Impregnacja drewna

Drewno jest naturalnym, trwałym, solidnym i właściwie uniwersalnym materiałem budowlanym i wykończeniowym (zobacz podstawowe narzędzia do obróbki drewna). Zdolni stolarze są w stanie wykonać z niego nie tylko meble codziennego użytku, ale i elementy, które śmiało mogą pretendować do miana dzieła sztuki. Drewno może cieszyć oko i być użytkowane na wiele sposobów przez długie lata, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych etapów konserwacji elementów wykonanych z drewna jest impregnacja. Czym impregnować drewno? Jakie środki są do tego przeznaczone i jak często należy przeprowadzać takie działanie?

Czym impregnować drewno?

Impregnacja drewna polega na jego pokryciu, a właściwie nasyceniu specjalnym środkiem. Celem takiego działania jest zabezpieczenie drewna przed różnymi negatywnymi czynnikami fizycznymi i biologicznymi, zwłaszcza przed wilgocią.

Zobacz też:

Na co zwrócić uwagę podczas wykonywania fundamentów

Poziomica laserowa, laser krzyżowy – działanie i zastosowanie

Przez lata do impregnacji drewna stosowano przetwory smoły drzewnej i węgla kamiennego. Dziś można wybrać zupełnie inne, specjalne środki do impregnacji drewna. Wśród nich są zarówno naturalne, jak i syntetyczne preparaty. Czym impregnować drewno?

Na początek warto poznać dostępne rodzaje impregnatów:

  • środki ochrony drewna pochodzenia naturalnego,
  • środki syntetyczne na bazie specjalnie opracowanych mieszanek żywic.

Wybrany impregnat powinien chronić drewno przed zniszczeniem w wyniku:

  • nadmiaru wilgoci,
  • promieniowania UV,
  • rozwoju pleśni i innych grzybów,
  • rozwoju szkodników.

Jak impregnować drewno?

Impregnowanie drewna jest procesem, w którym nadaje się mu odpowiednie parametry trwałości i odporności na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Materiał ten można zabezpieczać na co najmniej trzy sposoby:

  • impregnowanie głębokie,
  • impregnowanie ciśnieniowo-próżniowe,
  • impregnowanie powierzchniowe.

Zabezpieczenie drewna w procesie impregnacji głębokiej polega na tym, że materiał jest dogłębnie nasycany środkiem grzybobójczym. Wnika on na głębokość ponad 10 mm. Jak impregnować drewno głęboko? Środek grzybobójczy powinien być podany w ramach kąpieli tego materiału w normalnych warunkach atmosferycznych, przy użyciu kadzi, wanien lub basenów wykonanych z tworzywa sztucznego, betonu, stali lub również drewna. Impregnację głęboką przeprowadza się najczęściej w stosunku do drewna przeznaczonego na konstrukcję budynku w technologii szkieletowej (zobacz wszystko co powinieneś wiedzieć o domach szkieletowych).

Zobacz też:  Jak wygląda spawanie stali?

W warunkach przemysłowych można impregnować drewno metodą ciśnieniowo-próżniową, a impregnat w takiej sytuacji wprowadza się w strukturę materiału pod odpowiednim ciśnieniem. W ten sposób zabezpiecza się głównie drewno przeznaczone do użytku na zewnątrz.

Samodzielnie możesz zaimpregnować powierzchniowo drewniane elementy. Może być to pierwsza albo kolejna impregnacja, w ramach uzupełnienia ochrony czy jej odnowienia.

Im głębiej drewno zostanie przesycone środkiem impregnującym, tym lepiej będzie zabezpieczone i stanie się wysoce trwałe.

Kiedy impregnować drewno?

Zanim przystąpisz do impregnacji drewna, powinieneś zadbać o to, by było ono dobrze wysuszone. Jeśli będzie mokre, nie będzie w stanie wchłonąć odpowiednio dużo środka zabezpieczającego. Przyjmuje się, że zabezpieczać można drewno wysuszone na wolnym powietrzu, które ma wilgotność nie większą niż 18 proc.

Prace polegające na impregnacji drewna powinny być przeprowadzane w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Najlepiej w temperaturze dodatniej, w granicach od 5 do 20 stopni Celsjusza. Nie może też padać – opady atmosferyczne powodują, że drewno chłonie wilgoć z powietrza. Gdy jest sucho, warunki do impregnacji są odpowiednie.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Impregnacja drewna jest naprawdę ważna zwłaszcza drewna konstrukcyjnego np więźby dachowej zapobiega to rozwojowi grzybów i pleśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *