Gruz po remoncie należy uporządkować zgodnie z prawem.

Co zrobić z gruzem po remoncie mieszkania?

Czy wiesz, że często możesz się pozbyć gruzu całkiem bezpłatnie i to zgodnie z prawem? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jakie sposoby polecamy i dlaczego są one opłacalne.

Tanie lub darmowe sposoby na pozbycie się małej ilości gruzu z remontu

Przy małoskalowych remontach może się pojawić niewielka ilość gruzu, którego zgodnie z prawem nie można wyrzucić do kontenera na śmieci komunalne. Niemniej możesz go wykorzystać na kilka sposobów, aby uniknąć kosztów związanych z jego utylizacją. Gruz przy domu powszechnie stosuje się:

  • jako utwardzenie terenu, np. pod miejsce parkingowe lub taras,
  • do przygotowania ścieżki,
  • do stworzenia skalniaka,
  • do zrobienia drenażu.

Gruz nie zawsze musi zostać zatem wywieziony. Można go z powodzeniem wykorzystać przy domu. A co, jeśli okolica domu jest już dopracowana do ostatniego szczegółu i musimy zaplanować wywóz gruzu?

Gdzie można samemu zawieźć gruz po remoncie?

Gruz po remoncie można samemu zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który powinien funkcjonować w każdej gminie. Punkty te przyjmują gruz nieodpłatnie, choć niektóre z nich wprowadzają limity. Pamiętaj jednak, że gruz może sporo ważyć, więc przed zapakowaniem samochodu po dach, upewnij się, że możesz na nim przewieźć posiadaną ilość gruzu. Być może chcąc wywieźć odpady budowlane samodzielnie, będziesz musiał pokonać trasę do skupu kilkukrotnie. Może więc lepiej byłoby skorzystać z usług specjalistycznej firmy, takiej jak ta – https://citygruz.pl/?

Czy mogę gruz po remoncie wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane?

Nie, gruz powinien trafić na PSZOK albo zostać wywieziony przez firmę zajmującą się gospodarką odpadami budowlanymi. Niektóre z tych firm oferują wywóz odpadów i kontenery na śmieci nieodpłatnie lub pobierają opłatę za samo odebranie kontenera. Firmy te mogą dalej przetwarzać gruz i sprzedawać, co przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów na składowisku. 

Zobacz też:  Zaprawy klejące – jak z nich korzystać?

Mimo że wyrzucanie gruzu po remoncie nie jest dopuszczalne, warto pamiętać, że inne odpady segregowane, tj. plastik, szkło, papier, niektóre opakowania czy bioodpady, można segregować i oddawać zgodnie z planem wywozu. Warto jednak zapoznać się z wykazem materiałów, które nie mogą znaleźć się w workach czy kontenerach na odpady segregowane, gdyż lista ta może różnić się w każdej gminie.

Co lepsze worek na gruz czy kontener?

Jeśli nie uda Ci się wykorzystać gruzu, a nie chcesz lub nie możesz samodzielnie wywieźć go na PSZOK, możesz zamówić kontenery na odpady lub worek na gruz. Worki są dostępne w różnych rozmiarach i stosuje się je przy małej ilości odpadów budowlanych. Ich zaletą jest niska cena. Zakup worków na gruz (najlepiej kilku mniejszych, aby łatwiej było je załadować na samochód) jest uzasadniony wówczas, gdy samodzielnie wywozimy odpady.

Kontenery na gruz są większe i zwykle są jedynym sensownym wyjściem przy dużych remontach lub budowach. Przy średniej ilości odpadów stosuje się również big bagi, będącymi alternatywą do kontenerów i worków. Wywóz gruzu zapakowanego w big bag również należy zamówić u firmy specjalizującej się przetwarzaniem gruzu.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Fajnie, że artykuł porusza ważny temat właściwego postępowania z odpadami budowlanymi. Segregacja i właściwe usuwanie gruzu są nie tylko zgodne z prawem, ale także ważne dla ochrony środowiska. Warto pamiętać, że gruz może być również wykorzystany do stworzenia ciekawych elementów w ogrodzie, co pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze na zakupie nowych materiałów. W dzisiejszych czasach dbanie o ekologię powinno stać się dla nas priorytetem, dlatego każdy krok w tym kierunku jest ważny i zasługuje na uznanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *