiętaj, by dopasować je do siebie i do wystroju okien w jadalni czy salonie, o ile pomieszczenia te są połączone ze sobą.

Zobacz też:  Jakie hokery niskie warto wybrać? Sprawdź poradnik!

W obu przypadkach dobierz z uwagą długość firan kuchennych, które powinny się kończyć na co najmniej kilka centymetrów nad powierzchnią stołu czy blatu kuchennego lub też parapetu. Ułatwi to utrzymanie ich w czystości.

Kuchnia firanki

Rolety w kuchni

Alternatywą dla firan w kuchni są rolety kuchenne. To nowoczesny, ale i funkcjonalny sposób aranżacji kuchennego okna. Dostępne są rozmaite style, typy i kolory rolet. Wśród nich można wyróżnić:

  • rolety tradycyjne, kasetowe, pełne,
  • rolety dzień i noc,
  • rolety rzymskie.

Są one funkcjonalnym sposobem na zaciemnienie okna i na zyskanie prywatności, co ma szczególne znaczenie, jeśli okno w kuchni wychodzi np. na ruchliwą ulicę czy podwórko pomiędzy blokami.

Podobnie jak w przypadku firan, w małych kuchniach wybieraj rolety utrzymane w jasnej kolorystyce, a w dużych możesz sobie pozwolić na większą swobodę. Najlepsze rolety do kuchni będą łatwe w utrzymaniu w czystości. Pamiętaj, że powinny być odporne na trudne warunki, jak działanie pary wodnej, temperatury, tłuste plamy i tym podobne.

Zobacz też:

Biała kuchnia – jak zaprojektować kuchnię w bieli?

Rodzaje tapet na ścianę

Połączenie rolet i firanek w kuchni

Możesz zdecydować się też na jednoczesne zastosowanie w kuchni rolet i firanek dekoracyjnych. Roleta – firanka do kuchni będzie połączeniem obu rozwiązań. Wykonana z lekkiego materiału może być ściągnięta ku górze, jeśli potrzebujesz więcej światła, a wieczorem opuścisz ją i będziesz cieszyć się prywatnością.

Na pytanie o to, czy na okno w kuchni lepszym wyborem będzie firanka czy roleta, nie ma jednej, zawsze prawidłowej odpowiedzi. To zależy od indywidualnych preferencji, jeśli chodzi o wystrój wnętrza. Możesz wykorzystać firankę na całe okno lub upiąć ją po bokach, zaś na środku umieścić dekoracyjny panel bądź też zastosować na okno dodatkową roletę, by funkcjonalnie pozwalała na zaciemnienie wnętrza, jeśli taka będzie potrzeba.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *