zakup działki budowlanej

Poradnik zakupu działki budowlanej

Mimo, że się takim nie wydaje, to kupno działki pod budowę wymaga czasami więcej zachodu niż samo kupno domu (sprawdź co musisz wiedzieć o budowie domu). Przed podjęciem decyzji o jej nabyciu, trzeba dokładnie ją zbadać pod kątem wielu czynników, dopytywać sprzedawcę o szczegóły lub sprawdzić kroniki. Samo kupno również bywa bardziej lub mniej skomplikowane, jak więc się w tym wszystkim nie pogubić?

Co powinniśmy wiedzieć o działce?

Na użyteczność działki budowlanej wpływa kilka czynników, każdy z nich jest ważny, a odpowiedni wybór terenu zaowocuje brakiem problemów z budową lub z kwestiami prawnymi.

Oto czego powinniśmy się dowiedzieć przed zakupem:

Topografia – zaleca się unikania wszelkich terenów pochyłych, zasypowych oraz zalewowych, ponieważ rzadko nadają się do stawiania na nich budynków, a dodatkowo taka inwestycja wiąże się z kolejnymi wydatkami.

Kształt – działki potrafią występować pod wieloma kształtami, jednak nie każdy z nich jest tak samo praktyczny. Zbyt wąski teren może utrudniać odpowiednie umiejscowienie budynku. Należy więc uważać na zbyt wąskie i płytkie parcele oraz na takie, na których dom może tylko stać zwrócony w stronę południową. Najpowszechniejszymi oraz najpraktyczniejszymi kształtami są kwadraty i prostokąty. Warto się również stosować do zasady, aby boki działki nie były krótsze niż 20m. Ważne jest też samo umiejscowienie parceli oraz jej dostęp do drogi publicznej.

Zadrzewienie – duże i chaotycznie rozrzucone drzewa mogą sprawiać problemy przy budowie. Istnieje możliwość ich wycinki, jednak potrafi to sprawić wiele problemów oraz zachodu. Aby wyciąć drzewo, trzeba najpierw uzyskać pozwolenie.

Historia działki – zawsze warto dowiedzieć się więcej o terenie, którego zakup planujemy. Być może był on już zalewany, bądź kiedyś istniał tam już budynek, którego resztki utrudnią budowę. Ponad to dobrą opcją jest sprawdzenie parceli pod kątem toczących się tam działań zbrojnych jeśli takie miały miejsce. Przypadkowo pozostawiona mina lub granat stwarza olbrzymie niebezpieczeństwo, więc powinniśmy mieć na uwadze dokładne jej sprawdzenie pod tym kątem oraz w razie odkrycia niewypału, natychmiast skontaktować się z policją lub strażą pożarną.

Zobacz też:  Co to jest efektywność energetyczna? Klasy efektywności

Jakość i rodzaj gruntu – nie każda gleba jest odpowiednia, by postawić na niej dom lub uprawiać ogródek. Jeśli właściciel nie posiada wyników badań geotechnicznych, warto przemyśleć ich wykonanie.

Dostęp do drogi publicznej – jeśli jakaś parcela nie posiada dostępu do drogi, mamy małe szanse na uzyskanie pozwolenia na budowę.

Poradnik zakupu działki budowlanej

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Aby sprawdzić księgę wieczystą potrzebny jest jej numer, który możemy łatwo pozyskać wykorzystując różne strony internetowe. Następnie wystarczy posłużyć się Elektronicznymi Księgami Wieczystymi i sprawdzić jej zapisy.

Możemy się dzięki temu dowiedzieć między innymi o powierzchni oraz przeznaczeniu działki, lub sprawdzić czy dane właściciela są prawidłowe. Ponad to możemy sprawdzić, czy dana działka jest obciążona kredytem.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna jest zazwyczaj zawierana wtedy, kiedy kupujący musi zaciągnąć kredyt w banku na zakup. W wyniku podpisania umowy przedwstępnej, sprzedawca zobowiązuje się do nie sprzedawania parceli innej osobie do momentu załatwienia kredytu hipotecznego klienta.

Podatek od kupna działki

Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% wartości transakcji w momencie, w którym kupujesz działkę od osoby prywatnej. Jeśli po drugiej stronie stołu znajduje się przedsiębiorca będący płatnikiem VAT, wówczas podatek wynosi 23%.

Notariusz przy zakupie działki

Wszelkie koszty zawarcia umowy są zależne od wartości parceli oraz od jej przeznaczenia.

Zapłata dla notariusza przy zakupie działki budowlanej o wartości 300 000 zł wynosi 985 zł netto.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *