Thermomix

Thermomix – recenzja

Urządzenia wielofunkcyjne, o uniwersalnym zastosowaniu, mają wielu zwolenników, ale i szerokie grono przeciwników. Mówi się, że jeśli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest do niczego. Jednak nijak ma się do robota kuchennego – multicookera, którym jest Thermomix. Dla wielu osób, które miały okazję się z nim zapoznać i wypróbować go, stał się nieodłącznym narzędziem pracy w kuchni. Czym jest Thermomix i czy gotowanie w Thermomiksie jest rzeczywiście tak banalnie proste, jak zapewnia jego producent?

Czym jest Thermomix?

Na początek zdefiniujmy, czym właściwie jest Thermomix. Czy można go określić mianem robota kuchennego? Jego użytkownicy i entuzjaści uznają z pewnością, że to zbyt wąski termin. To nowoczesny, wielofunkcyjny robot kuchenny, który łączy funkcjonalności właściwe dla m.in. blendera, miksera, szatkownicy, a nawet parowaru. To multirobot, który z każdego użytkownika jest w stanie uczynić mistrza gotowania, nawet jeśli nie ma właściwie do tego szczególnych predyspozycji.

Samo urządzenie zostało wyprodukowane przez markę Vorwerk. Z powodzeniem zastępuje wiele innych sprzętów, w tym nawet garnki czy patelnie. To urządzenie wykorzystujące zaawansowane oprogramowanie oprogramowanie Cookido z tysiącami przepisów. Krok po kroku prowadzi użytkownika po kolejnych etapach wybranych receptur, w efekcie gotując niemal za niego. Wystarczy, że umieścisz wskazane składniki w misie Thermomixa i nastawisz wybrany program, a urządzenie będzie wiedziało, co dalej zrobić. Z Thermomixem gotowanie, nawet dla osób początkujących, jest banalnie proste.

Właściwości Thermomixu

Zakup jednego Thermomixa powoduje, że zyskujesz 12 urządzeń w jednym. Do podstawowych funkcji urządzenia należą:

 • Siekanie – urządzenie jest w stanie posiekać na drobno warzywa, orzechy czy nawet mięso i zioła.
 • Ważenie – wbudowana waga pozwala precyzyjnie odmierzać dowolne produkty bezpośrednio w naczyniu miksującym, podczas gotowania, mieszania czy pieczenia.
 • Blendowanie – ułatwia przygotowanie koktajlów warzywnych i owocowych.
 • Miksowanie – umożliwia połączenie kilku składników ze sobą w jednym naczyniu.
 • Mielenie – pozwala na zmielenie kawy, kryształków cukru na cukier puder czy nawet ziaren na mąkę.
 • Gotowanie – dzięki Thermomixowi nie potrzebujesz kuchenki, ponieważ daje on możliwość przygotowania zup, ugotowania ziemniaków, ryżu czy makaronu, ale i przyrządzenia warzyw.
 • Gotowanie na parze – umożliwia to dołączona do Thermomixa przystawka Varoma, która ma dwa poziomy przygotowania zdrowego posiłku.
 • Ubijanie – śmietany czy białek na sztywną pianę.
 • Emulgowanie – umożliwi to przygotowanie dressingu do sałatki czy nawet majonezu.
 • Wyrabianie ciasta – na pierogi, ciasta kruchego, drożdżowego czy na chleb i pizzę.
 • Kontrolowane podgrzewanie i przypiekanie – naczynie miksujące może nagrzewać się do temperatury w granicach 37-120 stopni Celsjusza w modelach wyższych, jak TM5, albo do 100 stopni w modelu TM31.
Thermomix przód

Gdzie można kupić Thermomixa?

Wiesz już, jak bardzo uniwersalnym, wielofunkcyjnym urządzeniem służącym nie tylko do gotowania jest Thermomix. Gdzie go kupić? Jednym ze sposobów zamówienia Thermomixa jest skorzystanie z oferty przedstawicieli marki Vorwerk. Działają na terenie całej Polski. Przedstawiciele Thermomixa zwykle najpierw urządzą w Twoim domu pokaz możliwości urządzenia. Przekonasz się na własne oczy, jak działa Thermomix. Dla początkujących, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z takim sprzętem, jest to bardzo dobra opcja, ponieważ mogą dowiedzieć się, jak w praktyce można wykorzystać Thermomix.

Zobacz też:  Czy warto zainwestować w instalację klimatyzatora w domu?

Oprócz tego kupisz Thermomixa przez internet. Wystarczy wypełnić w tym celu formularz kontaktowy na stronie producenta.

Thermomix – zalety

Zdecydowana większość osób, które kupiły Thermomix, mówi o jego licznych zaletach. Zaliczyć można do ich grona przede wszystkim:

 • Dostęp do tysięcy przepisów – nie trzeba wertować książek kucharskich ani przeglądać stron WWW w poszukiwaniu przepisu na obiad czy uroczystą kolację – wszystko przejrzysz w jednym miejscu na ekranie swojego urządzenia.
 • Wielofunkcyjność – w Thermomixie dania gotowane na parze, przypiekane czy blendowane można przygotować w jednej misie – ogrom funkcji łączonych przez jeden sprzęt jest wprost imponująca.
 • Prostota obsługi – w Thermomixie zaletą niewątpliwie jest to, że nawet dziecko jest w stanie obsługiwać sprzęt i przygotować coś do jedzenia. Urządzenie samo zważy produkty i będzie dawać Ci wskazówki na ekranie oraz polecenia głosowe, co powinieneś zrobić w danej chwili.
 • Oszczędność czasu – nie musisz doglądać robionego w misie Thermomixa dania. Nad wszystkim czuwają elektroniczne czujniki.
 • Bezproblemowe wyrabianie ciasta – wiele osób nie lubi ręcznego wyrabiania ciasta na chleb, pierogi, ciasta kruchego czy drożdżowego. Dzięki Thermomixowi gotowanie takich dań staje się szybsze i na pewno przyjemniejsze.
 • Gotowanie z Thermomixem nawet bez talentu kulinarnego – wszystkie przepisy masz podane na tacy.
 • Łatwe robienie listy zakupów – Thermomix wygeneruje Ci ją z wybranego przepisu.
 • Brak konieczności ręcznego zmywania urządzenia – misa Thermomixa może umyć się samodzielnie, wystarczy wybrać odpowiedni program.

Jak widać, Thermomix ma wiele zalet, ale czy jest pozbawiony wad?

Thermomix – wady

Jeśli szukasz wad Thermomixa, to je znajdziesz, ale dominują jego zalety. Nie ma urządzenia idealnego i nie można w ten sposób określić również tego sprzętu. Wadą jest przede wszystkim jego wysoka cena – kilka tysięcy złotych to kwota, na którą wielu klientów nie może sobie pozwolić. Twój Thermomix zajmuje też sporo miejsca na blacie kuchennym. Do wad można zaliczyć też dość głośne w przypadku wykorzystywania niektórych programów działanie urządzenia. Do zarzutów zalicza się też możliwe awarie, np. wraz z przegrzaniem misy, ale te zdarzają się rzadko.

Zobacz też:  Co powinno znaleźć się w każdej kuchni

Jeśli kupujesz Thermomix, wady i zalety tego urządzenia zestawione ze sobą umożliwią Ci odpowiedź na pytanie, czy warto nabyć go dla siebie. Z pewnością ułatwi on gotowanie i umożliwi prostsze wykonywanie wielu czynności kuchennych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *