Budowa sauny we własnym domu

W Finlandii tradycja saunowania ma setki lat. Kraj ten jest uznawany za stolicę sauny. Funkcjonują w nim sauny domowe w piwnicach czy publiczne. Seanse w warunkach podwyższonej temperatury mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka oraz na urodę. Jeśli masz opory przed korzystaniem z tego rodzaju publicznych miejsc, możesz zainwestować w budowę sauny we własnym domu. Zobacz, jak to zrobić, z jakich rodzajów saun możesz przy tym skorzystać i jak je wykończyć dzięki poniższemu artykułowi na Infobudowie.

Rodzaje saun

Zanim rozpoczniesz budowę i dowiesz się, ile wynieść mogą koszty budowy sauny domowej, musisz dokonać wyboru rodzaju takiego pomieszczenia. Sauna domowa może być:

  • sucha,
  • parowa,
  • mokra,
  • infrared.

Zdecydowanie najbardziej popularnym rodzajem jest przy tym sauna parowa, która jest nazywana łaźnią rzymską. Pod względem technicznym rzeczywiście przypomina rozwiązania znane już w epoce starożytnego Rzymu. Pozwala na zażywanie kąpieli parowych. Pod względem technicznym działa podobnie do sauny mokrej. Jej przeciwieństwem jest rodzaj suchy sauny, nazywany również fińską lub szwedzką.

Sauna mokra ma to do siebie, że temperatura utrzymująca się w jej wnętrzu może wynosić od 65 do 90 stopni Celsjusza i panuje w niej poziom wilgotności od 25 do 40 proc. Podczas seansu w takiej saunie gorące kamienie są polewane chłodną wodą, przez co powstaje para wodna.

Istnieją oczywiste różnice pomiędzy sauną mokrą a parową, choć w obu będzie sporo pary. W parowej poziom wilgotności powietrza jest wyższy. Łaźnia rzymska może mieć do 100 proc. wilgotności, ale utrzymuje się w niej temperaturę na poziomie 45-65 stopni Celsjusza. Nie ma w niej pieca, ale jest parownik, a na ścianach powinny być położone płytki ceramiczne lub hartowane szkło.

Zobacz też:  Jak pozbyć się odpadów budowlanych?

Natomiast w ostatnich latach, wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, opracowano nowoczesną saunę na podczerwień, inaczej saunę infrared. Nie potrzebuje pieca, a rolę jej „serca” przejmują promienniki podczerwone. Temperatura w saunie na podczerwień wynosi około 60 stopni Celsjusza, ale wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 25 proc.

Budowa sauny we własnym domu

Piec do sauny

Ciepło panujące we wnętrzu sauny to cecha wspólna wszystkich jej rodzajów. Do sauny domowej możesz, ale nie musisz, kupić piec. W przypadku parowej odmiany musisz zaopatrzyć ją w parownik, a jeśli jesteś zwolennikiem sauny infrared – promienniki podczerwone.

Jeśli jesteś gotów do tego, by zbudować saunę domową i ma to być sauna mokra, to wybierz odpowiedni dla niej piec. Może być to tradycyjny piec opalany drewnem, którego zaletą jest tanie utrzymanie i użytkowanie. Kosztem po Twojej stronie pozostanie wówczas jedynie zakup drewna. Natomiast możesz też zastosować elektryczny piecyk do sauny, który kosztuje nieco więcej niż opalany drewnem, ale też jest łatwiejszy w obsłudze.

Wykończenie sauny

Domowa sauna powinna być wykonana z drewna – najlepiej sprawdzają się przy tym drewniane panele świerka skandynawskiego, jodły kanadyjskiej lub cedru. Zaleca się, by miały one grubość co najmniej 12 mm. Powierzchnia desek powinna być zaizolowana z wykorzystaniem wełny mineralnej – warstwa izolacyjna ma mieć grubość od 45 do 100 mm. Na podłodze zaś połóż materiał, który będzie solidny, wytrzymały, a przy tym antypoślizgowy i odporny na wilgoć. Wszystkie te wymagania spełniają płytki ceramiczne, terakota lub gres.

Ważnym elementem sauny domowej będzie zapewnienie w niej odpowiedniej wentylacji, zapobiegającej zawilgoceniom i przegrzaniu jej poszczególnych elementów. Może być to wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna.

Więcej o budowie i wykończeniu własnego domu dowiesz się na Infobudowie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *