Jaki materiał na pokrycie dachowe

Jaki materiał na pokrycie dachowe wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się, czym pokryć dach, jakie materiały możesz wykorzystać do remontu dachu oraz jakie są koszty jego pokrycia.

Pokrycie dachowe

Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku. Pełni funkcję stabilizującą budynek, chroni jego wnętrza i ściany przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi przede wszystkim przed silnym wiatrem, deszczem oraz nadmiernym nasłonecznieniem. W skład dachu wchodzi konstrukcja nośna, warstwa izolacyjna oraz warstwa wierzchnia, którą tworzy pokrycie. Wybierając pokrycie dachowe, powinieneś zdecydować się na dobrej jakości materiały.

Pokrycie dachu

Podstawowym etapem układania dachu jest wykonanie projektu zawierającego informacje o stopniu nachylenia dachu, ilości i rozmieszczenia okien oraz planowanego kształtu. Projekt powinien również zawierać dane dotyczące typu stosowanego pokrycia dachowego i rozmiaru krokwi. Kolejnym etapem prac jest budowa więźby dachowej, która polega na montażu murłaty. Montujesz ją przy pomocy szpil na ścianach szczytowych najwyższej kondygnacji obiektu budowlanego. Następnie możesz przystąpić do montażu krokwi.

Po zakończeniu tego etapu musisz zająć się procesem łączenia polegającym na ułożeniu desek o dwóch długościach pomiędzy poszyciem dachu, a folią. W następnej kolejności powinieneś zająć się montażem elementów dodatkowych tj. rynien. Kiedy wykonasz wszystkie wcześniej opisane prace, możesz przystąpić do finalnego etapu-ułożenia poszycia. Krycie dachowe można wykonać z różnego rodzaju materiałów, których wybór uzależniony jest od wyglądu całej konstrukcji.

Jaki materiał na pokrycie dachowe wybrać?

Materiał na pokrycie dachu

  • Dachówki ceramiczne (zobacz co wybrać – dachówkę ceramiczną czy betonową) są najpopularniejszym pokryciem dachowym. Ich trwałość wynosi około 100 lat. Są produkowane z gliny i wypalane w temperaturze około 1000 °C. Zaletą dachówek ceramicznych jest ich duża trwałość, doskonale tłumią hałas i są ognioodporne. Mogą być naturalne lub poddane barwieniu podczas produkcji.
Zobacz też:  Wybieramy mieszarkę do zapraw

  • Dachówki cementowe obecnie są trudne do odróżnienia od dachówek ceramicznych. Ich zaletą jest znacznie niższa cena w porównaniu do pokrycia wykonanego z dachówki ceramicznej, co sprawia, że koszt pokrycia dachu znacząco maleje. Trwałość takiego pokrycia dachu wynosi około 70 lat. Wymagają czyszczenia i malowania po około 15 latach. Ten rodzaj dachówek jest trwały również w ekstremalnych warunkach (ulewy, grad czy silne wiatry).

  • Zaletą blachodachówki jest szybkość i prostota montażu. Sprzedawane są w arkuszach. Są podatne na mechaniczne uszkodzenia w trakcie transportu i montażu. Ich cena i trwałość zależy od sposobu zabezpieczenia przed korozją. Koszty związane z tym rodzajem pokrycia są porównywalne, jak w przypadku dachówek ceramicznych. Konserwacja blachodachówki wymaga mycia i malowania. W porównaniu do dachówek ceramicznych i cementowych wykazują niższą izolacyjność akustyczną.

  • Dachówki bitumiczne to materiały z natury elastyczne, pokrycie tego rodzaju układa się z łatwością na dachach o skomplikowanych kształtach. Są również trwałe i lekkie, ale nie są odporne na zabrudzenia i wykazują trudności w konserwacji. Dachówki bitumiczne można układać na starym pokryciu.

  • Strzecha ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i korzystnie wpływa na mikroklimat całego budynku. Ten rodzaj pokrycia jest trwały, dobrze wykonany wytrzyma nawet 80 lat. Strzechę należy co 3 lata impregnować środkami przeciwogniowymi, ponieważ jest łatwopalny. Ciężko jest znaleźć fachowców, którzy profesjonalnie wykonają to pokrycie.

  • Strzecha ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i korzystnie wpływa na mikroklimat całego budynku. Ten rodzaj pokrycia jest trwały, dobrze wykonany wytrzyma nawet 80 lat. Strzechę należy co 3 lata impregnować środkami przeciwogniowymi, ponieważ jest łatwopalny. Ciężko jest znaleźć fachowców, którzy profesjonalnie wykonają to pokrycie.

Pokrycie dachu gontem  vs krycie dachu blachą.

Pokrycie dachu gontem sprawdzi się na dachach o kącie nachylenia od 12 do 75 stopni o sztywnym podłożu ułożonym z desek lub płyt OSB. Gonty bitumiczne spełniają swoje zastosowanie w przypadku dachów o skomplikowanych kształtach z licznymi koszami. Są złożone z kilku warstw. Bardzo dobrze izolują akustycznie, co ma znaczenie w domu z poddaszem użytkowym, skutecznie chronią przed wilgocią. Ich kolorystyka jest różnorodna. Montaż jest prosty, ponieważ gonty są lekkie i elastyczne, łatwo się je wygina. Są mniej podatne na huragany i silne wiatry. Trwałość tego pokrycia od 10 do 30 lat.

Zobacz też:  Czym najlepiej szlifować drewno?

Blachodachówkę można montować na dachach o nachyleniu połaci większym niż 9 stopni. Mają szerszy zakres użycia niż gonty. Doskonale sprawdzają się na dachach o dużych, prostych połaciach, wykorzystuje się je również na dachach o bardziej rozbudowanych formach. Są lżejsze od gontów i słabiej tłumią dźwięki. Blachodachówkę można układać na sztywnym poszyciu i na folii. Podczas montażu pokrycia można łatwo go uszkodzić podczas przycinania oraz przesuwania. Trwałość tego pokrycia określa się na 30-50 lat.okrycia określa się na 30-50 lat.

Pokrycie dachu cena

Pokrycia dachowe mają różne ceny. Od ich rodzaju będzie zależał koszt wykonania dachu. Średnia cena blachodachówki to około 32 zł/m2, a dachówki ceramicznej – 41 zł/m2. W przypadku gont bitumicznych, które należą do tanich pokryć dachowych, koszty kształtują się na poziomie 19-40 zł/ m2.

Przy tak dużej inwestycji, jaką jest pokrycie dachu opłacalnym rozwiązaniem jest zlecenie krycia dachu profesjonalnej firmie dekarskiej, która uwzględni kluczowe czynniki przy wykonaniu dachu w Twoim domu. Tylko dobrze wykonany dach z solidnych materiałów będzie służył latami. Przy okazji możesz zobaczyć jak przygotować dach na zimę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *