Jak wymienić instalację elektryczną bez kucia ścian?
Wymiana instalacji elektrycznej w budynkach to czasochłonny i kosztowny proces. Tradycyjna metoda wymiany polega na kuciu ścian i podłóg, co prowadzi do nieestetycznego wyglądu pomieszczeń i generuje duże koszty remontu. Na szczęście istnieją inne metody, które pozwalają na wymianę instalacji bez konieczności kucia ścian. W artykule omówimy, w jaki sposób można to zrobić oraz jakie są wady i zalety każdej z tych metod.
Popularne metody wymiany instalacji elektrycznej bez kucia ścian
Istnieje nieprawdopodobnie wiele metod wymiany instalacji elektrycznej bez kucia, a ich zastosowanie zależy od efektu, który chcemy osiągnąć. Warto zaznaczyć, że większość z nich nie nadaje się do wymiany całej instalacji elektrycznej w domu, a raczej pozwala na położenie lub wymianę dodatkowych przewodów umożliwiających podłączenie dodatkowego oświetlenia albo urządzeń o niewielkiej mocy. My jednak skupimy się w tym artykule na trzech metodach, które pozwalają szybko wykonać bardziej kompleksowy remont instalacji elektrycznej. Są nimi:
- przeciągnięcie instalacji powierzchniowo za pomocą korytek i listew przypodłogowych,
- podtynkowa wymiana przewodów, jeśli zostały one zamontowane w specjalnych kanalikach lub rurkach,
- przeciągnięcie nowych przewodów pod sufitem podwieszanym lub za płytą kartonowo-gipsową.
Niestety praktyka pokazuje, że wiele z tych rozwiązań nie jest możliwa do zastosowania w starym budownictwie, dlatego na końcu artykułu przygotowaliśmy listę metod stosowanych w budynkach zabytkowych lub starych domach jednorodzinnych i blokach. Oczywiście możesz też stosować tradycyjne metody przebudowy instalacji elektrycznej. Tymczasem przejdźmy do omówienia pierwszej metody wymiany instalacji elektrycznej bez kucia ścian.
Zobacz też:
- Fotowoltaika – czy warto w nią zainwestować?
- Jak zabezpieczyć dom przed piorunami?
- Czym i jak ogrzewać dom?
Metoda nr 1: Instalacja powierzchniowa
Przeciągnięcie instalacji powierzchniowo za pomocą korytek i listew przypodłogowych jest jedną z najprostszych metod wymiany instalacji elektrycznej bez konieczności kucia ścian. Polega ona na montażu korytek i listew przypodłogowych, na których umieszczane są przewody. Rozwiązanie to może sprawdzić się przy niezbyt rozbudowanych instalacjach. Choć nie zalecamy samodzielnej ingerencji w instalację elektryczną, to z taką przebudową poradzi sobie większość osób mających podstawowe pojęcie o elektryce.
Zalety:
- Szybkość i łatwość montażu.
- Brak konieczności kucia ścian.
- Możliwość łatwej wymiany przewodów w przyszłości.
Wady:
- Dość niska estetyka korytek montowanych na ścianie.
- Ograniczona możliwość rozbudowy instalacji w sposób estetyczny.
- Mniejsza wytrzymałość mechaniczna w porównaniu z innymi metodami.
Metoda nr 2: Instalacja podtynkowa
Podtynkowa wymiana przewodów może zostać wykonana wszędzie tam, gdzie zostały one zamontowane w specjalnych kanalikach lub rurkach. Jest to jedna z najbardziej popularnych i estetycznych metod wymiany instalacji elektrycznej. Polega ona na zamontowaniu przewodów pod powierzchnią ściany. Nie wymaga kucia, ale jeśli wcześniej instalacja nie została poprowadzona w ten sposób, stosuje się metodę frezowania ściany. Jest ona mniej inwazyjna, ale wymaga sprzętu i wiąże się z niewielkim remontem.
Zalety:
- Bardzo estetyczna metoda, ponieważ przewody są ukryte pod powierzchnią ściany.
- Wysoka odporność instalacji na uszkodzenia mechaniczne i zewnętrzne czynniki atmosferyczne.
- Łatwość w montażu i konserwacji.
Wady:
- Konieczność frezowania rowków w ścianach, co wymaga specjalistycznego sprzętu i umiejętności.
- Wyższy koszt w porównaniu z innymi metodami.
- Konieczność wykonania niewielkiego remontu w celu przywrócenia ściany do stanu pierwotnego.
Metoda nr 3: Przeciągnięcie nowych przewodów pod sufitem podwieszanym lub za płytą kartonowo-gipsową
W nowszych mieszkaniach i domach można często wymienić instalację bez kucia ścian, przeciągając przewody pod sufitem podwieszanym lub za płytami kartonowo-gipsowymi. Jest to jedna z prostszych i bardzo estetycznych metod wymiany przewodów elektrycznych. Za jej pomocą można rozbudować instalację elektryczną lub wymienić stare przewody na nowe.
Zalety:
- Bardzo tania i prosta metoda wymiany instalacji.
- Minimalna ingerencja w konstrukcję ściany.
- Możliwość wymiany przewodów w przyszłości.
Wady:
- Możliwe do wykonania tylko tam, gdzie istnieje sufit podwieszany lub zastosowano płyty gipsowo-kartonowe montowane na stelażach aluminiowych.
Może cię zainteresować: Jak wyburzyć ściankę działową?
Jak wymienić instalację elektryczną bez kucia w starym domu?
W starych mieszkaniach i domach bez kucia ścian prawdopodobnie będzie można zastosować jedynie wymienioną w tym artykule instalację powierzchniową. Czasami udaje się przeprowadzić nową instalację przy pomocy frezowania i położenia nowej instalacji pod tynkiem. Jeśli jednak nie zależy nam na wymianie całej instalacji, możemy zastosować kilka innych sprawdzonych metod, takich jak:
- Bezpiecznikowa wymiana przewodów — polegająca na podłączeniu nowych przewodów do już istniejących za pomocą bezpieczników. Dodatkowe kable można wówczas schować w listwie lub korytku.
- Przewody klejone — sprawdzą się przy drobnych instalacjach, takich jak dodatkowe oświetlenie LED.
- Użycie rur z tworzyw sztucznych — w przeszłości metoda ta stosowana była w starych budynkach, w których trzeba zachować oryginalny wystrój wnętrza, na przykład w zabytkowych budynkach. Jest ona jednak mało estetyczna.
Czy można wymienić instalację elektryczną bez kucia w starym domu? Można. Jednak dużo lepsze efekty często udaje się uzyskać, przeprowadzając gruntowny remont. W starych budynkach cała instalacja może wymagać wymiany. Stosując nowoczesne rozwiązania podczas remontu, możesz zyskać dużo więcej niż gdybyś stosował półśrodki. W nowszych budynkach śmiało możesz jednak zastosować mało inwazyjne metody, nie wymagające kucia ścian podczas wymiany instalacji elektrycznej.