Montaż drzwi i ościeżnicy w domu co warto wiedzieć

Montaż drzwi i ościeżnicy w domu – co warto wiedzieć?

Jednym z etapów budowy domu jest przeprowadzenie prac dotyczących stolarki okiennej i drzwiowej (zobacz wszystko co powinieneś wiedzieć o szlifowaniu drewna w domu). Obiekt powinien być wyposażony w choć jedną parę drzwi zewnętrznych – wejściowych, ale bardzo często montowane są ponadto dodatkowe np. do kotłowni. Ponadto we wnętrzu potrzebne są drzwi co najmniej do toalety czy łazienki oraz sypialni domowników. Montaż drzwi i ościeżnic powinien być przeprowadzony we właściwy sposób, by prawidłowo służyły domownikom. Sprawdźmy, jak zamontować drzwi wewnętrzne i zewnętrzne oraz jak powinny być do tego przygotowane ościeżnice.

Montaż drzwi – co jest najważniejsze na początek?

Zanim przystąpimy do montażu drzwi, musimy kupić odpowiedni dla nas produkt. Drzwi z ościeżnicą to kompletny zestaw, który trzeba prawidłowo zainstalować w przygotowanym wcześniej otworze drzwiowym. Na podkreślenie zasługuje fakt, że ościeżnice składają się tak naprawdę dodatkowo z zawiasów i łączników, które połączone ze sobą pozwalają na wykonanie montażu. Zwróćmy uwagę przy zakupie drzwi z ościeżnicą, czy są do nich dodawane listwy maskujące. Ułatwią one wykończenie miejsca, gdzie ościeżnica będzie stykała się ze ścianami.

Zanim przystąpimy do prac montażowych, musimy wybrać odpowiednie drzwi – zmierzyć wysokość i szerokość otworu na nie. Uwaga! Szerokość tego otworu nie odpowiada szerokości drzwi. Należy wykonać otwór o 10 cm większy niż same drzwi.

Istotna w zakupie jest też grubość i rodzaj ściany, w jakiej montowane będą ościeżnice. W przypadku:

  • ścian jednowarstwowych – drzwi są montowane mniej więcej pośrodku muru,
  • ścian dwuwarstwowych – drzwi powinny być montowane jak najbliżej zewnętrznej krawędzi,
  • ścian trójwarstwowych – drzwi montuje się w warstwie ocieplenia, z użyciem kotew oraz płaskowników i kątowników.
Montaż drzwi i ościeżnicy w domu

Montaż ościeżnicy – regulowanej i stałej

Zdecydowana większość dostarczanych przez producentów drzwi ościeżnic jest kupowana w kawałkach i wymaga złożenia na miejscu montażu. W paczce powinny się znajdować:

  • łączniki do ościeżnic,
  • zawiasy,
  • elementy ościeżnic.
Zobacz też:  Aranżacja balkonu w bloku - pomysły na mały balkon.

Do wyboru są również ościeżnice regulowane – najczęściej w zakresie od 0 do 3 cm, oraz stałe, których szerokości nie można zmieniać. Regulowane ościeżnice ułatwiają dopasowanie ich do grubości ściany i wykonanie prawidłowego montażu. Zbyt długi element stały lub regulowany nie będzie żadnym problemem, ponieważ przy użyciu piłki ręcznej lub elektrycznej możemy skrócić jego dolne części, podobnie jak skrzydło drzwiowe, by prawidłowo połączyć ze sobą zawiasy oraz właściwie zawiesić drzwi.

Montaż ościeżnic polega na łączeniu ze sobą jej elementów za pomocą śrub, klamer oraz kleju, który nakładamy w narożnikach. Co istotne, przy wykonywaniu takich prac konieczne jest zachowanie kąta prostego pomiędzy pionowymi i poziomymi elementami.

Wstawiamy ościeżnicę w otwór drzwiowy tak, by pomiędzy nią a ścianą pozostawić około 1-, 2-centymetrową szczelinę. Kolejnym krokiem będzie ustabilizowanie niej z wykorzystaniem klinów – wykonanych z tworzywa sztucznego lub drewna. Umieszcza się je między ościeżnicą i ścianą, a kiedy ta praca jest wykonana, można sprawdzić przy użyciu poziomicy poziom oraz pion. Jeśli coś odbiega od właściwych pomiarów, można jeszcze skorygować jej ustawienie.

Jak zamontować drzwi – samodzielnie czy zlecić wykonanie usługi?

Montaż drzwi, a właściwie skrzydła drzwiowego, polega na zawieszeniu go na wcześniej przygotowanej ościeżnicy z zawiasami. Zanim to zrobimy, musimy usunąć rozpórki i sprawdzić, czy drzwi nie są zbyt długie. Jeśli wymagają skrócenia, trzeba to zrobić od dołu przy użyciu pilarki stołowej, aby zachować równą linię cięcia.

Zawieszenie skrzydła nie jest kłopotliwe, ale najlepiej zrobić to w dwie osoby. Do takiej pracy będą potrzebne podstawowe narzędzia ręczne, jak klucz imbusowy oraz śrubokręt do ustawienia odpowiedniej pozycji zawiasu względem pionu. Regulacja zawiasów powinna być wykonywana do czasu, aż skrzydło znajdzie się w swoim właściwym położeniu i będzie poruszało się płynnie. Na koniec pozostaje już tylko montaż klamki.

Zobacz też:  Co zrobić z gruzem po remoncie mieszkania?

Wiedząc już, jak zamontować drzwi wewnętrzne wraz z ościeżnicą, możemy ocenić, czy będziemy w stanie wykonać takie prace samodzielnie. Sprawdźmy też w dokumentach kupionych drzwi, czy producent nie nakazuje montażu drzwi przez autoryzowanych fachowców, gdyż inaczej możemy stracić na nie gwarancję.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *