Łóżko czy kanapa – co lepsze do spania?

Dla naszych rodziców czy dziadków, czyli przedstawicieli starszych pokoleń, normą było życie w mieszkaniach dwu-, trzypokojowych w 5-7 osób. Wymuszało to przeznaczenie każdego z pomieszczeń na sypialnię (możesz się dowiedzieć jak urządzić małą sypialnię). Dlatego pokój dzienny w godzinach nocnych przemieniał się w miejsce do spania. W salonie nie było z pewnością miejsca na pełnowymiarowe łóżko, dlatego wykorzystywano wersalki i kanapy rozkładane. Czy są one lepsze do spania niż łóżka? Czy były stosowane tylko z oczywistych, funkcjonalnych powodów?

Zalety i wady łóżka do spania

Naturalnym wyborem, jeśli chodzi o miejsce do spania i nocnego wypoczynku, będzie łóżko. Dostępne są łóżka z ramą drewnianą, z tworzyw sztucznych, z metalu czy sklejki. Może być to łóżko do spania dla dziecka, dla jednej osoby dorosłej, i łóżka pełnowymiarowe, małżeńskie, podwójne o szerokości od 140 cm do nawet 220 cm i więcej.

Właściwie łóżko do spania składa się z ramy oraz materaca, który powinien być dostosowany – pod względem przede wszystkim rozmiaru. Łóżko z materacem stanowi komfortowe miejsce do wypoczynku. Sprzyja zdrowemu snowi i sprawia, że kręgosłup człowieka realnie odpoczywa. W takim łóżku budzisz się wyspany i wypoczęty, pełny energii do pokonywania codziennych przeszkód.

Wśród zalet łóżek jako mebli przeznaczonych stricte do spania można wymienić:

  • komfort snu,
  • solidność wykonania,
  • możliwość wyboru odpowiedniego stelaża,
  • możliwość dopasowania poziomu twardości materaca do potrzeb użytkowników,
  • estetyczne walory wizualne,
  • możliwość zagospodarowania przestrzeni pod łóżkiem – dzięki szufladom lub skrzyniom.

Z pewnością łóżko służy do spania i to właśnie w taki mebel powinna być wyposażona sypialnia. Jednak nie są one pozbawione wad. Zalicza się do nich konieczność wygospodarowania odpowiednio dużej przestrzeni w danym pomieszczeniu. Wiele osób zarzuca łóżkom, że wprowadzają do wnętrz bałagan – nie można ich złożyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przeważnie trzeba traktować je jako meble, które mają tylko jedną funkcję – są przeznaczone do spania. Raczej nie będą dobrym wyborem, jeśli pojawia się konieczność wyposażenia małego mieszkania czy kawalerki w bloku (przy okazji zobacz aranżację balkonu w bloku).

Łóżko czy kanapa – co lepsze do spania?

Zalety i wady kanapy do spania

Kanapa do spania, w przeciwieństwie do łóżek sypialnianych, jest meblem wielofunkcyjnym. Kanapa rozkładana może posłużyć jako główne lub dodatkowe łóżko w domu, a kiedy nie jest ono potrzebne, wystarczy ją złożyć, by przekształciła się w miejsce do siedzenia i wypoczynku.

Zobacz też:  Drewniane krzesła — moda na biały kolor

W przypadku małych mieszkań połączenie funkcji siedziska i sypialnianej jest pożądane, jeśli nie wręcz konieczne. Na pewno kanapa z funkcją spania daje szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o kształtowanie aranżacji mieszkania. Możesz wybrać dowolny kolor i wzór oraz materiał tapicerki swojego mebla wypoczynkowo-sypialnianego.

Dla osób z małymi mieszkaniami, gdzie śpi się w pokoju dziennym – salonie (zobacz odświeżanie wyglądu salonu), kanapa z pewnością będzie lepszym wyborem niż pełnowymiarowe łóżko. Skrzynia w takiej kanapie może posłużyć jako schowek na pościel, co po złożeniu spowoduje, że szybko doprowadzisz do idealnego porządku pomieszczenie, w którym taki mebel się znajduje.

Podobnie jak w przypadku łóżek kanapy z funkcją spania także są obarczone pewnymi wadami. W pierwszej kolejności należy powiedzieć o tym, że na dłuższą metę nie będą tak wygodne jak łóżka z materacem. Jeśli chcesz codziennie spać na kanapie rozkładanej, Twój mebel będzie narażony na regularne składanie i rozkładanie, co powoduje, że jego materac odkształci się, a mechanizm może się po prostu zepsuć.

Kwestie higieniczne także są minusem stosowania kanap rozkładanych w roli łóżka w domach i mieszkaniach. Często się na nich siedzi, są miejscem, w którym wylegują się psy i koty, dlatego trzeba je regularnie czyścić, by zmniejszyć ryzyko przedostania się bakterii, roztoczy, kurzu i innych zanieczyszczeń przez prześcieradło.

Zastosowany w kanapie system rozkładania może nie być najbardziej komfortowy dla Ciebie przy jej rozciąganiu i przygotowywaniu jako miejsce do spania. Natomiast kanapy sprawdzą się doskonale jako awaryjne, rezerwowe miejsce dla gości.

Wybór materaca

Jeśli decydujesz się na wybór łóżka do swojej sypialni i do spania regularnego w domu, musisz wybrać też odpowiedni materac dla niego. Podstawowy może być jeszcze wzbogacony o materac nawierzchniowy dla uzyskania większej higieny snu.

W sklepach są dostępne materace różnego typu, a do najbardziej popularnych obecnie zalicza się rozwiązania z pianki termoelastycznej dopasowującej się do kształtów ciała człowieka albo materace bonelowe, ze sprężynami umieszczonymi w oddzielnych kieszonkach, stąd też i nazwa materacy kieszeniowych.

Zobacz też:  Aranżujemy kuchnię, jaki styl wybrać i na co zwrócić uwagę?

Każdy materac może się charakteryzować odmienną twardością – są miękkie, średnio twarde i twarde. Twardość materaca należy wybierać w sposób indywidualny, by zapewniał on odpowiednie podparcie lędźwiowej części kręgosłupa i innych.

Materac może mieć dodatkowe warstwy zwiększające jego walory użytkowe, ale i pokrycie letnie lub zimowe, co pozwala na jego odwracanie zgodnie z porami roku. Zaleca się wymianę materaca średnio co 5 lat, choć wielu producentów daje nawet 10-letnią gwarancję na swoje materace.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Artykuł porusza ważny temat wyboru odpowiedniego mebla do spania, czyli łóżka lub sofy. Autor przedstawia wady i zalety obu rozwiązań, uwzględniając przede wszystkim ich ergonomię i wygodę. Warto zwrócić uwagę na sugestie odnośnie doboru łóżka lub sofy do indywidualnych potrzeb, takich jak preferowany styl spania czy rozmiar pomieszczenia. Artykuł jest pomocny dla osób planujących zakup nowego mebla do spania i szukających porad dotyczących ergonomii i wygody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *