Salon i ciemne meble

Aranżacja salonu z ciemnymi meblami

Salon jest miejscem, w którym możesz spędzać swój wolny czas na ulubionych aktywnościach lub na relaksie. Także tu przyjmujesz swoich gości, dlatego należy go uznać za pomieszczenie o charakterze reprezentatywnym. Jeśli urządzasz je z wykorzystaniem ciemnych mebli, np. z czarnymi frontami, w głębokim odcieniu śliwy czy wenge, dowiedz się, jakie kolory ścian zastosować i jakie dodatki wybrać, by cała kompozycja prezentowała się doskonale.

Zobacz także:

Podlewanie roślin w ogrodzie

Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia?

Ranking wiertarek do 1000 złotych

Impregnacja drewna

Jakie kolory ścian do salonu z ciemnymi meblami?

Wydawać by się mogło, że naturalnym wyborem koloru ścian w salonie do ciemnych mebli będzie paleta jasnych, pastelowych barw. Oczywiście możesz urządzić to pomieszczenie na zasadzie kontrastu, gdzie jasne, np. białe czy jasnoszare ściany będą odgrywały rolę tła dla ciemnych czy czarnych mebli. Jednak nie jest to jedyny sposób na aranżację salonu.

Jak pomalować salon z ciemnymi meblami? Możesz sięgnąć po intensywne, żywe kolory albo nawet ciemne barwy, choć najlepszym pomysłem będzie pomalowanie takimi farbami tylko jednej ściany. Dzięki temu możesz optycznie zwiększyć swój pokój i pięknie wyeksponować ciemniejsze meble.

Aranżacja salonu z ciemnymi meblami nie jest tak wymagającym zadaniem, jak można by się początkowo spodziewać. Unikaj urządzania salonu tylko w jednej, ciemnej kolorystyce, ponieważ wnętrze może wydawać się nieco przytłaczające. Takie meble zawsze będą stwarzać wrażenie dość masywnych, ale efekt ten zniwelują pastelowe ściany w pomieszczeniu dziennym, które będzie na dodatek bardzo dobrze doświetlone. Jasna aranżacja w kolorach bieli, złamanej bieli, żółci, błękitu, beżu czy różu wyeksponują piękne linie ciemnych mebli, a salon zyska więcej lekkości. Pałacową, nieco barokową aranżację uzyskasz, jeśli ściany pomalujesz jasnobeżową farbą z drobinkami złotego brokatu. Styl glamour podkreśl zaś biała farba z opalizującym lub srebrnym brokatem.

Meble ciemne

Jakie dodatki do ciemnych mebli w salonie?

Bardzo często o charakterze aranżacji salonu decydują nie meble czy kolorystyka ścian lub podłogi, ale dodatki. Umiejętny ich dobór powoduje, że salon klasyczny przekształci się w jednej chwili w nowoczesne wnętrze lub w pomieszczenie o charakterze industrialnym. Dlatego tak ważne jest wybieranie dodatków do ciemnych mebli w salonie z uwagą. Dobrze przemyśl, jaki efekt chcesz uzyskać. Kluczem do stworzenia zachwycającej aranżacji salonu z ciemnymi meblami będzie takie dopasowanie do siebie wszystkich elementów, by stworzyły spójną całość.

Zobacz też:  Jakie hokery niskie warto wybrać? Sprawdź poradnik!

Pokój dzienny powinien być przyjemnym miejscem, gdzie będziesz chciał spędzać wolny czas i przyjmować swoich gości. Zaplanuj dodatki do ciemnych mebli w salonie tak, by rozjaśnić wnętrze i sprawić, że wyda się ono bardziej przestronne.

Dobrym pomysłem będzie dobranie w salonie różnych źródeł oświetlenia, nie tylko głównego, przysufitowego, ale i lampy stojącej czy kinkietów na ścianie. Jeśli chcesz urządzić elegancki salon w stylu nowoczesnym, możesz zastosować podświetlenie np. kształtów stworzonych z płyt gips-kartonowych na ścianach czy suficie.

Warto zadbać o wystrój aranżacji okna. Kolorowe, jasne zasłony rozjaśnią całe wnętrze. Nie zasłaniaj całego okna, by nie ograniczać dostępu światła, które przy ciemnych meblach w salonie ma niebagatelne znaczenie dla uzyskania wrażenia przestronności.

Ważne jest to, by nie wprowadzać do aranżacji salonu zbyt dużej liczby kolorów – nie chodzi o odcienie, ale stricte barwy różniące się między sobą, by uniknąć powstania wrażenia chaosu.

Jaki dywan do salonu z ciemnymi meblami?

Dywan do ciemnych mebli może być ciemny, o ile podłoga jest jasna – duże, beżowe czy białe kafle albo jasnobrązowe deski czy panele będą dobrym tłem dla ciemniejszego dywanu. W przeciwnym wypadku nie powinieneś go wykorzystywać, tylko postawić na jaśniejszy, np. w kolorze zasłon czy innych tekstyliów, jakie znajdą się w takim salonie.

Jaki dywan do ciemnych mebli wybrać w małym salonie? W takim przypadku powinieneś wybrać jasny, ponieważ optycznie powiększy on wnętrze. Ciemny może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Dobrym pomysłem będzie wybranie koloru dywanu o kilka tonów różniącego się od koloru ścian – jaśniejszego czy ciemniejszego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *