Rodzaje węgla opałowego
Piece węglowe zasilają domowe instalacje grzewcze, ale też węgiel wykorzystywany jest do produkcji chociażby energii elektrycznej. Miejskie ciepłownie bardzo często zasilane są węglem opałowym – brunatnym lub kamiennym. Istnieją różne jego rodzaje. Poznaj je wszystkie, by wiedzieć, jaki materiał opałowy rzeczywiście kupujesz na okres grzewczy.
Węgiel typu orzech
Jednym z najdroższych rodzajów węgla opałowego jest węgiel orzech. Cechuje się wysoką wydajnością i ma cenne właściwości, których brakuje innym odmianom takiego materiału opałowego. Między innymi to:
- wysoka kaloryczność,
- bardzo wysoka wydajność,
- możliwość palenia w piecach konwencjonalnych i zasypowych – uniwersalne zastosowanie,
- ograniczone smolenie.
Kaloryczność węgla orzech szacowana jest w granicach 25-26 MJ/kg. Pali się długim, jasnym płomieniem i spala się szybciej niż węgiel kostka, o którym mówimy w dalszej części poradnika.
Węgiel typu kostka
Węglem kostka można palić w pieca konwencjonalnych, dwufunkcyjnych oraz jednofunkcyjnych. To materiał, który charakteryzuje się:
- niską zawartością tlenków siarki,
- niską zdolnością spiekania,
- stosunkowo niską ceną.
Węgiel typu kostka osiąga kaloryczność na poziomie 27-29 MJ/kg.

Koks
Kolejną odmianą węgla opałowego jest koks. Od lat jest on stosowany do opalania kotłów na paliwa stałe. Cieszy się popularnością z uwagi na czystość opałową i dużą wydajność. Wartość opałowa koksu szacowana jest na około 30 MH/kg i jest wyższa w porównaniu z czystym, nieprzetworzonym węglem kamiennym.
Koks jest paliwem uzyskiwanym przez wygrzewanie, inaczej koksowanie węgla kamiennego w warunkach wysokiej temperatury rzędu od 600 do 1200 stopni Celsjusza, w piecach koksowniczych. Stosowane są w nich gazy spalinowe przy ograniczonym dostępie tlenu. Węgiel kamienny poddany koksowaniu uzyskuje znacznie większą czystość chemiczną. Dlatego usuwane są z niego:
- ciecze,
- gazy,
- substancje organiczne,
- inne łatwopalne substancje, które zanieczyszczają opał, np. siarka.
W koksie zawarte jest od 90 do 95 proc. węgla pierwiastkowego, a nawet więcej, skąd wynika jego wysoka wartość opałowa i duża wydajność.
Ogrzewanie domu koksem wymaga odpowiedniej instalacji, która będzie dostosowana do spalania opału w wysokich temperaturach. Służą do tego celu m.in. kotły żeliwne.
Zobacz także:
Montaż fotowoltaiki na gruncie czy na dachu?
Ranking klimatyzatorów ściennych do 3000 zł
Ekogroszek
Myląca nazwa zawierająca w sobie przedrostek „eko” mogłaby wskazywać, że w przypadku ekogroszku masz do czynienia z ekologicznym opałem. Tymczasem to także węgiel.
Kiedy w połowie lat 90. XX wieku do Polski sprowadzone zostały kotły retortowe, powstała potrzeba ustanowienia dla nich specjalnego gatunku materiału opalowego. Padło na ekogroszek. To węgiel kamienny zaliczany do sortymentu groszek, o średnicy od 8 do 25 mm, który charakteryzuje się polepszonymi i powtarzalnymi parametrami, tj. ma niższą zawartość popiołu, siarki i wilgoci. Skąd więc „eko” w nazwie? Ponieważ takie paliwo spalane w sposób poprawny, w nowoczesnych kotłach węglowych, miało stanowić gwarancję redukcji emisji zanieczyszczeń.