Wybieramy wkłady kominkowe

Wybieramy wkłady kominkowe

Kominek może być klimatycznym elementem wyposażenia salonu czy sypialni (dowiedz się jak urządzić małą sypialnię), a pod względem funkcjonalnym będzie wydajnie wspierać system grzewczy w Twoim domu. Niekiedy to właśnie ten element sprawia, że możesz zapewnić we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych pożądany komfort termiczny. Bardzo ważne jest, byś wybrał odpowiedni wkład do kominków. Zobacz, czym powinieneś się kierować.

Polecane wkłady kominkowe

Niezależnie od rodzaju wybranego wkładu kominkowego, zawsze powinien być on trwały i w najwyższym stopniu odporny na korozję czy na oddziaływanie wysokiej temperatury panującej w palenisku. Najlepiej by było wybrać do kominka taki wkład, który będzie dobrze, przez długi czas akumulować ciepło, by uchodziło ono do wnętrz jeszcze po wygaszeniu paleniska.

Wkłady do kominków są różne, w zależności od rodzaju kominka. Wkład kominkowy musi być dopasowany do Twojego typu paleniska, ponieważ tylko wtedy elementy te będą współpracować ze sobą jak najlepiej.

Pozbawiony wkładu kominkowego kominek nie będzie dogrzewał wydajnie Twojego domu, ponieważ zaledwie około 20 proc. wytworzonego przez palenisko ciepła pozostanie w pomieszczeniach, a większość, bo aż 80 proc., uleci wraz z dymem i spalinami przez komin. Jeśli więc planujesz ogrzewać dom lub dogrzewać swe pomieszczenia, zainwestuj w polecane wkłady kominkowe.

Dobierz do nich przeszklenia. Wkłady kominkowe mogą być przeszklone z jednej, dwóch, trzech lub nawet wszystkich stron. Wykorzystuje się do tego celu szyby zaokrąglone lub pryzmatyczne. Wkłady kominkowe mogą być zaopatrzone w jedną lub kilka szyb frontowych.

Polecane wkłady do kominków charakteryzują się wysoką sprawnością, np. rzędu 80 proc., co oznacza, że minimum 80 proc. energii odzyskasz w postaci ciepła podczas spalania drewna. Powinny one mieć też moc dostosowaną do powierzchni ogrzewanych pomieszczeń. Przyjmuje się, że 1 kW mocy wkładu do kominka jest wystarczający, by ogrzać około 10 m2 powierzchni. Im wyższa moc kominka, tym większą przestrzeń domu będzie on ogrzewał, ale przy tym będzie zużywał też więcej opału.

Zobacz też:  Kominek Blist B2E z płaszczem wodnym - opinia i recenzja

Wkład do kominka – wymiary

Jednym z głównych czynników, jakie musisz brać pod uwagę, wybierając wkłady do kominków, są ich wymiary. Wkład trzeba dopasować do projektu rozwiązania. Nie powinien być on ani za duży, ani za mały, a przy tym musi być adekwatny pod względem mocy grzewczej do tego, czy ma dogrzewać pomieszczenia czy zapewnić ogrzewanie całego domu.

Wymiar wkładu kominkowego powinien odpowiadać rozmiarom kominka i jego zabudowy. Jeśli chcesz mieć trójstronny kominek, właściwie dobierz wielkość wkładu. Podobnie jest przy wkładzie kominkowym narożnym, który może być rozumiany jako wkład z szybą boczną, przeznaczonym do zamontowania w rogu pomieszczenia. Innym sposobem na wykorzystanie wkładu kominkowego narożnego jest zakup produktu o tym specyficznym kształcie i wymiarach tylnej części, który pozwoli na montaż w rogu pomieszczenia, przy jednoczesnej oszczędności miejsca przed kominkiem.

Typ wkładów kominkowych

Typy wkładów kominkowych

Wkłady kominkowe ze względu na materiał, z jakiego zostały one zrobione dzielą się na dwa rodzaje:

  • wkłady kominkowe stalowe,
  • wkłady kominkowe żeliwne.

Nowoczesne wkłady kominkowe najczęściej są wykonane ze stali. Są one lżejsze od żeliwnych i prostsze w konstrukcji. Wraz z paleniskiem wyłożonym elementami akumulacyjnymi gromadzą ciepło dostatecznie dobrze. Możesz wybierać spośród wielu rodzajów wkładów kominkowych stalowych, w tym zdecydować się na popularne wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Stalowe korpusy w kominkach co prawda nie będą tak dobrze gromadzić ciepła jak żeliwo, ale ich komory spalania mogą być dodatkowo wypełnione szamotem lub wermikulitem. To materiały cechujące się większą pojemnością cieplną niż żeliwo.

Wykonane z żeliwa wkłady są cięższe, bardziej masywne i mają grubsze ścianki. Mogą być one pozbawione spawów czy innego rodzaju połączeń, o ile są to odlewy, które charakteryzują się wysoką szczelnością. Inaczej będzie, gdy wybierzesz żeliwno i wkłady zrobione ze skręconych ze sobą płyt – ich wadą jest to, że z czasem mogą się rozszczelnić. Wkłady kominkowe żeliwne mają bardziej ozdobną formę od stalowych odpowiedników.

Zobacz też:  Pompa ciepła – czy się opłaca?

Wkład do kominka – cena poszczególnych propozycji

Z pewnością koszt nabycia wkładu do kominka jest bardzo ważnym kryterium jego wyboru. Musisz jednak w pierwszej kolejności dopasować parametry tego rozwiązania do swoich indywidualnych potrzeb i do warunków panujących w Twoim domu. Najtańsze modele to standardowe wkłady kominkowe, z jedną szybą prostą i z drzwiczkami otwieranymi na bok. Takie elementy na ogół nie mają kurtyny powietrznej pozwalającej na zadbanie o czystość szyby i nie dają możliwości doprowadzenia powietrza z zewnątrz.

Wkłady kominkowe do kominka – podsumowanie

Przed zakupem wkładu kominkowego zastanów się nad jego wymiarami, typem i kształtem, tak, by odpowiadał on Twoim oczekiwaniom i pasował do miejsca przeznaczonego na montaż. Każda niestandardowa opcja, np. kominek trójszybowy, oznacza zwiększenie kosztów jego nabycia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *