Wanna

Wanna czy prysznic?  

Odwiecznym dylematem przy aranżacji łazienki w domach czy w mieszkaniach jest to, czy umieścić w nich kabinę prysznicową czy wannę. Problem rozwiązuje się sam, jeśli masz w tym pomieszczeniu wystarczająco dużo miejsca na montaż obu urządzeń sanitarnych. Wtedy możesz korzystać z szybkich pryszniców czy długich, relaksujących kąpieli zawsze wtedy, gdy przyjdzie Ci na to ochota. Jeśli jednak miałbyś wybrać, czy zamontujesz w swoim domu prysznic czy wannę, zobacz, jakie atuty i wady mają oba rozwiązania i wybierz najlepsze dla siebie!

Wanna – zalety

Zwolennicy wanien w łazience z pewnością przedstawią długą listę zalet takich urządzeń sanitarnych. Mogą zapewnić relaksującą kąpiel i często są niezastąpione, jeśli chodzi o kąpiele małych dzieci, które mogą je traktować jako wodny miniplac zabaw. Wśród innych zalet, jakie mają wanny, należy wymienić:

 • możliwość kąpieli – długiej, relaksującej, z dużą ilością piany czy soli,
 • możliwość estetycznego dopasowania wanny do niewielkiej przestrzeni łazienki – zwłaszcza jeśli chodzi o wannę narożną,
 • niski koszt kupna wanny – zwłaszcza standardowej, dlatego montaż wanny nie jest zbyt kosztowny,
 • brak konieczności podejmowania zaawansowanych prac w celu wykończenia wanny – wystarczy wybrać akrylową osłonę i w prosty sposób ją zamontować, by rury i odpływ wanny nie były widoczne; montaż można wykonać nawet samodzielnie,
 • miejsce do namaczania dużych rzeczy – koców, firan, narzut i tym podobnych.

Ponadto wanna daje możliwości do tego, by spełniać dwie funkcje jednocześnie: miejsca brania kąpieli i prysznica. Wystarczy dobrać do niej odpowiedni parawan nawannowy, których oferta cały czas się powiększa.

Zobacz także:

Jak prawidłowo myć okna?

Jak urządzić domek holenderski?

Rodzaje cegieł

Pomysł na sufit w łazience

Zobacz też:  Ciemna łazienka - jak ją zaprojektować ?

Wanna – wady

Niestety, ale wanna w łazience nie jest rozwiązaniem wolnym od jakichkolwiek wad. Te istnieją i są podnoszone jako argumenty przemawiające przeciwko decyzji o jej instalacji w swojej łazience. Wśród nich można wymienić:

 • duże zużycie wody, dlatego jest to rozwiązanie mniej ekonomiczne niż prysznic,
 • zajęcie większej przestrzeni niż w przypadku prysznica,
 • utrudnienia w użytkowaniu wanny u osób starszych lub z niepełnosprawnością ruchową.
Prysznic
Shower with running water closeup

Prysznic – zalety

Skoro wanna nie jest dobrym rozwiązaniem dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, to być może lepszy będzie prysznic? Pod tym względem wyraźnie wysuwa się on na prowadzenie w konkurencji. Jakie jeszcze atuty przypisywane są prysznicom łazienkowym?

 • Nowoczesne rozwiązanie – zwłaszcza jeśli chodzi o prysznice pozbawione brodzika, ze spadkiem lub odpływem liniowym.
 • Optymalne zagospodarowanie wolnej przestrzeni w rogu łazienki – sprzyja temu prysznic narożny.
 • Możliwość oszczędzania dużych ilości wody.

W dzisiejszych czasach, gdy szybko drożeje energia czy woda, prysznic jest ekonomicznym rozwiązaniem, które warto rozważyć.

Prysznic – wady

Wadą pryszniców łazienkowych jest to, że ich montaż nie jest taki prosty jak w przypadku wanien. Nowoczesne, rozbudowane kabiny z panelem do masażu wymagają odpowiedniego przygotowania posadzki. Zwłaszcza jeśli chodzi o montaż brodzików wpuszczanych czy kabin typu walk-in pozbawionych jakichkolwiek progów, jakie zalecane są dla osób starszych lub z niepełnosprawnościami.

Kabina prysznicowa z hydromasażem czy radiem będzie droższa od tradycyjnej wanny. Prysznic uważany jest też za niewygodne rozwiązanie w domach, w których są dzieci lub dorośli, którzy po prostu lubią zażywać relaksujących kąpieli.

Połączenie wanny i prysznica wydaje się rozwiązaniem kompromisowym, które będzie w stanie zadowolić niemal każdego użytkownika.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

 1. Wchodziłem na tę stronę z nadzieją, że uda mi się znaleźć prawdziwe i konkretne informacje, a nie stek bzdur pisanych dla wyszukiwarki. Nie zawiodłem się!!! Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *