Jak urządzić domek holenderski?

Najczęściej domki holenderskie spełniają funkcję obiektów letniskowych i są ustawiane na działkach rekreacyjnych. Mogą mieć postać rozwiązania na kołach, które nie jest na stałe przytwierdzone do gruntu, dlatego nie wymaga pozyskiwania z urzędu pozwolenia na budowę. Niewielkie domki holenderskie wybudujesz na zgłoszenie, nawet jeśli są związane z gruntem. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wnętrze obiektu powinno Ci zapewniać wszystko, co jest potrzebne do życia. Jak urządzić swój domek holenderski. O czym nie powinieneś przy tym zapominać?

Meble do domku holenderskiego

Już przy zamawianiu domku holenderskiego, który może być przywieziony na Twoją działkę z pełnym wyposażeniem albo bez niego, powinieneś zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać wnętrze obiektu. Ważne jest to, jakie meble i w jakim ustawieniu się w nim znajdą. Na plan pierwszy w takiej sytuacji wysuwa się ustawienie wszystkich potrzebnych dla Ciebie mebli w sposób funkcjonalny.

Masz do dyspozycji raczej ograniczoną przestrzeń, na której musi znaleźć się łóżko, miejsce do przechowywania, meble kuchenne i inne. Dlatego do domku holenderskiego przydadzą się wielofunkcyjne rozwiązania, dzięki którym możesz zaoszczędzić sporo miejsca.

Obowiązkowo do domku holenderskiego kup łóżko lub chociażby materac, jaki umieścisz na antresoli, a także stół z krzesłami lub ławkami czy kanapą. W salonie może znaleźć się wygodny fotel i pufy czy sofa.

Wnętrze

Zobacz też:

Dachówka ceramiczna czy betonowa – co wybrać?

Top 5 odkurzaczy automatycznych

Materiały do wykończenia wnętrza

Pokoje i inne pomieszczenia znajdujące się w domku holenderskim możesz urządzić tak, jak Ci się podoba. Najczęściej korzysta się przy tym z takich stylów jak:

  • Styl minimalistyczny – w którym wyraźnie widoczne jest zamiłowanie do prostych form i linii.
  • Styl rustykalny – przywodzący na myśl wiejską sielankę, gdzie wykorzystywane są takie materiały jak drewno i naturalne tkaniny, a także piece kaflowe.
  • Styl boho – często ma wiele wspólnego ze stylem rustykalnym. Wykorzystuje się tu takie materiały jak len, wiklina, sznurek bawełniany, glina czy bambus.
  • Styl skandynawski – styl wyposażenia wnętrza domku holenderskiego inspirowany naturą, wykorzystujący ekologiczne materiały, drewno, bawełnę, wełnę i len oraz kamień.
Zobacz też:  Boazeria – zalety i wady

Pomieszczenia w domku holenderskim z reguły wykańczane są lekkimi materiałami. Zalicza się do nich panele, boazerię, płyty wiórowe, linoleum, a czasem drewno.

Oświetlenie w domku holenderskim

Choć wnętrza domków holenderskich najczęściej nie zaskakują przestronnością, to przy umiejętnym zastosowaniu oświetlenia i luster można optycznie znacznie powiększyć taką przestrzeń. Warto zadbać o dobre, funkcjonalne oświetlenie obiektu. Możesz wykorzystać punktowe oświetlenie halogenowe nad blatem kuchennym i klimatyczne oświetlenie LED w domku holenderskim. Zadbaj o jedno mocne, główne źródło oświetlenia, zwłaszcza w salonie.

Przy planowaniu tego, jak będzie wyglądało wnętrze obiektu, nie można zapominać o odpowiednich lampach. Oświetlenie domku holenderskiego powinno sprawić, że dobrze widoczne będą wszystkie jego zakamarki.  Oprócz oświetlenia głównego w takim domku zastosuj lampy stojące i biurkowe oraz listwy podszafkowe, zwłaszcza w kuchni.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *