Od czego zacząć remont łazienki?
Prace remontowe powinny być realizowane zgodnie z wcześniej stworzonym harmonogramem. Nawet jeśli chcesz odmienić swoją łazienkę samodzielnie, najpierw dokładnie zaplanuj, co właściwie będą obejmować roboty. Jeżeli masz ciemną łazienkę możesz się dowiedzieć jak ją zaprojektować. Dobra organizacja to podstawa. W przypadku remontu łazienki problemem będzie przede wszystkim wyłączenie z użytkowania toalety. Najlepiej, by w ciągu tych kilku dni w domu było możliwie najmniej domowników. Zobacz, jak zaplanować remont łazienki krok po kroku. Co zrobić w pierwszej kolejności?
Remont łazienki – od czego zacząć?
Jeśli chcesz przeprowadzić remont łazienki, kolejność prac powinna być na przykład taka:
- Zaplanuj zakres prac do przeprowadzenia.
- Sprawdź, czy nie musisz zgłosić remontu do spółdzielni.
- Załatw formalności związane z wyrzucaniem gruzu i odpadów wielkogabarytowych, jak wanna, umywalka czy miska klozetowa.
- Skuj kafelki, usuń stare elementy sanitarne.
- Sprawdź stan instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz ewentualnie gazowej (junkers).
- Wykonaj prace instalacyjne.
- Zrealizuj prace wykończeniowe.
- Wykonaj biały montaż.
- Posprzątaj łazienkę.
Taki przebieg prac pozwoli na zapewnienie płynności realizacji kolejnych punktów w harmonogramie remontu łazienki. Kluczem do sukcesu jest dobry plan, który powinieneś przygotować sam lub zlecić jego opracowanie architektowi wnętrz.
Generalny remont łazienki
Poprzez generalny remont łazienka zostanie najpewniej całkowicie odnowiona. Wówczas podejmujesz się wymiany nie tylko okładzin ścian, ale przeprowadzenia gruntownej wymiany wszystkich płytek – na ścianach i podłodze, wanny lub kabiny prysznicowej, wykonania odpływów, wymiany umywalki czy też wymiany wszystkich elementów instalacji. Jeśli robisz tak szeroko zakrojony remont, nie oszczędzaj na materiałach instalacyjnych. Pamiętaj, że najprawdopodobniej zastąpisz je nowymi za co najmniej kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. To dobra okazja, by wymienić nie tylko wszystkie podłączenia hydrauliczne, ale i instalację elektryczną odpowiadającą za działanie pralki czy oświetlenia i gniazdek elektrycznych w łazience. Tu przydadzą się narzędzia dla elektryka.
Decyzja o remoncie generalnym łazienki oznacza, że prace potrwają dłużej, niż gdybyś chciał wymienić tylko ceramikę – wannę, kabinę, umywalkę czy muszlę klozetową. Licz się także z tym, że pochłonie on więcej kosztów. Musisz zgromadzić wszystkie niezbędne materiały, by remont łazienki mógł być realizowany w trybie ciągłym, bez zbędnych przestojów, jeśli brakłoby kleju czy partii płytek na ścianę. Wygospodaruj odpowiednio dużo miejsca na płytki, worki z klejem, wannę, prysznic czy toaletę.
Zastanów się, czy chcesz mieć wannę czy prysznic, a może wannę z parawanem? Weź pod uwagę perspektywiczne potrzeby Twojej rodziny i zrealizuj je przy generalnym remoncie łazienki. Co potrzebne bardziej? Duża wanna czy może prysznic z systemem natryskowym i hydromasażem? Ważne jest też, czy chcesz mieć toaletę z zestawem podtynkowym, tak zwaną wiszącą, czy może stojącą. Każdy element łazienki musisz przemyśleć, ująć w swoich projektach i planach, ponieważ już w trakcie ich realizacji trudno będzie cokolwiek zmieniać.
Duże remonty łazienek lepiej przeprowadzać z udziałem fachowców, co zdecydowanie przyspieszy wykonywanie prac. Zobacz, ile trwa remont łazienki.
Ile trwa remont łazienki?
Trudno jednoznacznie określić czas trwania realizacji. Zależy to od zakresu prac czy trybu ich wykonywania – samodzielnie czy z udziałem fachowców z doświadczeniem. Nie bez znaczenia będzie stan instalacji w łazience, stan ścian i podłóg przygotowanych pod położenie glazury czy też to, jak duże jest pomieszczenie. Jeśli w czasie remontu pojawią się nieprzewidziane problemy, np. z wyciekaniem wody, realizacja prac z pewnością się wydłuży.
Łazienka – krok po kroku
Wiesz już, od czego zacząć remont łazienki, ale teraz pora zastanowić się nad tym, jak wyremontować łazienkę krok po kroku. Kiedy masz już przygotowany plan prac, pora wykonać najważniejsze roboty:
- Skucie płytek.
- Usunięcie starych sanitariatów.
- Ocenę podłoża i instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz pozostałych.
- Wymianę elementów instalacji.
- Wykonanie hydroizolacji.
- Przeprowadzenie prac murarskich wraz z przygotowaniem podłoża pod kafelkowanie.
- Wykonanie instalacji elektrycznej – oświetlenia i gniazdek.
- Kafelkowanie.
- Biały montaż.
Kolejność prac wykonywanych przy remoncie łazienki jest ważna. Jeśli już położysz płytki, nie schowasz pod nimi kabli i będą one szpecić pomieszczenie oraz stwarzać realne ryzyko w kontakcie z wodą i wilgocią. To tylko jeden z problemów, z którymi możesz się zetknąć. Oprócz łazienki możesz zainteresować się budową sauny we własnym domu.