Rodzaje podnośników samochodowych

Rodzaje podnośników samochodowych

Podnośnik samochodowy powinien być obowiązkowo w każdym garażu. W razie potrzeby przeprowadzania napraw czy sprawdzenia stanu podwozia taki sprzęt jest niezbędny. Wybór może być całkiem trudny. Dlatego na początek warto się zainteresować, jakie istnieją rodzaje podnośników samochodowych na rynku.

Podnośnik trapezowy

Podnośnik warsztatowy, który nieco przypomina lewarek trapezowy. Jest jednak od niego nieco większy, a ponadto wyposażony w cztery ramiona. Gwarantuje stabilność mimo stosunkowo niewielkiej podstawy. Do użycia go wymagana jest korba. Bardzo ważną zaletą jest jego niska cena.
Jednak ze względu na swoją budowę jest bardzo podatny na przewrócenie w wyniku przeciążenia. Nie jest to całkowicie bezpieczny sprzęt i dlatego przeważnie wykorzystywany jest jedynie przy mało skomplikowanych pracach.


Podnośnik hydrauliczny słupkowy

Jeden z najmniejszych podnośników samochodowych dostępnych na rynku. Działa na zasadzie prasy hydraulicznej – wypychana ciecz powoduje niesienie się jednej z części podnośnika. W ten sposób można unieść i podeprzeć wybrany element samochodu.

Uniesienie całego auta nie jest możliwe przy pomocy tego narzędzia. Szczególnie biorąc pod uwagę bardzo małe zakończenie podnośnika, przez co nieodpowiednie postawienie go może doprowadzić do zsunięcia się samochodu lub uszkodzeń w podłodze czy progu. W zależności od wielkości podstawy stabilność podnośnika hydraulicznego słupkowego może być różna, ale nie powinno mu się do końca ufać. Warto zwrócić uwagę także na jego wysokość, która może się nie sprawdzić w przypadku aut o niskim zawieszeniu. Najmniejsze modele mają kilkanaście centymetrów wysokości, przez co w przypadku większości osobówek złapanie gumy uniemożliwi skorzystanie z tego podnośnika.

W rękach amatora może nie spełnić do końca swojego zadania. Mimo tego przy raczej podstawowych pracach powinien się sprawdzić. Jego cena – tak jak w przypadku podnośnika trapezowego – jest niewielka.

Podnośnik samochodowy


Podnośnik hydrauliczny „żaba”

Można uznać, że to jeden z najbardziej cenionych podnośników samochodowych. Podłużny kształt i kółka sprawiają, że poruszanie się nim nie sprawia żadnych problemów. Do tego wychylne ramię unoszące pojazd pozwala na dokładne wycelowanie podnośnika, by podnosił opierając się o konkretny element maszyny. Wszystko dopełnia zdejmowana dźwignia, która zwykle przyjmuje formę długiej rurki. Dzięki temu podnośnik nie zajmuje zbyt wiele miejsca w garażu.
Tego rodzaju podnośniki mają nośność w okolicach 2 – 3 ton. Nie jest to zbyt duży problem, gdyż przeważnie auto podnosi się tylko z jednej strony, a nie całe. Przy wyborze odpowiedniego podnośnika samochodowego „żaba”, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • profil podnośnika – czyli minimalna wysokość, na jaką opada ramię; szczególnie ważny w przypadku aut o niskim zawieszeniu,
  • rozstaw kółek – od niego zależna jest stabilność podnośnika,
  • wysokość, na jaką można podnieść samochód – szczególnie ważna, jeśli chodzi o duże, wysoko zawieszone auta; za niska wysokość może nie pozwolić na przeprowadzenie wymaganych prac,
  • masa – trudno się dziwić, że solidne podnośniki „żaby” ważą więcej,
  • jakość wykonania – najważniejsza rzecz, choć trudna do ocenienia; głównie warto kierować się masą i ceną podnośnika, bo one mogą wskazywać na to, że urządzenie jest solidne.
Zobacz też:  Przyczepa kempingowa czy kamper? Co wynająć?

Do podnośnika warto dokupić gumową nakładkę, która uchroni auto przed możliwymi uszkodzeniami. „Żaba” wydaje się najlepszym wyborem, jeśli chodzi o podnośniki samochodowe.


Jaki podnośnik wybrać?

Jest to jedno z najważniejszych narzędzi motoryzacyjnych, dlatego warto się nad tym porządnie zastanowić. I choć kieszeń może być za tańszą opcją, ta może nas kosztować wiele, jeśli dojdzie do wypadku. Niezależnie od tego, czy ucierpi człowiek, czy maszyna. Rozum więc podpowiada, by postawić na jakość i solidność. Do tego jeszcze trzeba dodać przewidywane prace, które będą wykonywane z pomocą podnośnika. Jest to także ważne, by przypadkiem nie zakupić narzędzia, które potem przez większość czasu będzie kurzyć się w garażu (zobacz 5 rzeczy, które warto mieć w garażu).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *