Podstawowe narzędzia do obróbki drewna
Drewno to najczęściej wykorzystywany materiał przez majsterkowiczów. Zestaw narzędzi do jego obróbki przyda się w każdym przydomowym warsztacie. Jednak wielość różnego rodzaju przyrządów może przytłoczyć amatora, dobrze jest najpierw się z nimi zapoznać.
Imadła, szczypce stolarskie i ściski
Stabilizacja to podstawa. Szczególnie jeśli chce się użyć dużej siły. Drewniane elementy na czas obróbki powinny być unieruchomione. Jeśli nie zostanie to zrobione porządnie, może dojść do błędu podczas pracy lub, co gorsza, wypadku powodującego uszczerbek na zdrowiu. Właśnie dlatego jest to tak ważne.
Imadła dobrej jakości sprawią, że obrabiany element nie poruszy się nawet o milimetr. Jeśli często wykonuje się prace stolarskie, dobrym pomysłem może być zakup specjalnego stołu z imadłami.
Piły i dłuta do drewna
Cięcie to jedno z podstawowych rodzajów obróbki drewna. Piła ręczna powinna znajdować się na wyposażeniu każdego majsterkowicza. Jednak jest tak wiele rodzajów tego narzędzia, że czasem trudno rozróżnić, który jest do czego. Wśród pił wykorzystywanych do obróbki drewna można wyróżnić:
- piłę uniwersalną – używana nie tylko przy obróbce drewna, jednak sprawdza się przy takich pracach; jeśli nie zamierza się wykonywać zaawansowanych prac stolarskich, powinna jak najbardziej wystarczyć; jej zaletą jest korzystny stosunek ceny do jakości,
- piłę włośnicową, inaczej nazywaną „włosową” lub włośnicą – charakteryzuje się cienkim brzeszczotem, co ułatwia wykonywanie za jej pomocą precyzyjnych wzorów; jest często wykorzystywana przez artystów,
- piłę płatnicę – wykorzystuje się ją podczas precyzyjnych cięć wzdłuż włókien, przydaje się do przecinania belek czy desek w poprzek,
- piłę grzbietnicę – bardzo precyzyjne narzędzie służące do wycinania bardzo małych elementów; prawdopodobnie nie poradzi sobie z większym zagłębieniem.
Obok cięcia bardzo ważnymi rodzajami obróbki drewna są: struganie i żłobienie. Do tego przydają się wszelkiego rodzaju strugi, skrobaki i dłuta. Choć te narzędzia stolarskie kojarzą się z pracą artystyczną, majsterkowicze czy stolarze także mogą mieć z nich pożytek. Szczególnie kiedy należy wyżłobić rowki, otwory o nieregularnym kształcie czy zrobić złącza ciesielskie.
Brzeszczot dłuta – czyli jego najważniejsza część – może mieć różny kształt i wielkość. Jeśli chodzi o przekrój tej części narzędzia do drewna, może przyjąć kształt:
- trapezu,
- prostokąta,
- łuku.
Jeśli chodzi o szerokość, ta waha się w granicach 4-40 mm.
Do strugania czy skrobania wykorzystuje się strugi z takimi nożami, jak:
- zdzierak,
- równiak,
- gładzik,
- krzywak, ośnik,
- kątnik prosty,
- profilowany (zdobnik),
- drapak,
- wręgownik.
W zależności od tego, jak bardzo zostanie wysunięte ostrze, tak gruba będzie ścinana warstwa drewna.
Wiertarko-wkrętarki
Kolejnym ważnym rodzajem obróbki drewna jest wiercenie. Trudno odmówić mu skuteczności, jeśli chodzi o łączenie ze sobą różnych elementów. Szczególnie jeśli wykorzysta się do tego odpowiednie łączniki. W celu wykonania odpowiednich otworów przydatna będzie wiertarko-wkrętarka. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w spory zestaw wierteł i świdrów.
Frezarki do drewna
Dzięki frezarce prace stolarskie mogą okazać się dużo łatwiejsze. Nazywa się ją elektryczną następczynią dłuta i trudno z tym się nie zgodzić. Dzięki frezarce do drewna można wykonać takie elementy, jak:
- pióra i wpusty,
- ozdobne, profilowane krawędzie,
- rowki,
- felce lub wręgi,
- płytkie otwory,
- wczepy,
- czopy.
Warto zaopatrzyć się w dobrą frezarkę o odpowiedniej mocy. Może zastąpić wiele innych narzędzi do obróbki drewna, a przy tym wszystkie zadania wykonywane przy jej użyciu zajmą o wiele mniej czasu.
Papier ścierny
Na zakończenie prac drewnem należy jeszcze je wyszlifować (zobacz co powinieneś wiedzieć o szlifowaniu drewna w domu). Do tego przydaje się papier ścierny do drewna. Dobrze jest zaopatrzyć się w arkusze o różnej grubości ziarna. Aby powierzchnia drewna była gładka, należy zacząć szlifowanie od papieru gruboziarnistego i z czasem zmieniać go na arkusze o mniejszej grubości. Dzięki temu drewno będzie prezentować się wspaniale.