Odpady budowlane należy wyrzucać do specjalnych kontenerów

Jak pozbyć się odpadów budowlanych?

Mądre i zgodne z przepisami zarządzanie odpadami to nie tylko ich wywożenie na składowisko. Można na przykład zredukować ilość śmieci, a część materiałów pobudowlanych poddać recyklingowi. Takie gospodarowanie zasobami z pewnością pozytywnie wpłynie na wynik finansowy firmy. Jak się za to zabrać?

Jak zminimalizować ilość odpadów budowlanych na placu budowy?

Aby nie wyrzucać nadmiernej ilości materiałów i odpadów budowlanych, można zastosować kilka sprawdzonych metod, które pozwalają też zaoszczędzić sporo pieniędzy. Należy:

  • dobrze zaplanować proces budowy i ilość potrzebnych materiałów,
  • zapewnić odpowiednie narzędzia, które pozwolą na mniejsze straty podczas obróbki materiałów,
  • właściwie magazynować materiały, aby uniknąć ich zniszczenia czy zanieczyszczenia.

Te podstawowe zasady wymagają dyscypliny zarówno od kierownictwa, jak i od pracowników. Mimo starań o zmniejszenie ilości odpadów budowlanych śmieci pozostają po każdej budowie. Istnieją dwa sposoby na radzenie sobie z nimi: kreatywny recykling i zamówienie wywozu. Kwestię recyklingu opisujemy poniżej, a aby zamówić wywóz gruzu lub kontenery na śmieci czy na odpady, wejdź na stronę usługodawcy http://www.redskip.pl/

Kreatywne sposoby na recykling odpadów budowlanych

Jeśli uda Ci się zmniejszyć ilość produkowanych odpadów, to osiągnąłeś już dużo. Jeszcze więcej zyskasz, jeśli materiały nadające się do recyklingu wykorzystasz na budowie. Niektóre odpady pierwotne można użyć jako:

  • surowiec do izolacji termicznej lub akustycznej, np. korki, płyty z pianki;
  • paliwo w procesie spalania, np. drewno czy papier;
  • surowiec wtórny w produkcji materiałów budowlanych, np. kruszywa, płyty betonowe lub bloczki.

Surowce wtórne wykorzystuje się coraz częściej, przynosi to bowiem nie tylko korzyść naszej planecie, ale także inwestorowi i wykonawcy. Wywóz odpadów ogranicza się wtedy tylko do pozostałości materiałów, których nie da się zagospodarować. Reszta jest przetwarzana.

Odpady budowlane: kroki do ich odpowiedniego usunięcia

Niektórych odpadów budowlanych nie da się jednak zgodnie z prawem wykorzystać ponownie. W takiej sytuacji należy je zutylizować. W związku ze zmianami w przepisach, które zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2025 roku, firmy budowlane będą miały obowiązek segregacji odpadów pobudowlanych na sześć frakcji:

  • drewno,
  • metal,
  • szkło,
  • tworzywa sztuczne,
  • gips,
  • odpady mineralne.

Na wytwórcy odpadów będzie wówczas ciążyła odpowiedzialność segregowania ich jeszcze na placu budowy pod rygorem kary administracyjnej w kwocie nawet 1 mln zł. Tymczasem istnieje jeszcze możliwość podstawienia kontenera i wywiezienia ich niezwłocznie po zakończeniu prac. Warto pamiętać, że utylizowanie odpadów budowlanych powinno nastąpić w ciągu 30 dni od dnia powstania odpadów.

Jak składować odpady budowlane ? W workach czy kontenerach?

Worki budowlane są najtańszym sposobem składowania odpadów budowlanych. Wiele z nich zgromadzonych w ten sposób można samodzielnie wywieźć na PSZOK. Worki nadają się do składowania tynku, gruzu, płyt kartonowo-gipsowych itp. Ich minusem jest to, że napełnione worki mogą być bardzo ciężkie. Dlatego dla dużej ilości odpadów budowlanych podstawia się zazwyczaj kontenery na odpady budowlane, które po zakończeniu prac lub ich napełnieniu zostają odebrane przez firmę zajmującą się gospodarką odpadami.

Prosty sposób na pozbycie się odpadów komunalnych

Jak pokazuje ten artykuł, za składowanie odpadów odpowiada wykonawca lub właściciel posesji. Może on jednak wynająć kontener, znacząco upraszczając proces gromadzenia i wywóz odpadów. Warto mieć też na uwadze zbliżające się zmiany dotyczące segregowania odpadów. Perspektywa roku 2025 wydaje się odległa, ale pozostały czas minie dość szybko, a ze zmianą przepisów wiąże się nowy sposób prowadzenia dokumentacji i konieczność zakupu lub wynajmowania dodatkowych pojemników.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *