Działanie i zastosowanie kluczy udarowych
To narzędzie sprawdzi się dobrze tak samo w profesjonalnych warsztatach samochodowych, jak i w przydomowym warsztacie. Jest wielką pomocą, kiedy pojawia się potrzeba przykręcenia lub odkręcenia dużej liczby śrub, lub zajęcia się taką, która nie zamierza się oprzeć standardowej sile fizycznej człowieka. Dzięki kluczowi udarowi prace mogą być o wiele szybsze i łatwiejsze. Jego automatyczne działanie w znacznym stopniu odciąża operatora narzędzia.
Jak działa klucz udarowy
Tym, co wyróżnia klucz udarowy, jest moment obrotowy. Jest on tak duży, że nawet najbardziej oporna śruba nie ma zupełnie szans. Właśnie dlatego są podstawowym wyposażeniem w warsztatach samochodowych. W miejscach zajmujących się samochodami osobowymi wartość momentu obrotowego obecnych tam kluczy udarowych wynosi około 600 Nm (niutonometrów). W przypadku warsztatów zajmujących się samochodami ciężarowymi czy specjalistycznym sprzętem budowlanym wartość momentu obrotowego tego rodzaju narzędzi może wynosić nawet ponad 1000 Nm!
W zależności od rodzaju zasilania zasada działania klucza udarowego może być różna. Można podzielić je na:
- klucze pneumatyczne,
- klucze elektryczne – te można następnie podzielić na akumulatorowe i zasilane z sieci.
Pierwszy rodzaj napędzany jest sprężony powietrzem. Dlatego, aby wykorzystać taki klucz udarowy, należy mieć na wyposażeniu wydajną sprężarkę, która jest w stanie zapewnić ciśnienie rzędu 6-8 barów. Z tego powodu przeważnie wykorzystywane są do profesjonalnych zastosowań np. w warsztatach. Choć jeśli posiada się w domu wystarczająco mocną sprężarkę, bez problemu można stosować klucz udarowy pneumatyczny.
Klucze elektryczne są o wiele częściej spotykane w domowych warsztatach niż pneumatyczne. Zasada działania jest bardzo podobna jak w przypadku wcześniej opisanego rodzaju. Różnicą jest jedynie to, że są napędzane przez prąd. W zależności od modelu i producenta może zostać zastosowane rozwiązanie z przewodem czy akumulatorem.
Zastosowanie klucza udarowego
Zastosowanie klucza udarowego będzie różne w zależności od jego specyfikacji. Tę warto wybrać, biorąc pod uwagę nasze potrzeby i warunki, w jakich wykonywane są pracę. Oczywiście pierwszą sprawą jest, czy prace będą wykonywane w:
- garażu – wtedy najlepiej zaopatrzyć się w udarowy klucz pneumatyczny – należy jednak pamiętać, że oprócz niego należy posiadać też sprężarkę o odpowiedniej wydajności – lub elektryczny przewodowy,
- w różnych wnętrzach, w różnych lokalizacjach – wtedy zdecydowanie przyda się elektryczny, przewodowy klucz udarowy,
- na zewnątrz – bez dostępu do gniazdka nie sposób korzystać z przewodowego klucza udarowego, a sprężarka zdecydowanie nie jest urządzeniem o dużej mobilności, więc najlepszym wyborem będzie w tym przypadku akumulatorowy klucz udarowy.
Kolejna jest kwestia mocy. W zależności od planowanych prac nasze potrzeby mogą być zupełnie inne. W przypadku mocno zakręconych, ale niezapieczonych śrub maksymalny moment obrotowy powinien wynosić co najmniej 500-800 Nm. Jeśli klucz udarowy będzie musiał poradzić sobie z trudniejszymi zadaniami, warto zastanowić się nad narzędziem o większej mocy. Najmocniejsze z nich mogą się pochwalić momentem obrotowym sięgającym nawet do 4000 Nm, ale w większości przypadku 1500 Nm powinno jak najbardziej wystarczyć. Oprócz maksymalnego momentu obrotowego ważny jest też moment roboczy. Powinien utrzymywać się na poziomie nie większym niż jedna trzecia momentu maksymalnego.
Żeby korzystanie z narzędzia było wygodne, nie wystarczy tylko moc. Warto zwrócić uwagę także na rękojeść. Powinna być odpowiednio wyprofilowana i wyściełana w taki sposób, by nawet wielogodzinne korzystanie z urządzenia nie powodowało poważnego dyskomfortu.
Klucz udarowy będzie przydatny przy wszystkich zadaniach, w których można spodziewać się mnóstwa śrub do dokręcenia. Pozwala na znaczne przyspieszenie i ułatwienie pracy. Idealnie sprawdzi się przy budowie domu czy w warsztacie samochodowym – niezależnie od tego, jakie pojazdy są tam obsługiwane.