Playstation 5

PlayStation 5 – recenzja

W celu zapewnienia w domu rozrywki na wysokim poziomie, nie tylko dla najmłodszych, ale i starszych, możesz zdecydować się na zakup konsoli do gier wideo. Jedną z częściej wybieranych jest urządzenie Sony PlayStation 5. Zobacz, ile kosztuje PlayStation 5 i jakie ma wady i zalety. Czy warto kupić tę konsolę?

Czym jest PlayStation 5?

Firma Sony wyprodukowała dotychczas kilka rozpoznawalnych i wysoko ocenianych konsol do gier wideo. Wśród nich wymieniana jest także PlayStation 5. To konsola dziewiątej generacji, która zastąpiła w gamie produktowej firmy Sony Interactive Entertainment PlayStation 4. Premiera urządzenia odbyła się w 2020 roku, a urządzenie zostało wydane w dwóch wariantach:

 • podstawowa PlayStation 5 z napędem dysków Ultra HD Blu-ray, obsługująca gry pochodzące z dystrybucji pudełkowej i cyfrowej za pośrednictwem oficjalnego sklepu PlayStation Store,
 • PlayStation 5 Digital Edition, czyli konsola PlayStation 5 bez napędu, w niższej cenie, z możliwością uruchamiania za jej pomocą jedynie gier w wersji cyfrowej.

Różnic jest więcej. Podstawowa konsola PlayStation 5 ma nieco większe wymiary, choć wizualnie jest to tylko kosmetyczna różnica, i waży 0,6 kg więcej od swojego cyfrowego odpowiednika – PlayStation 5 Digital Edition.

Możliwości PlayStation 5

możliwościach funkcjonowania konsoli do gier Sony PlayStation 5 decyduje jej specyfikacja techniczna, która przedstawia się w następujący sposób:

 • procesor AMD Zen 2, 8-rdzeniowy, 3,5 GHz,
 • 16 GB pamięci RAM GDDR6, 448 GB/s,
 • karta graficzna AMD RDNA2, 36 CUs z 2,23 GHz, 10,28 TFLOPS,
 • dysk SSD o pojemności 825 GB, zapisujący dane z prędkością 9 GB/s, z możliwością rozbudowy dzięki slotowi NVMe SSD,
 • napęd optyczny Ultra HD Blu-ray ( z wyłączeniem PS5 Digital Edition).

Sony przy konstruowaniu swojej najnowszej konsoli PlayStation 5 postawiło w pierwszej kolejności na wysoką szybkość i sprawność działania. Dysk SSD działa szybko, co powoduje, że masz do swojej dyspozycji wydajny magazyn danych. Szybko uruchamiasz ulubione gry i z łatwością ładujesz ich elementy. Producent deklaruje, że jego konsola PlayStation 5 powinna zapewniać osiągnięcie rozdzielczości 4K i płynności 120 klatek na sekundę, co jednak niekoniecznie jest standardem.

Zobacz też:  Co powinno znaleźć się w każdej kuchni

Wszystko to sprawia, że PlayStation 5 jest domowym centrum rozrywki, ale nie tylko możesz za jej pośrednictwem grać, ale również oglądać transmisje społecznościowe. Stajesz się częścią społeczności graczy, w której możesz być aktywnym uczestnikiem, np. dzięki czatowi głosowemu. Możesz podejmować specjalne wyzwania w grach obsługiwanych na konsoli PlayStation 5 i dzielić się swoimi wynikami ze znajomymi w systemie PS5.

Twórcy gier na konsole PlayStation mają możliwość aktywowania rozgrywki wieloosobowej online między graczami, którzy mogą się nawzajem do niej zapraszać. Korzystasz z wyszukiwania uniwersalnego i wybierasz wstępnie zdefiniowane ustawienia zapisanej gry. Kolejnym udogodnieniem wśród możliwości PlayStation 5 jest organizacja kolekcji gier w spersonalizowane listy gier.

Warto wspomnieć o padzie do konsoli PlayStation 5. DualSense to kontroler, który ma haptyczne wibracje i adaptacyjne spusty, przez co gracz może mieć unikatowe doznania podczas grania, zwłaszcza w gry akcji. Ponadto DualSense ma mikrofon pozwalający na czatowanie głosowe.

Dostępność PlayStation 5

Premiera konsoli do gier PlayStation 5 zbiegła się niestety w czasie z początkiem pandemii COVID-19, co spowodowało wiele problemów z jej dystrybucją. Tylko nieliczni mogli zamówić od ręki, przynajmniej na początku wprowadzania jej do sklepów, swoją konsolę PlayStation 5. Dostępność była wyraźnie ograniczona w 2020 roku z uwagi na zerwane łańcuchy dostaw. Brakowało półprzewodników, a wraz z nimi występowały duże opóźnienia z wprowadzaniem PS5 na sklepowe półki.

Z drugiej strony pojawiło się ogromne zainteresowanie zakupem PlayStation 5. Podaż nie nadążała za popytem, przez co kupujący musieli uzbroić się w cierpliwość. Jeszcze z początkiem maja 2022 roku szef firmy Intel – Pat Gelsinger – ostrożnie oceniał, że braki półprzewodników niezbędnych do wyprodukowania konsoli PS5 będą najprawdopodobniej utrzymywać się do 2024 roku.

Kupno PlayStation 5 w Polsce jest możliwe, ale zainteresowani jej nabyciem muszą liczyć się z wyższą ceną od sugerowanej przez producenta.

Zobacz też:  Jakie akcesoria do grillowania warto kupić, aby przygotować pyszne posiłki na świeżym powietrzu?

PlayStation 5 – zalety

Wśród najczęściej wymienianych w kontekście PlayStation 5 zalet użytkownicy zwracają uwagę na:

 • wysoką jakość obrazu,
 • szybkość ładowania gier i płynność ich działania,
 • przejrzysty, łatwy w obsłudze interfejs użytkownika.
 • kontroler DualSense, zapewniający wyjątkowe wrażenia podczas grania,
 • wsparcie dla rozdzielczości 4K,
 • PlayStation Plus – możliwość grania w gry z poprzedniej generacji po opłaceniu abonamentu PS Plus.

Z pewnością jedną z zalet, jakie należy przypisać do konsoli PlayStation 5, jest kompatybilność wsteczna, czyli użytkownik uruchomi na niej gry dostępne także na starszej generacji konsoli PS4, choć istnieją od tego pewne wyjątki.

PlayStation 5 – wady

Konsola Sony PlayStation 5 nie jest wolna od wad. Wśród nich można wymienić:

 • wysoką cenę,
 • hałaśliwy wentylator,
 • niewielką dostępną pamięć na gry,
 • rozmiary konsoli,
 • niską dostępność konsoli w sklepach.

Początkowo konsola PlayStation 5 kosztowała 2299 zł w wersji z napędem oraz 1849 zł za model pozbawiony czytnika Blu-ray. Niska dostępność konsol spowodowała jednak, że koszty nabycia PS5 wzrosły. W popularnych sklepach z elektroniką PlayStation 5 kosztuje około 3450 zł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *