Samodzielna budowa przyczepy kempingowej

Odpoczynek na łonie natury pozwala na zregenerowanie sił i złapanie oddechu, który jest tak bardzo potrzebny przy podejmowaniu kolejnych wyzwań. Można wypoczywać tak całymi tygodniami, ale wymagane jest stosowne miejsce noclegowe. Co prawda nic nie stoi na przeszkodzie, by rozbić namiot, ale wygodniej jest spać i przygotowywać posiłki w przyczepie kempingowej. Zamiast kupować taką przyczepę, możesz podjąć się jej samodzielnego zbudowania. Jak to zrobić? Jak wygląda budowa przyczepy kempingowej?

Materiały do budowy przyczepy kempingowej

Przyczepa kempingowa (zobacz Przyczepa kempingowa czy kamper? Co wynająć?) powinna być funkcjonalna, ale mieć kompaktowe, dopuszczalne prawem wymiary. Przede wszystkim liczy się jej masa, ponieważ nie może ona przekraczać określonych w przepisach wartości. Zdecydowana większość przyczep kempingowych to pojazdy lekkie, których waga wynosi do 3,5 tony.

Warto mieć to na uwadze już na etapie wybierania materiałów do budowy przyczepy kempingowej. Do tego celu można wykorzystać:

  • lekką sklejkę o zróżnicowanej grubości, od 3,5 do 10 mm,
  • listewki 20 x 15 mm,
  • aluminiową konstrukcję szkieletową,
  • płyty wiórowe z okleiną,
  • poliwęglan komorowy, np. o grubości 10 mm,
  • drewnopodobną okleinę,
  • styrodrukiem na warstwę ociepleniową.

Konstrukcja wypełniona lekką sklejką wodoodporną i wzmocniona listewkami będzie miała odpowiednią trwałość, a przy tym będzie lekka, podobnie jak klejone płyty z poliwęglanu komorowego. Przy samodzielnej budowie przyczepy kempingowej należy mieć dodatkowo materiały do budowy mebli na stałe przymocowanych do ścian przyczepy. One również mogą powstawać ze sklejki. Do wzmocnienia konstrukcji można wykorzystać stal o grubości 14 mm x 14 mm.

Oczywiście cała przyczepa kempingowa powinna być budowana na ramie stalowej z kołami, która jest podstawą konstrukcji.

Przyczepa kempingowa

Budowa konstrukcji przyczepy kempingowej

Pierwszym krokiem przy budowie miniprzyczepy samodzielnie jest zakup lub wykonanie konstrukcji stalowej z kołami. Należy tu zadbać o to, by wszelkie połączenia były stabilne i trwałe. Na niej bowiem będzie wznoszona cała przyczepa kempingowa.

Zobacz też:  Podjazd z betonu krok po kroku

Następnym krokiem jest budowa np. drewnianego szkieletu i zaizolowanie wolnych przestrzeni – styrodrukiem lub z wykorzystaniem pianki izolacyjnej. Szkielet pokładu jest przykrywany, a spód spryskiwany preparatem tworzącym izolację antywilgotnościową. To skutecznie zabezpieczy go podczas podróży z przyczepą przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych – atmosferycznych i zanieczyszczeń drogowych.

Kiedy podłoga i solidna podstawa przyczepy kempingowej są już gotowe, można na nich wznosić ściany z listewek i płyt ze sklejki albo tworzywa sztucznego, jakim jest poliwęglan. W płytach przeznaczonych na ściany należy wyciąć frezarką odpowiednie otwory na okna i elementy szafek w przyczepie. To właśnie na tym etapie wykonane powinny być elementy zabudowy meblowej i stopniowo przykręcane na wkręty oraz klejone do podłoża i ścian powstającej przyczepy kempingowej.

Ostatnim etapem budowy miniprzyczepy kempingowej samodzielnie jest dodanie belek dachowych dla zwiększenia sztywności całej konstrukcji. Mocuje się je zwykle z wykorzystaniem kleju i odpowiednich wkrętów. W przygotowanych uprzednio otworach przyczepy prowadzi się okablowanie, by cała przestrzeń przyczepy była wyposażona w gniazdka elektryczne i zasilanie dla urządzeń, jakie mają się w niej znaleźć. W opracowane wcześniej wnęki ścienne musisz wmontować izolację termiczną.

Zobacz też:

Czy warto kupić domek holenderski?

Aranżacja balkonu w bloku – pomysły na mały balkon.

Wykończenie przyczepy kempingowej

Dla wykończenia z zewnątrz przyczepy kempingowej możesz zastosować lekkie sklejki drewniane. Instalacja ścian powinna przebiegać w parze ze wstawieniem okienek bocznych, okna dachowego czy wentylatora dla zachowania wymaganej cyrkulacji powietrza. Należy też zamontować drzwi do przyczepy.

Drewno możesz pomalować na dowolny kolor, z zastosowaniem barwnika i żywicy epoksydowej. Po zeszlifowaniu jej na gładko finalnie pokrywa się przyczepę lakierem do drewna, nadając jej pożądane wykończenie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *