Rodzaje tapet na ścianę

Jeszcze w latach 80. czy 90. XX wieku bardzo popularnym sposobem wykańczania ścian w mieszkaniach czy domach było tapetowanie. Tapety w drobne kolorowe kwiaty i inne wzory zdobiły nasze ściany niemal we wszystkich pomieszczeniach. Z czasem straciły na popularności, ale pozostawały cały czas jednym ze sposobów na pokrycia ścienne. Obecnie wracają do łask, a Ty masz duże możliwości wyboru. Sprawdź, jaki rodzaj tapety wybrać, by wyglądała zachwycająco, ale i była trwała.

Tapety papierowe

Największym wyborem, jeśli chodzi o wzornictwo i kolorystykę, a przy tym najniższą ceną spośród możliwych rodzajów cechują się tapety na ścianę papierowe. Mogą one występować w kilku wersjach, różniących się między sobą wytrzymałością. Mamy zatem:

  • tapety jednowarstwowe,
  • tapety dwuwarstwowe,
  • tapety trzywarstwowe.

Nie jest powiedziane, że tapety papierowe muszą być zdecydowanie najmniej trwałe. Niektóre modele rozwiązań tego rodzaju są zmywalne, wodoodporne, a nawet nadają się do malowania. Mogą występować w wersji gładkiej, jednobarwnej, być tapetami wzorzystymi, a nawet strukturalnymi, nazywanymi również tłoczonymi.

Polecane będą do pokoi domowników, którzy cierpią z uwagi na objawy alergiczne. Dzięki tapetom ściana może oddychać. Dlatego dobrze jest je wybrać także do pokoików dziecięcych, gdzie mali użytkownicy mogą nieostrożnie pomalować ścianę kredkami. Łatwo będzie zerwać pokrycie i położyć nowe.

Tapety
.

Tapety flizelinowe

Tapety flizelinowe czy też na flizelinie są produktem przeznaczonym do wykańczania ścian wewnątrz budynków. Wykonuje się je z włókniny poliestrowej. Podkład tapety, którym jest właśnie flizelina, cechuje się wysoką elastycznością i wytrzymałością na różne uszkodzenia. Co ciekawe, tapety flizelinowe są pokryte warstwą kleju, dlatego przy tapetowaniu wystarczy, że posmarujesz klejem same ściany, by tapety się do nich przykleiły. Dzięki temu tapetowanie będzie łatwiejsze i szybsze, a podczas usuwania tapeta flizelinowa się nie rozwarstwia. Produkt jest łatwy w czyszczeniu.

Zobacz też:  Jak zorganizować szybko i bezpiecznie zarówno przeprowadzki krajowe, jak i przeprowadzki międzynarodowe?

Zobacz też:

Co wybrać na ścianę przedpokoju?

Łóżko czy kanapa – co lepsze do spania?

Tapety winylowe

W procesie produkcji tapet winylowych wykorzystywane jest spienione PVC, czyli tworzywo sztuczne. Mają większą grubość w porównaniu chociażby do tapet papierowych. Można je kłaść na ścianach w sypialniach, pokojach dziecięcych, ale i w pomieszczeniach o większym poziomie wilgotności powietrza, jak kuchnia i łazienka. Są droższe od tapet wykonanych z papieru.

Główną zaletą, jaka jest całkiem słusznie przypisywana tapetom winylowym, jest to, że są one całkowicie odporne na wodę. Można je szorować, ponieważ nie są też wrażliwe na chemiczne środki czystości. Ponadto będą odporne na ścieranie.

Tapety z włókna szklanego

Jednymi z najbardziej trwałych tapet na ściany domu czy mieszkania są tapety z włókna szklanego. Cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania czy szorowanie. Dlatego wytrzymują na ścianach nawet kilka dekad w niezmienionym stanie.

Raufaza

Tapeta typu raufaza, a właściwie rauhfaser, to tapeta wykonana z dwóch warstw papieru połączonych z drewnianymi wiórkami, które tworzą fakturę. Przeznaczona jest ona do malowania i można ją kłaść nie tylko na ścianach, ale i na suficie. Do jej malowania najlepiej wykorzystać farbę akrylową. Raufaza bardzo dobrze maskuje ewentualne niedoskonałości powierzchni.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *