Jak urządzić małą sypialnię?

Jak urządzić małą sypialnię?

Niewielka przestrzeń pokoju np. pokoju na poddaszu przeznaczonego na sypialnię stanowi wyzwanie dla osób, które chcą urządzić tu miejsce sprzyjające relaksowi. Dowiedz się, jak urządzić bardzo małą sypialnię i o czym koniecznie powinieneś pamiętać, podejmując się takiego zadania.

Inspiracje na małą sypialnię

Chcesz wiedzieć, jak urządzić sypialnię w małym pokoju? Postaw na funkcjonalne meble i minimum dodatków. Przejrzyj aranżacje małej sypialni w internecie oraz w magazynach wnętrzarskich. Jeśli chodzi o kolorystykę takiego pomieszczenia, najlepiej zdecyduj się na jasne ściany i konstrukcje meblowe w pastelowych, subtelnych kolorach. Ciemne farby oraz tapety powodują, że pokój wyda się mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Możesz też spróbować z bielą i ożywianiem białych wnętrz.

Bardzo często do dekoracji ściany za łóżkiem są wykorzystywane fototapety, najlepiej te przedstawiające perspektywę. Dodaje ona głębi pomieszczeniom, w jakim się znajduje, co w przypadku małej sypialni będzie zjawiskiem jak najbardziej pożądanym.

Jak ustawić meble w małej sypialni?

Najważniejszym, centralnym elementem wyposażenia każdej sypialni, nawet małej, jest łóżko. To ono zwykle odgrywa główną rolę podczas urządzania takiego wnętrza. To mebel, który powinien zapewniać wygodne spanie dla osoby lub osób, które będą w nim przebywać, ale też po prostu musi zmieścić się w małej sypialni. Inspiracje związane z urządzaniem takiego wnętrza wskazują, że łóżko możesz ustawić wzdłuż ściany – boczną krawędzią lub wezgłowiem.

Masz przy tym do wyboru łóżka o wymiarach:

  • 90×200 cm,
  • 120×200 cm,
  • 140×200 cm,
  • 160×200 cm,
  • 180×200 cm,
  • 200×220 cm,
  • 220×240 cm.

Jak urządzić małą sypialnię?

Najbardziej popularne łóżka małżeńskie do małej sypialni to te o wielkości 140 lub 160 cm na 200 cm. Jeśli rama okaże się zbyt duża i zajmie więcej miejsca w pokoju, będziesz musiał zrezygnować z szafek nocnych. W takim przypadku albo wybierz łóżko ze skromniejszą i przy tym mniejszą ramą, albo zrezygnuj z szafeczek. Z racji tego, że urządzasz sypialnię w małym pokoju i być może w całym Twoim mieszkaniu masz niewiele miejsca do przechowywania, dobrym pomysłem będzie łóżko z pojemnikiem na pościel czy ubrania lub ręczniki. Wybierz łóżko otwierane jak skrzynię, a nie z wysuwanymi szufladami, które będą najpewniej mało funkcjonalne w niewielkim pomieszczeniu przeznaczonym na sypialnię.

Zobacz też:  Sypialnia – poznaj najmodniejsze inspiracje

Czasem miejsca w małej sypialni jest tak mało, że nie ma mowy o ustawieniu w niej szafy, komody czy wolnostojącego regału. Wtedy pozostają niestandardowe rozwiązania w postaci zabudowy małej sypialni na wymiar. W ten sposób możesz zagospodarować ewentualne wnęki w takim pomieszczeniu.

Dobrym sposobem na to, jak urządzić małą sypialnię, jest skorzystanie z półek wiszących, które możesz zaplanować na ścianie nad łóżkiem. Takie lekkie elementy meblowe będą dobrze wpasowywać się także w rogi pokoju. Ustawisz na nich książki czy rośliny zielone, budzik albo lampkę nocną.

Wystrój małej sypialni

W ramach aranżacji małej sypialni nie zapominaj o oświetleniu. Nie musi ono mieć takiego natężenia jak w kuchni czy w pokojach codziennych lub pomieszczeniach przeznaczonych do wykonywania pracy. Może być to nastrojowe światło w postaci kinkietów po obu stronach łóżka, wspierane lampkami nocnymi czy estetycznym, dekoracyjnym oświetleniem górnym. Styl oświetlenia powinien współgrać z całą aranżacją sypialni.

Lustra na ścianie, mała konsoleta zastępująca pełnowymiarową toaletkę czy wykorzystanie przestrzeni przy oknie do tego, by stworzyć tam miejsce dla pani domu to tylko jedne z wielu propozycji na funkcjonalny i ładny wystrój takiego pomieszczenia.

Nowoczesne małe sypialnie

Dobrym pomysłem na małą sypialnię jest umieszczenie w niej efektownego zagłówka łóżka. Nie musi on wbrew pozorom zajmować wiele miejsca. Możesz wykorzystać ścienny dekor i ozdobić ścianę tuż nad łóżkiem. Nie będziesz musiał przejmować się tym, że dekoracja ta mogłaby zająć Ci cenne miejsce w małej sypialni. Aranżacje z intrygującymi dekorami ściennymi będą przyciągać uwagę. Dzięki przyklejeniu dekorów o lustrzanym charakterze przy okazji optycznie powiększysz pomieszczenie.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Artykuł zawiera wiele inspiracji i praktycznych wskazówek dla osób, które chcą urządzić swoją małą sypialnię. Zawarte w nim pomysły są dobrze przemyślane i pozwalają na uzyskanie praktycznego, funkcjonalnego i estetycznego wnętrza. Jednakże, artykuł skupia się przede wszystkim na funkcjonalności i mało uwagi poświęca tematom takim jak kolorystyka czy oświetlenie, co stanowi pewne ograniczenie.

  2. Doceniam podejście do wykorzystania przestrzeni w najbardziej optymalny sposób. Szczególnie podoba mi się pomysł z zagospodarowaniem wnęk w pomieszczeniu. Niewielka sypialnia jest rzeczywiście wyzwaniem, ale zastosowanie tych wskazówek może przynieść niespodziewane rezultaty. Również dobrym pomysłem, który został tutaj podkreślony, jest kreatywne wykorzystanie półek wiszących. Są nie tylko praktyczne, ale także mogą dodawać charakteru wnętrzu. Te porady pomagają spojrzeć na małą sypialnię z innej, bardziej optymistycznej perspektywy. To dowód na to, że nawet niewielka przestrzeń może być efektywnie i estetycznie zagospodarowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *