Rodzaje węgla opałowego

Piece węglowe zasilają domowe instalacje grzewcze, ale też węgiel wykorzystywany jest do produkcji chociażby energii elektrycznej. Miejskie ciepłownie bardzo często zasilane są węglem opałowym – brunatnym lub kamiennym. Istnieją różne jego rodzaje. Poznaj je wszystkie, by wiedzieć, jaki materiał opałowy rzeczywiście kupujesz na okres grzewczy.

Węgiel typu orzech

Jednym z najdroższych rodzajów węgla opałowego jest węgiel orzech. Cechuje się wysoką wydajnością i ma cenne właściwości, których brakuje innym odmianom takiego materiału opałowego. Między innymi to:

 • wysoka kaloryczność,
 • bardzo wysoka wydajność,
 • możliwość palenia w piecach konwencjonalnych i zasypowych – uniwersalne zastosowanie,
 • ograniczone smolenie.

Kaloryczność węgla orzech szacowana jest w granicach 25-26 MJ/kg. Pali się długim, jasnym płomieniem i spala się szybciej niż węgiel kostka, o którym mówimy w dalszej części poradnika.

Węgiel typu kostka

Węglem kostka można palić w pieca konwencjonalnych, dwufunkcyjnych oraz jednofunkcyjnych. To materiał, który charakteryzuje się:

 • niską zawartością tlenków siarki,
 • niską zdolnością spiekania,
 • stosunkowo niską ceną.

Węgiel typu kostka osiąga kaloryczność na poziomie 27-29 MJ/kg.

Węgiel

Koks

Kolejną odmianą węgla opałowego jest koks. Od lat jest on stosowany do opalania kotłów na paliwa stałe. Cieszy się popularnością z uwagi na czystość opałową i dużą wydajność. Wartość opałowa koksu szacowana jest na około 30 MH/kg i jest wyższa w porównaniu z czystym, nieprzetworzonym węglem kamiennym.

Koks jest paliwem uzyskiwanym przez wygrzewanie, inaczej koksowanie węgla kamiennego w warunkach wysokiej temperatury rzędu od 600 do 1200 stopni Celsjusza, w piecach koksowniczych. Stosowane są w nich gazy spalinowe przy ograniczonym dostępie tlenu. Węgiel kamienny poddany koksowaniu uzyskuje znacznie większą czystość chemiczną. Dlatego usuwane są z niego:

 • ciecze,
 • gazy,
 • substancje organiczne,
 • inne łatwopalne substancje, które zanieczyszczają opał, np. siarka.

W koksie zawarte jest od 90 do 95 proc. węgla pierwiastkowego, a nawet więcej, skąd wynika jego wysoka wartość opałowa i duża wydajność.

Ogrzewanie domu koksem wymaga odpowiedniej instalacji, która będzie dostosowana do spalania opału w wysokich temperaturach. Służą do tego celu m.in. kotły żeliwne.

Zobacz także:

Montaż fotowoltaiki na gruncie czy na dachu?

Płytki czy panele do kuchni?

Rodzaje tapet na ścianę

Ranking klimatyzatorów ściennych do 3000 zł

Ekogroszek

Myląca nazwa zawierająca w sobie przedrostek „eko” mogłaby wskazywać, że w przypadku ekogroszku masz do czynienia z ekologicznym opałem. Tymczasem to także węgiel.

Kiedy w połowie lat 90. XX wieku do Polski sprowadzone zostały kotły retortowe, powstała potrzeba ustanowienia dla nich specjalnego gatunku materiału opalowego. Padło na ekogroszek. To węgiel kamienny zaliczany do sortymentu groszek, o średnicy od 8 do 25 mm, który charakteryzuje się polepszonymi i powtarzalnymi parametrami, tj. ma niższą zawartość popiołu, siarki i wilgoci. Skąd więc „eko” w nazwie? Ponieważ takie paliwo spalane w sposób poprawny, w nowoczesnych kotłach węglowych, miało stanowić gwarancję redukcji emisji zanieczyszczeń.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *