Budowa domu na podmokłym terenie

Posadowienie domu na działce budowlanej (zobacz poradnik zakupu działki budowlanej) wymaga dopełnienia wielu formalności, wśród których znajduje się uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie budowy, np. w przypadku obiektów o powierzchni do 70 mkw. Wśród niezbędnych załączników znajdują się również wyniki badań geotechnicznych gruntu. Jeśli okaże się, że jest to podmokły teren, nie jest to równoznaczne z zaniechaniem inwestycji. Można nadal przeprowadzić na działce podmokłej proces budowlany, ale pod pewnymi warunkami. Sprawdź, jak mają się do siebie teren podmokły a budowa domu.

Badanie gruntu podmokłego pod budowę domu

Na proces budowy domu wpływają warunki gruntowe panujące na działce. By je poznać, konieczne jest wykonanie badania gruntu pod budowę domu, zwłaszcza wówczas, gdy wiadomo, że występuje wysoki poziom wód gruntowych na działce. Pozwoli ono na poznanie tego, co właściwie znajduje się pod powierzchnią ziemi i na jakiej głębokości jest zlokalizowane lustro wody. Ocenisz dzięki niemu warunki wodno-gruntowe na działce.

Prawo budowlane stanowi, że badania geotechniczne gruntu muszą być częścią projektu architektoniczno-budowlanego wznoszonego budynku. Powinny być przeprowadzone przez uprawnionego do tego celu geologa, jeśli chcesz otrzymać pozwolenie na budowę.

Ile kosztuje badanie geotechniczne gruntu? Cena oscyluje w granicach 1200-1700 zł. Jest ono przeprowadzane przez firmę geotechniczną, która wykonuje na działce kilka odwiertów. Na ich podstawie określa warstwy i rodzaj gruntu oraz poziom wód gruntowych. Jeśli specjaliści stwierdzą, że mają do czynienia z terenem podmokłym, nie oznacza to, że musisz zaprzestać prowadzenia planów budowlanych na tym obszarze, ale licz się z tym, że technologia wzniesienia domu może być bardziej skomplikowana w porównaniu z działkami z właściwymi warunkami gruntowymi.

Zobacz też:  Budowa sauny mokrej w domu

W dokumentacji z badania technicznego powinny znaleźć się opisy poszczególnych warstw w ziemi, ale i zalecenia co do sposobu wykonania fundamentów (zobacz na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu fundamentów) budynku oraz zabezpieczenia ich przed wodą.

Budowa domu na podmokłym terenie

Podmokły teren – czy zrezygnować z piwnicy?

Budowa na podmokłym terenie ma swoje prawa. Na bazie wyników badań geotechnicznych możesz określić sposoby umocnienia gruntu oraz wybrać, wraz z kierownikiem budowy, konkretną technologię posadowienia obiektu. Warto przy tym wspomnieć, czy na terenie podmokłym można wybudować podpiwniczony obiekt. Lepiej wybuduj dom bez piwnic, jeśli istnieje ryzyko, że pomieszczenie miałoby być okresowo zalewane przez wody gruntowe. Wybieraj z bogatej oferty projektów domów bez piwnic. Jeśli nie możesz sobie wyobrazić obiektu bez piwnicy, licz się z kosztownym zabezpieczeniem podpiwniczenia przed wilgocią.

Drenaż – wymóg konieczny

Na działce podmokłej można prowadzić prace budowlane, ale trzeba podjąć odpowiednie kroki, by dom nie był zawilgocony czy nie podciągał wody przez fundamenty do ścian i podłóg. Możesz zdecydować się na całkowitą wymianę gruntu na swojej działce, ale jest to proces pociągający za sobą największe koszty, dlatego stosuje się go niezwykle rzadko. Częściej podwyższa się grunt z użyciem ziemi pozyskanej np. z innych budów.

Najlepiej buduj dom z wykorzystaniem płyty fundamentowej, w przypadku której obciążenie gruntu jest równomierne. Na podmokłej działce zawsze niezbędne jest wykonanie drenażu fundamentów, przy czym najczęściej wykorzystywany jest drenaż opaskowy. Polega on na wkopaniu w ziemię dookoła budowanego obiektu systemu rur drenarskich. Umożliwi on odwodnienie domu, ponieważ rurami zostanie odprowadzony nadmiar wody z pasa gruntu otaczającego fundament. Rury drenarskie mogą być zrobione z materiału ceramicznego lub tworzywa sztucznego. Mają wszędzie otwory, przez które wpływa woda, a dzięki temu, że drenaż opaskowy jest układany ze spadkiem, może ona spłynąć poza obręb budynku. System rur jest owijany w otulinę, która pełni funkcję filtra, zabezpieczającego otwory przed zatkaniem np. kamieniami czy cząsteczkami zbitej ziemi.

Zobacz też:  Budowa sauny we własnym domu

Wodę z drenażu trzeba odprowadzić do instalacji melioracyjnej, studni chłonnej, stawu czy pobliskiego cieku wodnego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *