Co wybrać na ścianę przedpokoju?

Pierwszym pomieszczeniem, z którym mają do czynienia goście w naszym domu, jest zwykle przedpokój. Bywa nazywany korytarzem, holem lub ewentualnie wiatrołapem, jeśli chodzi o dom jednorodzinny. Dlatego bardzo ważne jest, by zadbać o jego reprezentacyjny charakter i przemyślaną aranżację. Sprawdź, jakie materiały wykończeniowe będą odpowiednie do ścian w przedpokoju.

Malowanie przedpokoju

Najbardziej uniwersalnym sposobem wykończenia ścian w przedpokoju jest ich pomalowanie. Należy jedynie odpowiednio przygotować do malowania ich powierzchnię, to jest usunąć z nich wcześniejsze pokrycia, wyczyścić je albo umyć z tłustych plam. Jeśli jednak wykańczamy nowe wnętrze, to wystarczy wykonać tynki wewnętrzne, położyć gładź i zastosować środek gruntujący. Kolejnym etapem jest już samo malowanie przedpokoju. Więcej o etapie przygotowania ścian przeczytać można na blogu budowlanym Infobudowa.pl.

Zanim chwycimy za pędzel lub wałek, musimy wybrać odpowiedni kolor i typ farby do przedpokoju. Jeśli pomieszczenie jest odpowiednio duże, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać nieco ciemniejsze czy też bardziej nasycone barwy. Natomiast najczęściej korytarz w mieszkaniach blokowych, a i w wielu domach jednorodzinnych jest dosyć wąski. Dlatego najlepszym wyborem będą farby w jasnych kremowych tonacjach, które nadadzą wnętrzu przytulny charakter. Z uwagi na fakt, że ściany w przedpokoju są bardziej niż w innych pomieszczeniach narażone na zabrudzenia, dobrym pomysłem będzie zastosowanie w ich przypadku farb plamoodpornych. W ofercie wielu producentów znajdują się takie produkty, które można bez problemu umyć bez szkody dla samego pokrycia malarskiego.

Wysoką odpornością na zarysowania i plamy odznaczają się ceramiczne farby do przedpokoju. Bez problemu można je szorować oraz czyścić. Do pomieszczeń szczególnie narażonych na mechaniczne uszkodzenia zaleca się użycie farby emulsyjnej.

Zobacz też:  Ciemna łazienka - jak ją zaprojektować ?

Oprócz typowych, tradycyjnych farb do ścian do uzyskania efektownego i trwałego wykończenia można wykorzystać farby strukturalne. Przy użyciu tynku akrylowego i takich właśnie farb powierzchnia ściany będzie miała charakter tynku strukturalnego.

Kamień dekoracyjny w przedpokoju

Częste korzystanie z przedpokoju przez domowników i gości powoduje, że materiał użyty na wykończenie ścian powinien być przede wszystkim odporny na uszkodzenia. Z pewnością pod tym względem nie ma sobie równych kamień dekoracyjny. Przedpokój jest jednym z wnętrz, w których można go wykorzystać.

Obecnie w sklepach jest dostępny szeroki wybór okładzin naturalnych materiałów i kamienie dekoracyjne jedynie je imitujące. Imitacje są najczęściej wykonane z gipsu lub betonu, a ponadto wyróżniają się znacznie mniejszym ciężarem, przez co łatwiej się je montuje na ścianach.

Kamień dekoracyjny można położyć na wszystkich ścianach w przedpokoju albo tylko na jednej, zaś pozostałe wykończyć farbą lub tynkiem strukturalnym. Gipsowe kamienie dekoracyjne można z łatwością przykleić w przedpokoju z wykorzystaniem kleju do elementów gipsowych. Nieco trudniej wykończyć ściany z użyciem naturalnych kamieni. Zobacz, jak trwale przykleić kamień na blogu Infobudowa.pl.

Co wybrać na ścianę przedpokoju?

Tynk na ścianę do przedpokoju

Zostało już wspomniane, że zastosowanie farby strukturalnej z tynkiem akrylowym pozwala na uzyskanie efektu tynku, jaki znamy z elewacji zewnętrznych budynków. Ściany przygotowane z wykorzystaniem tynku ozdobnego będą wyglądać bardzo estetycznie, a przy tym będą skutecznie zabezpieczone przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Kolejnym atutem tynku na ścianach w przedpokoju jest to, że takie powierzchnie dają szerokie pole manewru do ukrywania wszelkiego rodzaju mankamentów.

Możemy dowolnie wybierać kolory tynków, ich strukturę oraz rodzaj powłoki. Niekoniecznie musi być on wyrazista, ale można też wybrać połyskliwą, bardzo elegancką powłokę. W sprzedaży są już tynki do przedpokoju, które doskonale imitują beton architektoniczny.

Wyjątkowo wytrzymałą na wszelkiego rodzaju uszkodzenia wersją tynku na ściany do przedpokoju bądź innych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu jest marmolit. Jest odporny na niską temperaturę oraz wilgoć. Bez problemu utrzymasz go w należytej czystości, a przy okazji będzie piękną dekoracją przedpokoju.

Zobacz też:  Jak urządzić domek holenderski?

Tapeta do przedpokoju na ścianę

Wybór tapety jako pokrycia ściany w przedpokoju wcale nie musi oznaczać powrotu do lat 80. czy 90. XX wieku. Nowoczesne tapety i fototapety mogą nadać temu pomieszczeniu bardzo nowoczesny, estetyczny wygląd. Popularnością cieszą się przede wszystkim tapety w geometryczne wzory, pasujące do współczesnych wnętrz. Jeśli ściany w przedpokoju mają pewne niedoskonałości, w tym ubytki i nierówności, można je skutecznie zamaskować, przyklejając na nie tapetę.

Wybór powinien obejmować nie tyle najtańsze tapety papierowe, które odznaczają się niestety niską trwałością, ile przede wszystkim tapety flizelinowe. Występują w wielu ciekawych fakturach, począwszy od ziarnistej, z wypukłymi wzorami, aż po całkowicie gładką.

Przy ograniczonym budżecie przeznaczonym na wykończenie ścian w przedpokoju zdecydowanie można przykleić tapety, które mogą przecież imitować naturalne materiały, takie jak drewno, cegła, beton czy też kamień dekoracyjny.

Najczęściej fototapeta jest wykorzystywana jako pokrycie tylko jednej ściany. Stanowi ciekawy akcent w pomieszczeniu, a przy tym, kiedy tylko zostanie umiejętnie wykorzystana, może optycznie wydłużyć lub poszerzyć przedpokój.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Artykuł porusza ważny temat wyboru odpowiedniego materiału na ścianę przedpokoju. Autor przedstawia kilka ciekawych propozycji, uwzględniających zarówno trendy, jak i praktyczne aspekty użytkowe. Warto zwrócić uwagę na sugestie dotyczące wykorzystania tapet, które nadają wnętrzu indywidualnego charakteru, a także na rady odnośnie oświetlenia i wykorzystania luster, które optycznie powiększają pomieszczenie. Artykuł jest pomocny dla osób planujących remont przedpokoju i szukających inspiracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *