Jak prawidłowo myć okna?

Duża liczba okien w domu czy w mieszkaniu pozwala doskonale doświetlić pomieszczenia, w których na co dzień przebywasz. Zmniejsza to konieczność korzystania ze źródeł sztucznego oświetlenia. Okna wprowadzają również przyjazną atmosferę w domu. Warto je utrzymywać w należytej czystości, by widok roztaczający się za nimi niezmiennie Cię zachwycał. Jak myć okna bez pozostawiania na ich powierzchni smug i zacieków czy kropelek wody? Sprawdź najlepsze sposoby na to, by były idealnie czyste.

Jaka ścierka do mycia okien?

Tradycyjnie do mycia okien potrzebujesz detergentu przeznaczonego do tego celu, wody oraz ścierki. Powodem powstawania smug na świeżo umytych oknach mogą być:

  • niedokładność przy sprzątaniu,
  • użycie brudnej ściągaczki do wody,
  • źle dobrany preparat do mycia szyb,
  • użycie nieodpowiedniej szmatki.

Ścierka do mycia okien bez smug nie powinna być ani za szorstka, ani zabrudzona. Najlepiej sprawdzają się w tym względzie miękkie ściereczki z mikrofibry, nadające połysk szybom i jednocześnie niepozostawiające na ich powierzchni żadnych smug.

Zamiast ścierki do okien możesz użyć ręczników papierowych, a okna wypolerować nawet czarno-białą gazetą. To powoduje, że smugi nie pojawiają się i nie szpecą.

Oprócz ścierek z mikrofibry możesz użyć do mycia okien bez detergentów ściereczek Tupperware o fakturze plastra miodu. Pochłaniają wodę szybko i skutecznie. Pozwalają na mycie okien bez smug i zacieków.

Kolejną propozycją na wybór ścierki do mycia okien bez smug jest tzw. magiczna ściereczka PVA, której zaletą jest wysoka chłonność i trwałość. Po wyschnięciu staje się ona twarda, ale wystarczy zwilżyć ją wodą, by była gotowa do ponownego użytku i miękka. Można nią zresztą nie tylko umyć okna, ale i ścierać kurze.

okna

Zobacz też:

Zobacz też:  Głośnik JBL Xtreme 3 – recenzja

Firanki czy rolety w kuchni?

Dzielenie pokoju na dwa mniejsze

Jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Przykłady materiałów do budowy podjazdu do domu

Środki do mycia okien

Mycie okien bez smug wymaga wykorzystania nie tylko odpowiedniej ściereczki, ale również środków do mycia okien, jakie nie będą pozostawiać po sobie mało estetycznych mazów. Preparat do może mieć formę płynu, żelu, a nawet chusteczek nawilżanych. Najwygodniej jednak używać do tego celu płynu ze spryskiwaczem.

Jaki skład powinien mieć dobry płyn do mycia szyb? Najczęściej znajdują się w nim takie składniki jak:

  • woda,
  • alkohol,
  • amoniak,
  • ocet,
  • kwas mlekowy lub cytrynowy,
  • substancje aromatyzujące.

Możesz też spotkać się z płynami do szyb zawierającymi silikon, a jego obecność w składzie jest podyktowana tym, że ułatwia doczyszczenie brudnych powierzchni. Ma właściwości zapobiegające powstawaniu smug.

Najlepsze preparaty do mycia okien zawierają nie mniej niż 5-procentowe stężenie substancji powierzchniowo-aktywnych.

Pod względem chemicznym płyn do mycia szyb działa w ten sposób, że po jego naniesieniu na czyszczoną powierzchnię dochodzi do odseparowania brudu od szkła. Wszystko dzięki temu, że preparaty do mycia szyb powodują zmianę pH powierzchni, prowadząc jednocześnie do rozkładu cząsteczek brudu. Ty zauważasz to w postaci tego, że łatwiej jest Ci usunąć brud z powierzchni szyby niż z użyciem wyłącznie wody. Składniki płynów do szyb wykazują działanie zmiękczające, co powoduje, że obniżają twardość wody, przez co na szklanej powierzchni nie powinny powstawać zacieki.

Sposób mycia okien

W zależności od tego, czy okna w Twoim domu są tylko lekko zabrudzone, czy po prostu brudne, jak np. po zimie, nieco inaczej powinieneś przystąpić do ich mycia. Magiczne ściereczki to dobry sposób na mycie okien lekko przybrudzonych. Nie musisz wówczas wykorzystywać do tego celu detergentów.

Zobacz też:  Zakup i instalacja klimatyzatorów w domach prywatnych

Jednak jeśli okna i ich ramy są mocno zabrudzone, to do ich umycia powinieneś użyć ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Najpierw dokładnie umyj ramy wewnętrzne, a później zewnętrzne. Użyj szorstkiej ścierki do tego celu i sięgnij po nią także wtedy, gdy na oknach są plamy i zabrudzenia potencjalnie trudne do usunięcia.

Później przychodzi czas na szyby. W pierwszej kolejności umyj je z zewnętrznego brudu, a następnie z użyciem samej wody lub specjalnego detergentu do mycia szyb wypoleruj szkło za pomocą mikrofibry, magicznej ściereczki lub ręcznika papierowego czy gazety.

Innym sposobem na szybkie mycie okien bez smug jest wykorzystanie myjki elektrycznej, a właściwie odkurzacza, który wyposażony jest w ściągaczkę. Najpierw należy rozpylić płyn do mycia szyb i umyć nim okna przy użyciu dozownika z gąbeczką. Mokre okna należy czyścić w ten sposób, że przejeżdża się odkurzaczem od góry na dół. Ściągaczka zbiera równomiernie wodę z okien, a ta trafia do odkurzacza i pojemnika.

Ekologicznym sposobem mycia okien jest wykorzystanie do tego celu roztworu wody z sokiem z cytryny lub octem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *