Budowa sauny mokrej w domu
Finlandia jest ojczyzną saun – w tym kraju saunowanie jest powszechnym zwyczajem. W Skandynawii najczęściej wykorzystywana jest sauna fińska, inaczej – sucha. W odróżnieniu od niej istnieje również sauna mokra. Jakie ma właściwości i na czym polega budowa sauny we własnym domu lub ogrodzie?
Czym jest sauna mokra?
Sauna mokra wyróżnia się, jak sama nazwa wskazuje, wysokim poziomem wilgotności powietrza. W przeciwieństwie do popularnej w Finlandii sauny suchej (fińskiej), która jest wyłożona drewnem, sauna mokra może być wyłożona nie tylko drewnem, ale i płytkami ceramicznymi. Takie pokrycie ścian i podłóg jest z kolei konieczne w saunie parowej.
Możesz spotkać się też z innymi nazwami dla sauny mokrej: łaźnia rzymska lub łaźnia parowa. By sauna mogła zostać określona mianem mokrej, powinna spełniać konkretne warunki:
- w saunie mokrej temperatura powietrza powinna oscylować w granicach od 70 do 90 stopni Celsjusza,
- wilgotność powietrza sauny mokrej powinna wynosić od 25 do 39 proc.
Wyższym poziomem temperatury, ale zdecydowanie niższą wilgotnością charakteryzuje się sauna sucha. Nie powinno się przy tym mylić sauny mokrej i parowej, ponieważ w tej ostatniej wilgotność powietrza powinna dochodzić do 100 proc., ale temperatura nie przekracza 50 stopni Celsjusza.
Ojczyzną sauny mokrej jest starożytny Rzym. Już setki lat temu budowano na terenie imperium rzymskiego tradycyjne łaźnie rzymskie, czyli pierwowzór współczesnej sauny mokrej. Budowa takich saun polegała na wykładaniu ich ścian, podłóg i sufitów płytkami ceramicznymi zamiast drewnem. Dziś w warunkach domowych budowa sauny mokrej może zakładać jej wyłożenie drewnem wysokiej jakości. Sauna mokra powinna mieć stały dopływ świeżego powietrza.
Istnieje wiele zalet korzystania z sauny mokrej. Właściwości seansów w łaźni rzymskiej można przedstawić w kilku punktach:
- pozbycie się szkodliwych toksyn z organizmu,
- usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z ciała człowieka,
- orzeźwienie,
- relaks,
- obniżenie napięcia mięśni,
- odprężenie umysłu,
- oczyszczenie skóry całego ciała dzięki kłębom pary, które penetrują skórę,
- korzystne działanie dla osób cierpiących na choroby dróg oddechowych lub na bóle reumatyczne,
- pobudzenie krążenia,
- zwiększenie skuteczności działania maseczek odżywczych na skórę i włosy.
Zobacz też:
Elektronarzędzia – z przewodem czy akumulatorem?
Wybór pieca do sauny mokrej
Piec do sauny mokrej powinien pozwolić na szybkie jej nagrzanie i utrzymanie założonej temperatury wewnątrz pomieszczenia.
W parze z piecem do sauny mokrej powinieneś zainwestować również w specjalną wytwornicę pary, czyli inaczej jej generator. Jest on montowany poza samą sauną, a steruje się nim przy użyciu elektronicznego sterownika.
Właściwie w sprzedaży znajdują się piece z generatorem pary, które są idealne do wyposażenia sauny mokrej. Może być to piec opalany drewnem lub elektryczny, wygodny i bezpieczny w używaniu. Tradycyjne sauny są opalane drewnem, a widoczne płomienie trzaskające w palenisku tworzą szczególną atmosferę (zobacz też wybieramy wkłady kominkowe). Jednak musisz mieć świadomość tego, że piec opalany drewnem w saunie rozgrzewa się do wyższej temperatury niż piec elektryczny. Piec do sauny na drewno może mieć palenisko poza jej wnętrzem, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania z niej.
Piec na prąd idealnie sprawdzi się w domowej saunie mokrej, ponieważ jest wygodny w obsłudze i można go kupić w przystępnej cenie. Łatwo go zamontować, ponieważ nie ma potrzeby wykonywania przewodu kominowego w pomieszczeniu, gdzie zaplanowałeś budowę sauny mokrej. Piec do elektryczny montuje się na ścianie w saunie – zajmuje on mało miejsca.
Jakie drewno do budowy sauny mokrej?
Wiesz już, że ściany sauny mokrej mogą być wyłożone panelami wykonanymi z wysokogatunkowego drewna. Najlepiej przy tym sprawdzają się:
- cedr,
- jodła kanadyjska,
- świerk skandynawski,
- afrykański abachi.
W saunie mokrej musisz jeszcze zamontować drzwi – najlepiej ze szkła hartowanego, a wewnątrz umieścić wyprofilowane ławy drewniane z oparciem.