Aranżujemy kuchnię

Aranżujemy kuchnię, jaki styl wybrać i na co zwrócić uwagę?

Każdy chce móc pochwalić się starannie urządzonym mieszkaniem bądź domem, a kuchnia nie jest tu wyjątkiem. Dla niektórych odpowiednia aranżacja wnętrza może stanowić wyzwanie, głównie przez brak odpowiedniej wiedzy na ten temat, więc odpowiadamy na pytanie – jak poradzić sobie z tym zadaniem?

Aranżacja kuchni – co trzeba wiedzieć?

To jak urządzimy kuchnię (możemy na przykład zaprojektować kuchnię w bieli) zależy przede wszystkim od jej metrażu. Warto mieć na uwadze, że mniejsze wymiary mogą powodować więcej problemów, chociażby dlatego, że ciężko pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty. W takim wypadku często lepiej sprawdzą się meble robione na wymiar, będziemy mieli pewność, że w pełni wykorzystamy potencjał niewielkiej przestrzeni.

Zawsze warto też wcześniej przemyśleć jaką kolorystykę ma mieć kuchnia. W przypadku aranżacji małej kuchni powinny dominować jasne kolory jak biel czy szarość, co optycznie powiększy pomieszczenie i nada świeżego wyglądu.
Ciemne kolory natomiast, znajdują zastosowanie w bardziej przestronnych kuchniach.

W dzisiejszych czasach dominującymi barwami są biel oraz momentami pojawiające się odcienie brązu.

Aranżacja kuchni

Jak urządzić kuchnię w bloku?

Znając już podstawowe informacje, możemy wykorzystać je, aby odpowiednio zaaranżować przykładowo kuchnię w bloku, która zazwyczaj jest książkowym przykładem małej przestrzeni.

Projektując taką kuchnię, należy pamiętać o trzech głównych aspektach jakie musi ona posiadać:

  • Miejsce na przechowywanie,
  • miejsce na przygotowywanie i zmywanie,
  • miejsce na gotowanie.

W odpowiednim zorganizowaniu tych sfer mogą pomóc różne organizery lub pojemniki, w których będziemy mogli trzymać przydatne dla nas przyprawy i składniki oraz inne rzeczy które powinny się znaleźć w każdej kuchni.

Warto też zwrócić uwagę na odpowiedni dobór mebli, żeby wykorzystać pełny potencjał tego miejsca. Dobrym wyborem mogą okazać się szafki oraz blaty narożnikowe. Najlepszą opcją będzie wybór zabudowy jednorzędowej lub w kształcie litery L, która ułatwi wydzielenie wcześniej wspomnianych stref.

Zobacz też:  Magazyny do wynajęcia w Krakowie

W kwestii kolorów, najlepszą opcją zarówno w kwestii mebli jak i ścian będzie postawienie na biel, odcienie szarości, lub jasny żółty i róż. Mieszając gładkie szafki i blaty z domieszkami ciemnego brązu możemy uzyskać nowocześnie wyglądające wnętrze, jeśli natomiast marzy nam się styl niczym z domku na wsi, warto pomyśleć o cieplejszych kolorach i drewnianych elementach, które dopełnią wnętrze.

Jak zaplanować aranżację kuchni z salonem?

Kuchnia otwarta na salon to świetne wyjście, jeśli chcemy powiększyć przestrzeń, lub aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym nawet podczas gotowania.

Aktualnie jest to standard wśród nowych mieszkań, na to rozwiązanie decyduje się duża część mieszkańców.

Jednak żeby uzyskać wymarzony efekt zarówno wystrój kuchni jak i salonu powinien być ze sobą zgodny. Dodatkowo powinniśmy przemyśleć proporcje, więc, które z pomieszczeń jest dla nas ważniejsze?

Decydując się na połączenie kuchni z salonem stajemy przed wyborem – półotwarta lub otwarta. Jeśli chcemy wybrać pierwszą opcję, możemy zaznaczyć pewną granicę między tymi dwiema sekcjami półścianką lub wysokim blatem, natomiast w przypadku drugiego wariantu, nie tworzyć żadnych umownych granic i stworzyć jedną przestrzeń.

W tego typu projektach przeważa umeblowanie w kształcie litery L, z kolei zamiast zwykłego stołu, możemy postawić na barek lub wyspę.

Aranżacja kuchni może sprawiać pewne problemy, jednak z odpowiednią dozą cierpliwości i pomysłu wszystko jest możliwe, a przy odrobinie pracy będziemy mogli się pochwalić wymarzoną kuchnią!

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Artykuł porusza interesujące kwestie związane z aranżacją kuchni, wskazując na różne style, na które można się zdecydować. Autor podpowiada, jakie elementy warto uwzględnić w planowaniu, by ostatecznie uzyskać funkcjonalne i estetyczne wnętrze. Przydatne wskazówki dla wszystkich, którzy szukają inspiracji i pomysłów na wystrój kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *