Jak prawidłowo układać panele podłogowe

Jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Popularnym sposobem wykańczania podłóg w domach i w obiektach komercyjnych jest wykorzystanie paneli podłogowych o określonej odporności na ścieranie. Dostępne są one w szerokiej palecie kolorystycznej, dlatego bez problemu dopasujemy je do aranżacji wnętrza. Układanie paneli podłogowych nie jest skomplikowane, ale trzeba znać podstawowe zasady ich montażu. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Sprawdźmy, jak układać panele podłogowe samodzielnie.

Przygotowanie podłoża

Podłoże przeznaczone do montażu paneli podłogowych powinno być odpowiednio przygotowane. Ostatecznie powinno być suche, równe i mocne. W celu przygotowania podłoża pod montaż paneli powinniśmy:

  • uzupełnić lub wyrównać nierówności – przy użyciu masy samopoziomującej, szpachli lub szlifierki;
  • zaizolować podłoże – wykonać izolację przeciwwilgotnościową z wykorzystaniem folii paroizolacyjnej;
  • wykonać izolację akustyczną podłogi – z użyciem wygłuszającego podkładu z pianki lub elastycznych płyt pilśniowych.

W ramach przygotowań do układania paneli najlepiej kupić wybrany produkt i ułożyć go w paczkach w miejscu, w którym będzie wykańczana podłoga. Opakowania z tymi rozwiązaniami trzeba ponacinać, by powietrze mogło swobodnie do nich dochodzić. To ważne, ponieważ dzięki temu ich wilgotność wyrówna się z poziomem wilgotności pomieszczenia.

Montaż paneli podłogowych będzie możliwy w domu czy w biurze, gdzie temperatura powietrza wynosi minimum 12 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie przekracza 60 proc.

Jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Układanie paneli podłogowych – instrukcja krok po kroku

Dzięki temu, że podłoga wykończona panelami jest nazywana podłogą pływającą, nie wymagają one klejenia do podłoża, co było praktykowane wiele lat temu. Obecnie montaż paneli podłogowych polega na łączeniu poszczególnych elementów w systemie pióro-wpust i nie przytwierdza się ich do podłoża. Brak wykorzystania kleju działa na naszą korzyść, przyspiesza pracę oraz sprawia, że jak najbardziej możemy je wykonać na własną rękę.

Zobacz też:  Gniadka elektryczne - nowoczesne produkty firmy Kontakt-Simon

Układanie paneli krok po kroku to proste zadanie obejmujące kilka etapów:

  • przygotowanie podłoża,
  • ułożenie na sucho paneli na podłodze i docięcie tych, które tego wymagają,
  • łączenie kolejnych paneli piórem w stronę ściany, pod kątem 70 stopni i opuszczanie ich do podłogi, pamiętając o dylatacji,
  • dobijanie kolejnych elementów przy użyciu gumowego młotka i drewnianego klocka,
  • odcięcie nadmiaru folii i podkładu,
  • wyjęcie klinów dylatacyjnych,
  • wykończenie podłogi listwami przypodłogowymi i łącznikami.

O czym trzeba pamiętać przy układaniu paneli podłogowych?

Specjaliści zalecają, by układać panele prostopadle do okna, czyli węższym bokiem przy oknie. Wtedy będą one ułożone zgodnie z kierunkiem padania światła. Dodatkowo można w ten sposób optycznie poszerzyć pomieszczenie.

Pierwszy rząd paneli układa się węższymi bokami, umieszczając pióro we wpuście, a ostatni panel przycina się do odpowiedniej długości wyrzynarką. Następny rząd powinien zaczynać się od przyciętego elementu. Zanim zaczniemy układać panele, powinniśmy dokonać dokładnych pomiarów podłogi, policzyć, ile ich zmieści się w rzędzie i pamiętać, że ostatni, przycinany panel nie może być węższy niż 4-5 cm.

Nie zapominajmy o konieczności zachowania szczelin dylatacyjnych pomiędzy ścianą a panelami – w tym celu stosowane są kliny dystansowe, które po ułożeniu wszystkich elementów należy usunąć. Wystarczy pozostawić odstęp od ściany o szerokości od 5 do 10 mm. Szczeliny zamaskujemy przy użyciu listew przypodłogowych, które mocujemy do ścian, a nie do paneli po usunięciu klinów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *