Jak zabezpieczyć dom przed piorunami

Jak zabezpieczyć dom przed piorunami?

Mieszkańcy domów jednorodzinnych często stają przed pytaniem czy jest u nich odpowiednie zabezpieczenie domu przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. W Polsce okres czerwca, lipca i sierpnia cechuje występowaniem ulewnych deszczy i burz z piorunami.

Szczególnie narażone na wyładowania elektryczne są domy wolnostojące lub znajdujące się w wyeksponowanych punktach (np. na wzgórzach). Skutki uderzenia pioruna mogą być bardzo poważne. Jeżeli dom nie ma odpowiedniej izolacji, uderzenie energii elektrycznej o tak wielkiej mocy może wywołać pożar. Lekkie wyładowanie może zniszczyć domowe sprzęty elektryczne, które nie są przystosowane do tak wysokiego napięcia w sieci. 

W tym artykule dowiesz się czy obowiązuje cię zabezpieczenie przed piorunem, jakie są przybliżone koszta instalacji odgromowej oraz czy warto to zrobić.

Piorunochron na dom

Według prawa polskiego, domy wolnostojące posiadające powierzchnię poniżej 500 m² i poniżej 15 metrów wysokości nie muszą być zabezpieczone instalacją odgromową, pod warunkiem że nie są zbudowane z materiałów łatwo zapalnych. Oczywiście to indywidualna decyzja i można zabezpieczyć każdy dom aby czuć się bezpiecznie w czasie burzy. 

Aby założyć piorunochron na dom konieczne jest zamówienie usług firmy z odpowiednimi uprawnieniami, która wykona obliczenia. Warto przyjrzeć się ofercie producentów (np. Gromet, AN-KOM, Spinpol, Elko-Bis, ORW-ELS).

Podstawowa budowa piorunochronu:

  • zwody – metalowe pręty montowane na najwyższym punkcie dachu. Powinny być wykonane z ocynkowanej stali, mieć co najmniej 8 mm grubości i być prowadzone z dala od okien.

  • przewody odprowadzające – elementy prowadzone wzdłuż elewacji budynku, mające łączyć zwody z uziomem, czyli częścią instalacji zakopaną w ziemi

  • uziom – element znajdujący się pod powierzchnią gruntu, ma za zadanie rozpraszać energię elektryczną w ziemi.
Zobacz też:  Czym jest czynsz i co wchodzi w jego skład?

Na rynku są dostępne również aktywne systemy odgromowe, jednak specjaliści mają co do nich podzielone opinie. To zabezpieczenie przed burzą jest wzbogacone o dodatkowe głowice, które mają przyciągać pioruny z większego terenu i tym samym zmniejszać prawdopodobieństwo uderzenia w okoliczne zabudowania. Nie spełnia ono jednak wymagań normy ochrony odgromowej serii PN-EN 62305. 

Jak zabezpieczyć dom przed piorunami?

Czy piorunochron chroni dom?

Z pewnością dom bez piorunochronu jest mniej bezpieczny niż ten z zabezpieczeniem odgromowym. Statystyki pokazują jednak, że w Polsce dochodzi do jednego lub dwóch uderzeń pioruna na jednym kilometrze kwadratowym. Prawdopodobieństwo jest więc na tyle niskie, że właściciele domów zbudowanych według norm bezpieczeństwa i  wykorzystujących niepalne materiały na pokrycie dachu (zobacz jaki materiał na pokrycie dachowe wybrać) mogą spać spokojnie. Warto też zawrzeć w swoim ubezpieczeniu punkt o zniszczeniach wywołanych burzą.

Podsumowanie: Piorunochron – czy warto?

Pierwszy piorunochron w Polsce zamontowano w Rawiczu w 1783 roku. Ten z pozoru prosty wynalazek służy nam już prawie 250 lat. Dzięki prostej konstrukcji wykonanej z odpowiednich materiałów, zakładając piorunochron na dom dodatkowo ubezpieczamy się przed ewentualnymi następstwami burzy. 

Aktualnie koszt zamontowania instalacji odgromowej plasuje się w przedziale cenowym od 3- 6 tysięcy złotych,w zależności od wielkości domu

Warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie domu, szczególnie jeśli stoi on na wolnej przestrzeni i posiada jakiekolwiek elementy z materiałów łatwo zapalnych (zobacz przy okazji jakie jest zagrożenie ze strony gazów palnych). Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na twoje pytania odnośnie instalacji odgromowej. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *