Wybieramy płytki na schody do domu

Wybieramy płytki na schody wewnętrzne do domu

Wykończenie schodów płytkami pozwala pokazać nasz styl i osobowość. Ale co jeśli spojrzymy na nie przez pryzmat sztuki użytkowej? Co jeśli zamiast tradycyjnego drewna, metalu, czy betonu wykorzystać ceramiczne płytki schodowe lub porcelanowe? Dostępne w bogatej palecie wzorów, tekstur i kolorów, płytki potrafią przemienić schody w unikalne arcydzieło. W tym artykule pomożemy Ci odkryć urok płytek na schodach wewnętrznych, omówimy ich zalety i podpowiemy, jak prawidłowo podejść do wykańczania schodów wewnętrznych.

Płytki podłogowe na schody wewnętrzne – czym powinny się charakteryzować?

W zależności od tego, czy wybierasz płytki na schody wewnątrz domu, czy na zewnątrz, będziesz brał pod uwagę nieco inne parametry. Zawsze jednak przy projekcie wykończenia schodów uwzględnia się płytki estetyczne, praktyczne i bezpieczne. Pod uwagę powinieneś więc brać takie czynniki, jak:

 • klasa ścieralności płytek,
 • twardość,
 • antypoślizgowość,
 • kolorystyka i deseń.

Płytki schodowe wewnętrzne powinny mieć wysoką klasę ścieralności, która przekłada się na dłuższy czas ich użytkowania. Najlepiej sprawdzą się w takim przypadku kafelki o klasie ścieralności IV lub V (PEI 4 lub 5). Takie płytki będą odporne na zarysowania i uszkodzenia. Ponadto ważne jest, by wykazywały odporność na działanie detergentów. Natomiast powinny one mieć dodatkowo wysoką twardość – od 5 do 6 w skali Mosha. Płytka na schody wewnętrzne absolutnie muszą być antypoślizgowe, aby nie doszło do niekontrolowanego poślizgnięcia i upadku, który mógłby zakończyć się poważną kontuzją. Antypoślizgowość płytek decyduje o komforcie korzystania z nich oraz o Twoim bezpieczeństwie.

Doskonale na schodach sprawdzą się płytki podłogowe odporne na uszkodzenia, przeznaczone do powierzchni schodów, które będą pokryte antypoślizgowym szkliwem. Ich lekko chropowata struktura powoduje, że nawet przy wylaniu płynu na schody wewnątrz domu płytka nie stanie się śliska. Ogranicza to ryzyko upadku. Stopień antypoślizgowości płytek na schody zawsze jest określony na opakowaniu. Powinieneś wybierać takie z kategorii od R9 w górę.

Zobacz też:  Jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Jeśli chodzi o kolorystykę czy deseń do aranżacji wnętrz albo o rozmiar, schody wewnętrzne z płytek mogą być pokryte właściwie dowolnym materiałem, który spełnia wskazane parametry techniczne.

Wybieramy płytki na schody do domu

Płytki na schody wewnętrzne – rodzaje

Na potrzeby wykańczania schodów wewnętrznych wybieramy płytki podłogowe spośród takich rodzajów jak:

 • płytki ceramiczne,
 • płytki kamienne,
 • płytki gresowe imitujące drewno, kamień naturalny lub beton, a także gres szkliwiony,
 • płytki marmurowe,
 • płytki antypoślizgowe,
 • płytki klinkierowe.

Który rodzaj płytek sprawdzi się najlepiej? Ceramiczne kafelki na schody wewnętrzne mogą imitować popularne materiały wykończeniowe, jak drewno, kamień czy beton. W szczególności na uwagę zasługują płytki drewnopodobne, w klasycznym i rustykalnym stylu, które bez trudu dopasujesz do wnętrza klasycznego czy nowoczesnego. W przeciwieństwie do schodów z naturalnego drewna nie wymagają konserwacji oraz impregnacji ani fachowego czyszczenia. Zarówno płytki imitujące drewno, jak i granit czy marmur są modną okładziną na schody domowe.

Droższym, ale trwałym i solidnym wykończeniem schodów wewnętrznych są płytki granitowe czy marmurowe, inaczej kamienne. Pasują do nowoczesnych, luksusowych wnętrz. Są drogie, ale estetyczne. Dla uzyskania antypoślizgowej powierzchni takich rozwiązań możesz zlecić dodatkowe piaskowanie lub groszkowanie takich płytek, dla uzyskania szorstkiej, bardziej przyczepnej powierzchni Twoich schodów.

Możesz też wybrać płytki schodowe gresowe czy klinkierowe, będące kolejną propozycją wykończenia stopni wewnątrz domu. Płytki gresowe na schody wewnętrzne to również płytki ceramiczne, ale mają one wyższe parametry wytrzymałościowe od klasycznych kafelków. Najczęściej charakteryzują się wysoką klasą ścieralności, są nienasiąkliwe, niewrażliwe na warunki atmosferyczne i mrozoodporne. Na pokrycie zewnętrznych stopni najlepiej nadaje się gres techniczny nieszkliwiony. Możesz też wykorzystać estetyczny gres na schody porcelanowy szkliwiony, gdzie jego zewnętrzna powierzchnia jest pokryta dekoracyjnym szkliwem.

Płytki klinkierowe są eleganckie i ponadczasowe. Będą dobrze wyglądać głównie na zewnątrz. Surowiec, z jakiego są wykonane, to mieszanina gliny oraz piasku wypalanych w wysokiej temperaturze. W wyniku takiego procesu produkcji płytki klinkierowe zyskują wysokie parametry wytrzymałościowe. Są mrozoodporne, odporne na uszkodzenia i wsiąkanie wody, a ich powierzchnia jest naturalnie antypoślizgowa. Niestety szybko się brudzą i trzeba je czyścić częściej niż inne płytki na schody.

A jakiego kształtu płytki wybrać? Jeśli chodzi o kształt i przeznaczenie płytek na schody wewnętrzne, to możesz wybierać z zestawów przeznaczonych do wykańczania schodów. W zestawie znajdują się zwykle:

 • stopnice,
 • podstopnice,
 • noski,
 • cokoły.
Zobacz też:  Jakie płytki na schody zewnętrzne?

Montaż obudowy schodów dzięki zakupowi wszystkich elementów zestawu będzie znacznie prostszy, ale na pewno przyda się do niego poziomica laserowa lub laser krzyżowy.

Jak wybrać płytki na schody wewnętrzne drewnopodobne?

Podczas wyboru płytek na schody wewnętrzne, które mają naśladować wygląd drewna, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, materiał powinien być wytrzymały i antypoślizgowy, aby zapewnić bezpieczeństwo domowników. W tym kontekście, płytki ceramiczne lub porcelanowe z matową powierzchnią i niewielkim współczynnikiem poślizgu będą doskonałym wyborem. Dodatkowo zwróć uwagę na jakość imitacji drewna – płytki powinny być nie tylko estetyczne, ale i wiarygodne w swoim odwzorowaniu.

Właściwy dobór płytek drewnopodobnych będzie zależał także od stylu, w jakim urządzony jest Twój dom. Płytki dostępne są w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dobranie idealnej opcji pod kątem wystroju wnętrza. Można zdecydować się na płytki imitujące ciemne, egzotyczne gatunki drewna, które nadadzą przestrzeni elegancji, albo wybrać jasne, skandynawskie odcienie dla stworzenia wnętrza pełnego światła i przestrzeni. Pamiętaj, że ostateczny wybór zależy od Twoich osobistych preferencji i oczekiwań wobec domu.

Na co zwrócić uwagę wybierając wzory płytek drewnopodobnych?

Płytki drewnopodobne najczęściej odwzorowują różne gatunki drewna – od popularnego dębu, przez egzotyczne teaki i palisandry, aż po wyraziste sosny i jodły. Niektóre płytki odwzorowują naturalne słoje i usłojenie drewna, podczas gdy inne mogą imitować efekty specjalnych technik wykończenia, takich jak bielenie czy patynowanie.

Co więcej, producenci płytek drewnopodobnych często oferują różne formy i rozmiary tych produktów. Płytki mogą przybierać formę tradycyjnych desek podłogowych, dużych paneli, a nawet mozaikowych układów. Takie różnorodne opcje pozwalają na tworzenie naprawdę oryginalnych i intrygujących aranżacji. Zastanów się, czy chcesz, aby Twoje schody drewniane wyglądały na wykonane z długich, nienaruszonych desek, czy też wolisz bardziej kompozycyjny i artystyczny wygląd.

Zobacz też:  Gniadka elektryczne - nowoczesne produkty firmy Kontakt-Simon

Ile kosztuje wykończenie schodów wewnętrznych z płytek?

Koszt wykonania schodów wewnętrznych z płytek zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj wybranych płytek, stopień skomplikowania projektu czy ceny płytek i usługi układania. W przypadku schodów betonowych koszt pokrycia ich płytkami będzie niższy, gdyż nie wymagają one dodatkowych prac przygotowawczych. Koszt wykonania schodów marmurowych, drewnianych czy metalowych, może być konieczne wykonanie podkładu z płyty OSB lub innego materiału. Sama cena płytek marmurowych wynosi od 40 zł do 100 za m2, a ceny płytek ceramicznych od 14 zł wzwyż, a cena jest zależna od rozmiarów pojedynczej płytki.

Ogólnie rzecz biorąc, koszt wykonania schodów wewnętrznych z płytek może zaczynać się od kilkuset złotych za metr kwadratowy (łącznie z materiałem i pracą), jednak za dobre płytki wewnętrzne lub skomplikowany wzoru, cena może być wyższa. Pamiętaj, że inwestycja w dobrej jakości płytki i profesjonalne układanie to gwarancja trwałości i satysfakcji na lata.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *