Profilaktyka czyszczenia basenu stelażowego
Basen przydomowy pozwoli Ci na zażywanie kąpieli, kiedy tylko chcesz. Możesz postawić go przy swoim domu jednorodzinnym, na działce rekreacyjnej czy nawet w ogródku działkowym. Sklepy oferują proste i tanie baseny dmuchane, ale i zbiorniki rozporowe z dmuchanym kołnierzem oraz trwałe i solidne rozwiązania stelażowe. Jeśli chcesz kupić taki produkt, dowiedz się, jak wygląda profilaktyka czyszczenia basenu stelażowego.
Co to jest basen stelażowy?
Basen stelażowy jest jednym z rodzajów zbiorników ogrodowych. Składa się ze stelażu i poszycia. Stelaż najczęściej ma postać połączonych ze sobą przy użyciu specjalnych łączników rurek metalowych, odpornych na korozję i duże obciążenia, które powstają po napełnieniu basenu wodą. Zadaniem stelażu jest stabilizacja ścian i odpowiednie ich napięcie.
Poszycie basenu stelażowego wykonane jest z tworzywa sztucznego, zwykle z trzech warstw grubego winylu. Jest ono odporne na wpływ wody i chemii basenowej, a także na promieniowanie słoneczne oraz na większość uszkodzeń mechanicznych.
Baseny stelażowe mogą mieć kształt okręgu, owalu lub kwadratu czy prostokąta. Największe z nich mają nawet 10 m długości. Możesz ustawić taki zbiornik na działce, w miejscu dobrze doświetlonym światłem słonecznym, gdzie podłoże jest równe i odpowiednio twarde. Alternatywą jest wkopanie basenu w ziemię, ale wówczas uzyskasz zbiornik stelażowy trwały, którego nie składa się na zimę. Zresztą także i basenu stelażowego ustawionego na trawniku nie musisz chować.
W roli basenu przydomowego sprawdzić się może jak najbardziej zbiornik stelażowy okrągły o średnicy około 3,5–4 m. Będzie on stabilny na tyle, że kąpać się w nim w sezonie letnim będą mogły nie tylko dzieci, ale i dorośli.
Dla zapewnienia przyjemności z kąpieli trzeba zadbać o czystość basenu. Regularnie powinieneś stosować środki do dezynfekcji wody, np. chlor w tabletkach oraz preparaty hamujące rozwój glonów i innych zanieczyszczeń. Jednak są one nieskuteczne w przypadku zabrudzeń takich jak piasek, brud, kurz, małe gałązki czy liście i pyłki. Dlatego powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria pozwalające na skuteczną profilaktykę czyszczenia basenu stelażowego.
Podbierak do czyszczenia czy odkurzacz?
Czyszczenie basenu możesz przeprowadzić z wykorzystaniem różnych narzędzi. Niezbędnym minimum jest podbierak. To umieszczona na wysięgniku teleskopowym lub zwykłym kiju siatka rozciągnięta na ramce, którą będziesz mógł usunąć z tafli wody wszystkie pływające zanieczyszczenia.
Odkurzacz do basenu pozwoli Ci wygodnie zadbać o cały basen. Jeśli nie wiesz, czym wyczyścić dno zbiornika, sięgnij właśnie po odkurzacz basenowy, który usunie gromadzący się na dnie i w narożach brud i piasek. Jeśli nie zrobisz takich porządków w porę, doprowadzi to do rozwoju glonów i bakterii. Odkurzacz do basenu skutecznie odsysa brud i osad z dna. Możesz wybierać spośród takich urządzeń ręcznych lub automatycznych.
Czyszczenie pompy basenu
Woda basenowa pozostanie dłużej czysta, jeśli stale będzie filtrowana. Zbiornik stelażowy z pompą to zestaw, który przyda się na każdej działce. Pompa stanowi niezbędny i kluczowy element całej instalacji. Powinna być ona odporna na działanie środków chemicznych, musi skutecznie zasysać wodę i wtłaczać ją do filtra – papierowego lub piaskowego, oczyszczać i przepompowywać z powrotem do zbiornika.
Pompa piaskowa w basenie stelażowym pozwala na uzyskanie krystalicznie czystej wody. Filtr piaskowy jest w stanie usunąć zdecydowaną większość zanieczyszczeń i jest bardzo wydajny.
Sama pompa nie wystarczy jednak do tego, by woda była nieskazitelnie czysta, dlatego stosowana powinna być też chemia basenowa, w tym tabletki z chlorem, kwas askorbinowy dla doraźnego usuwania brązowozielonego odcienia wody w basenie czy preparaty antyalgowe.
Pompa w basenie stelażowym także będzie wymagała okresowego czyszczenia lub wymiany filtra. Pierwszą czynnością, jaką będziesz musiał wtedy wykonać, jest delikatne oczyszczenie jej z zabrudzeń szmatką. Następnie trzeba wyjąć filtr i sprawdź jego stan. Jeśli to konieczne – należy go wymienić. Przed czyszczeniem pompy, wszystkie rurki dopływowe powinny być zabezpieczone i zatkane, by woda z basenu nie zaczęła gwałtownie wypływać.