Beton

Posadzka betonowa w garażu – jak zrobić?

Garaż przydomowy, umieszczony w bryle budynku czy wolnostojący, musi być pomieszczeniem, które będzie dostosowane do intensywnego wykorzystywania. Na obciążenie narażona jest przede wszystkim podłoga. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć to, jak i z jakiego materiału zostanie wykonana. Może być to posadzka betonowa. Sprawdź, jak ją wykonać i jak konserwować posadzkę betonową, by zachowała swoje właściwości na długi czas.

Jaki beton na posadzkę betonową w garażu?

Zanim przejdziemy do omawiania zasad wykonania tego elementu i sposobu jego konserwacji, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki beton na posadzkę w garażu nadaje się najlepiej. Do takich celów zaleca się wykorzystanie betonu b25 (c20/25) lub b30 (c25/30), ponieważ podłoże w tym pomieszczeniu narażone jest na duże obciążenia i na czynniki, które mogą je uszkodzić. Dlatego beton o niewłaściwej, mniejszej klasie wytrzymałości nie będzie się nadawał.

Zobacz także:

Aranżacja salonu z ciemnymi meblami

Ranking wiertarek do 500 złotych

Jak dbać o podjazd z betonu?

Opaska drenażowa wokół domu na podmokłym terenie

Jak wylać posadzkę betonową w garażu?

Płyta betonowa jako posadzka wykonana w garażu powinna być na tyle wytrzymała i trwała, by znieść obciążenie ze strony pojazdu lub pojazdów, jakie będziesz parkować pod dachem. W większości przypadków posadzka betonowa z garażu składa się z kilku warstw:

  • Warstwa dobrze zagęszczonego piasku lub żwiru – o grubości około 20 cm.
  • Warstwa chudego betonu – o grubości 10-15 cm.
  • Izolacja przeciwwilgociowa – może być to izolacja w postaci folii w dwóch lub trzech warstwach.
  • Ocieplenie podłogi – może być wykonane z wykorzystaniem płyt styropianowych o specjalnym przeznaczeniu dla ocieplania podłóg betonowych – styropian powinien być odpowiednio twardy i jednocześnie wytrzymały na ściskanie pod naporem ciężaru górnej wylewki i pojazdu parkowanego w garażu.
  • Wylewka betonowa o grubości 10-15 cm – powinieneś pamiętać o konieczności wykonania odpowiedniego, co najmniej 1-, 2-procentowego spadku w kierunku bramy garażowej czy kratki ściekowej, jaka usytuowana jest wewnątrz garażu. Grubość posadzki betonowej w garażu nie powinna być mniejsza niż 10 cm, ponieważ taka cienka warstwa może łatwo popękać przy obciążeniu jej masą pojazdu.
Zobacz też:  Innowacyjne garaże blaszane od CSTAL - efektywność i estetyka

Dobrym pomysłem dla uzyskania większej wytrzymałości posadzki betonowej w garażu będzie wykonanie w górnej wylewce zbrojenia, zatapiając w niej siatkę metalową lub siatkę z włókien szklanych.

Beton

Konserwacja posadzki betonowej w garażu

Dla zabezpieczenia posadzki betonowej w garażu możesz ją pokryć farbą lub masą epoksydową lub estetycznie wykończyć z wykorzystaniem płytek ceramicznych o wysokiej wytrzymałości i trwałości. Najłatwiejszym sposobem na konserwację płyty betonowej w garażu jest wykorzystanie do tego celu specjalnych impregnatów. Ich zadaniem jest:

  • zmniejszenie przyczepności kurzu, pyłu i brudu,
  • zwiększenie odporności posadzki betonowej w garażu na kleje, benzynę, oleje i smary,
  • ułatwienie czyszczenia płyty betonowej,
  • uszczelnienie powierzchni betonu, co pozwala na sprawniejszy odpływ wody do odwodnienia liniowego bądź do kratki ściekowej.

Do impregnacji podłogi z betonu w garażu możesz wykorzystać typowe impregnaty przeznaczone do betonu i kostki brukowej, które bez problemu naniesiesz równomiernie na beton przy użyciu wałka lub pędzla. Może być to impregnat bezbarwny lub nadający pewien kolor posadzce. Najlepiej wybierz do konserwacji posadzki betonowej w garażu impregnat epoksydowy, który wykazuje wyższą trwałość w porównaniu z impregnatem akrylowym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *