Dachówka ceramiczna czy betonowa – co wybrać?

Konstrukcja dachu może być różna, ale niezmiennie jego połacie powinny być pokryte odpowiednim materiałem – trwałym, solidnym, odpornym na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Takim pokryciem dachowym może być zarówno dachówka ceramiczna, jak i dachówka betonowa. Sprawdź, jaki materiał na pokrycie dachowe wybrać.

Czym jest dachówka ceramiczna?

Od wielu wieków do pokrycia dachów domów prywatnych i nie tylko są wykorzystywane dachówki ceramiczne. Dlatego zalicza się je do jednych z najstarszych materiałów na zadaszenie. Są wytwarzane z wyselekcjonowanej gliny, która po nadaniu odpowiedniego kształtu jest wypalana w wysokiej temperaturze. W produkcji dachówek tego typu jest wyrabiane połączenie gliny i domieszek, które po wymieszaniu pozwalają na przygotowanie masy glinianej i nadanie jej odpowiednich kształtów. Proces wytwarzana dachówek ceramicznych wygląda w następujący sposób:

  • wymieszanie masy glinianej,
  • leżakowanie gliny na wolnym powietrzu,
  • przewożenie gliny do boksów,
  • nawilżanie gliny, co pozwala na jej przekształcenie w dobrze uplastycznioną, jednorodną masę,
  • włożenie gliny w odpowiednie formy – szablony wykorzystane do tłoczenia dachówek z gliny odpowiadają za to, jak produkty będą ostatecznie wyglądać,
  • wywieranie nacisku na glinę przez formę górną i dolną,
  • wytłaczanie dachówki,
  • przewożenie dachówki na wózkach do suszarni,
  • suszenie dachówek, w wyniku czego tracą one nadmiar wody,
  • wypalanie dachówek w temperaturze dochodzącej do 1000 stopni Celsjusza.

Cechuje je niepowtarzalny, estetyczny wygląd. Można je wykorzystywać właściwie w uniwersalnym trybie, na pokrycia dachów domów wykonanych w przeróżnych stylach architektonicznych

Dla nadania zwiększonej wytrzymałości dachówkom ceramicznym ich zewnętrzna powłoka jest poddawana procesom angobowania lub glazurowania. Procesy te powodują, że dachówka ceramiczna staje się jeszcze bardziej odporna na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych czy biologicznych. Czyszczenie takich dachówek jest prostym zadaniem – możesz wykorzystać do tego np. myjkę ciśnieniową.

Zobacz też:  Gres na schody zewnętrzne - wybór i montaż

Dachówki ceramiczne są odporne na rozwój mikroorganizmów i na osadzanie się zanieczyszczeń, co zwiększa czas, przez jaki wyglądają dokładnie tak samo jak w momencie ich układania na dachu.

Producenci oferują obecnie dachówki ceramiczne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, co zwiększa możliwości uzyskania dzięki nim pożądanego wyglądu dachu.

Ich wadą może być to, że ceramiczne pokrycia dachowe są zaliczane do jednych z najcięższych, dlatego wymagają zastosowania w domu solidnej konstrukcji nośnej dachu.

Rodzaje dachówek ceramicznych

W zależności od tego, jaki kształt i kolor mają dachówki ceramiczne, można je podzielić na kilka różnych typów.

  • Dachówki zakładkowe – najlżejsze i najbardziej popularne dachówki ceramiczne, z pojedynczym lub podwójnym zamkiem, tzw. zakładką, nazywane esówką lub dachówką holenderską – holenderką. Dostępne w kolorze ceglastym, czerwonym, czarnym, miedzianym, brązowym, antracytowym, brązowym, grafitowym, granatowym, szaroniebieskim. Istnieją też dachówki zakładkowe marsylki, występujące w kolorze naturalnym czerwonym, czerwonym angobowanym, brązowym i czarnym.
  • Dachówka mnich-mniszka – specjalny rodzaj dachówek ceramicznych układanych parami – dachówka mnich ma wypukły kształt, a mniszka – wklęsły. Bezpośrednio na łatach kładzie się wklęsłą mniszkę, a na nią wypukłego mnicha.
  • Karpiówka dachówka płaska, wąska, produkowana na ogół w kształcie prostokąta z prostymi bądź zaokrąglonymi narożami lub prostokąta, którego dolna krawędź przybiera formę trójkąta, półokręgu lub łuku. Powierzchnia dachówki karpiówki może być gładka lub wyprofilowana w rowki.
Dachówka ceramiczna czy betonowa – co wybrać?

Czym jest dachówka betonowa?

W porównaniu z dachówkami ceramicznymi dachówki betonowe są wykorzystywane od niedawna. Nazywane są również cementowymi, ale jest to nazwa potoczna. Ich trwałość jako pokrycia dachowego jest szacowana na około 100-150 lat. Mają jednak opinie nieco mniej trwałych, z racji tego, że krócej zachowują swoje właściwości fizyczne. To ciężkie pokrycia, wymagające solidnej konstrukcji dachowej do ich położenia.

Zobacz też:  Czym najlepiej szlifować drewno?

Przy produkcji dachówek betonowych wykorzystuje się piasek, wodę i cement oraz pigmenty i związki zawierające tlenki żelaza. Te są dodawane po to, by finalnie dachówki betonowe były odporne na działanie promieniowania słonecznego. Po połączeniu takich składników w odpowiednich proporcjach masa jest zagęszczana, wkładana w formy i poddawana obróbce termicznej.

Betonowe dachówki mogą być pokrywane akrylem dla zabezpieczenia ich przed białymi wykwitami wapiennymi, korozją biologiczną i szkodliwym wpływem wody oraz wilgoci. Alternatywą jest zastosowanie powłok polimerowo-akrylowych, które nadają dachówkom z betonu aksamitny połysk i trwałość oraz intensywną kolorystykę. Taki proces produkcji prowadzi do zmniejszenia porowatości betonu, by przestał być tak mocno nasiąkliwy. Poprawia się też mrozoodporność produktu. Dachówki betonowe mają najczęściej te same kształty co dachówki ceramiczne.

Porównanie dachówek ceramicznych i betonowych

Zarówno dachówki ceramiczne, jak i betonowe charakteryzują się wysoką trwałością. Ich żywotność jest oceniana nawet na 100 i więcej lat. W tak długim czasie zapewniają szczelność dachu.

Dekarze zajmujący się montażem pokrycia dachowego mogą wskazać najważniejsze różnice występujące pomiędzy dachówkami ceramicznymi i betonowymi. Łatwiej oraz szybciej kładzie się dachówki betonowe, które „wybaczają” niedoskonałości konstrukcji więźby z uwagi na większą tolerancję nasuwu jednej na drugą.

Zupełnie inaczej jest w przypadku dachówek ceramicznych, robionych z gliny. Na etapie ich produkcji można wykonać z tego materiału drobne elementy, jak zamki boczne i górne, których dachówki betonowe nie mają. Za to przy układaniu na dachu dachówek ceramicznych dekarz musi mieć doświadczenie oraz precyzyjnie wykonywać swoją pracę.

Jeśli chodzi o cenę, dachówki ceramiczne są droższe od betonowych. Wynika to z tego, że rozwiązania ceramiczne są wypalane w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza, a betonowe w procesie dojrzewania wymagają utrzymania do 60 stopni Celsjusza w specjalnych komorach. Producent zużywa do produkcji rozwiązań betonowych mniej energii, co przekłada się na niższą cenę dachówki betonowej. Cena nie może być jednak jedynym czynnikiem wyboru jednych lub drugich dachówek. Przy okazji zobacz na co się zdecydować – na dach z okapem czy bez.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *