Budowa drewnianego domu całorocznego bez pozwolenia na budowę

Jakie domy można postawić bez pozwolenia na budowę? Co się zmieni w 2023 roku?

Prawo budowlane w ostatnich latach mocno ewoluuje. Dopiero rok temu rząd ogłosił zmiany w prawie dotyczące domów do 70 m2, a już w 2023 roku oczekujemy na rozszerzenie prawa do budowy domów jednorodzinnych bez konieczności starania się o pozwolenie na budowę. Jakie domy już teraz można postawić bez zbędnej papierologii i co się zmieni, jeśli ustawa zostanie przegłosowana?

Budowa domów jednorodzinnych bez pozwolenia — co ma się zmienić w 2023 roku?,

Planowa na kwiecień 2023 roku nowelizacja prawa budowlanego ma rozwiązać kilka występujących po ostatnich zmianach problemów. Ministerstwo Technologii i Rozwoju zwraca przede wszystkim uwagę na konieczność:

  • ujednolicenia prawa dotyczącego budowy domów jednorodzinnych o powierzchni poniżej i powyżej 70m2,
  • wprowadzenia jednolitego Systemu Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie i dostosowanie przepisów do nowego sposobu składania dokumentów,
  • uproszczenia i przyspieszenia postępowań prowadzonych na podstawie wcześniejszych aktów prawnych.

W przypadku budowy domów jednorodzinnych nowe przepisy mają umożliwić ich budowę bez pozwolenia, nawet jeśli będą miały powierzchnię zabudowy powyżej 70m2.

Jeśli szukasz domu letniskowego, zapoznaj się z naszym artykułem „Czy warto kupić domek holenderski?„.

Jakie domy jednorodzinne będzie można budować bez pozwolenia na budowę od 2023?

Nowelizacja prawa budowlanego zakłada, że domy jednorodzinne, niezależnie czy będą to domy drewniane całoroczne, domki letniskowe czy budynki stawiane z innych materiałów, będą mogły powstać bez pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak samowolki budowlanej. Budowa takiego domu musi się odbywać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nad przebiegiem prac obowiązkowo czuwać będzie musiał kierownik budowy. Poza tym wymienia się dwa istotne ograniczenia:

  • budynek jednorodzinny będzie mógł służyć jedynie zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora
  • i może będzie mógł mieć maksymalnie dwie kondygnacje.
Zobacz też:  Jak pozbyć się odpadów budowlanych?

Przepisy nie pozwalają zatem na budowę bez pozwolenia domów wielorodzinnych ani domów jednorodzinnych budowanych przez deweloperów z myślą o sprzedaży. Nie przewidują jednak ograniczeń co do materiałów budowlanych. Oznacza to, że wraz z wejściem nowych przepisów będzie można stawiać domy bez pozwolenia powyżej 70m2, zarówno drewniane, jak i murowane.

Ważne!

Budowa domów powyżej 70m2 bez pozwolenia na budowę, nadal będzie wymagała zgłoszenia i zatrudnienia kierownika budowy!
Budowa nowych domów całorocznych bez pozwolenia na budowę
Small new build houses.

Czy naprawdę domy do 70m2 nie wymagają pozwolenia?

Czy obecnie można budować jakieś domy bez pozwolenia na budowę? Tak, po zmianach w przepisach domek do 70m2 może powstać na zgłoszenie. W ten sposób obecnie buduje się drewniane domki całoroczne oraz wiele innych ciekawych konstrukcji. Wraz ze zgłoszeniem budowy należy jednak przedstawić projekt architektoniczno-budowlany i projekt zagospodarowania działki lub terenu.

Ograniczenia prawne dotyczące domów do 70m2 stawianych bez pozwolenia na budowę

Poza ograniczeniem dotyczącym powierzchni zabudowy działki istnieją jeszcze inne, których należy przestrzegać, np.:

  • obszar oddziaływania budynków mieszkalnych musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane,
  • sieci elektroenergetyczne muszą obejmować napięcie znamionowe poniżej 1 kV,
  • Przyłącza wodnokanalizacyjne, cieplne i gazowe muszą mieć ciśnienie robocze niższe niż 0,5 MPa.

Jakie domy można postawić bez pozwolenia?

Już teraz można postawić domki całoroczne bez pozwolenia o różnych kształtach, z różnych materiałów i o przeróżnym designie. Jeśli chciałbyś ograniczyć koszty, możesz kupić dom z gotowych komponentów i złożyć go samodzielnie. Pamiętaj jednak, że budowa domu całorocznego powinna rozpocząć się na bazie przemyślanego projektu. Wymaga też przejścia uproszczonej procedury, związanej ze zgłoszeniem budowy i przedstawieniem odpowiednich dokumentów. Jeśli rząd przegłosuje kolejne zmiany w prawie budowlanym, to już wkrótce będziesz mógł postawić znacznie większy dom jednorodzinny bez pozwolenia. Jeśli więc planujesz budowę, a nie chcesz ograniczać się do powierzchni zabudowy 70m2, to może lepiej się wstrzymać kilka miesięcy? Bądź na bieżąco z nowościami, regularnie odwiedzając nasz blog budowlany!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *