Urządzenie umiejscowione przy bramce wejściowej przekazujące obraz i dźwięk do domu jednorodzinnego.

Jaki rodzaj domofonu do domu jednorodzinnego wybrać?

Niezależnie gdzie mieszkamy, domofon do domu jest pierwszą zaporą przed niechcianymi gośćmi, zabezpieczeniem domu i naszej prywatnej przestrzeni wokół jego. Dostępnych jest wiele rodzajów i modeli domofonów. Podstawowy domofon do domu składa się z dwóch części: kasety (inaczej bramofonu), którą montuje się w bramie lub drzwiach do posesji i słuchawki (unifonu), do której dostęp mają tylko lokatorzy wewnątrz domu bądź mieszkania. Podstawową funkcją domofonu jest możliwość komunikowania się na niewielkich odległościach. 

W tym artykule omówimy różne rodzaje domofonów i wskażemy, który z nich będzie najlepszy dla domu jednorodzinnego.

Domofon do domu jednorodzinnego

Model domofonu należy dopasować do liczby mieszkań na posesji. Dostępne są różne rodzaje domofonów, jednak do domu jednorodzinnego najlepiej sprawdzi się domofon jednorodzinny, czyli podłączony pojedynczą nicią. W razie potrzeby zawsze można do niego dodać kolejny unifon, który będzie umożliwiał dostęp do domofonu na przykład z piętra domu. Obecnie domofony posiadają wiele dodatkowych funkcji jak możliwość otwarcia drzwi za pomocą kodu lub karty czy integracja z kamerą. Do domów wielorodzinnych lub bloków, dobrze sprawdzają się domofony wielolokatorskie. 

Sprawdź ranking domofonów, jeśli interesują Cię konkretne modele, a my tymczasem przechodzimy do omówienia poszczególnych rodzajów domofonów do domów jednorodzinnych.

Domofon

Rodzaje domofonów

Domofon w domu z pewnością zwiększa bezpieczeństwo posesji. Poniżej dowiesz się jakie istnieją rodzaje domofonów i jak wybrać domofon do domu jednorodzinnego. 

  • domofon analogowy – najczęściej używany jako domofon jednorodzinny, każdy unifon jest podłączony oddzielną żyłką do kasety. Domofon składa się z kasety, głośnika, unifonu i przycisku otwierającego drzwi.
  • domofon cyfrowo-analogowy – dodatkowo posiada zamek cyfrowy otwierany kodem, klawiaturę kodową, czytnik pastylek lub kart. Podobnie jak w domofonie analogowym każdy unifon jest podpięty pojedynczą żyłką. Ten rodzaj urządzenia również bardzo dobrze sprawdzi się jako domofon w domu jednorodzinnym lub wielorodzinnym. 
  • domofon cyfrowy – oparty na technice mikroprocesorowej – sprawdza się szczególnie w wielomieszkaniowych instalacjach. Za pomocą zaledwie kilku żyłek można podłączyć kilkanaście lub kilkadziesiąt unifonów. Domofon ten posiada również kontrolę dostępu. Na pewno sprawdzi się w domu jednorodzinnym, jednak jest to droższa alternatywa dla domofonu analogowego lub analogowo-cyfrowego. 
  • domofon bezprzewodowy – działający dzięki sygnałowi radiowemu, umożliwia komunikację na dystansie do 75 metrów na otwartej przestrzeni. Ma zastosowanie na halach produkcyjnych, w dużych wielopoziomowych budynkach czy w przypadkach, gdzie nie da się poprowadzić okablowania.
Zobacz też:  Alarm i kamera w domu - czy warto stosować te zabezpieczenia ?

Wady i zalety domofonów przewodowych

Domofony przewodowe to jedne z najprostszych urządzeń dostępnych na rynku. Tego rodzaju systemy zwykle działają przez lata, zapewniając dobrą jakość połączenia. Ich znaczącą przewagą jest też niska cena.

Zalety:

  • stabilne połączenie,
  • brak ograniczeń związanych z zasięgiem,
  • mniej narażony na zakłócenia sygnału,
  • wysoka odporność na akty wandalizmu,
  • zazwyczaj niższe koszty niż w przypadku domofonów bezprzewodowych.

Wady:

  • skomplikowana instalacja, wymaga cięcia kabli i przeprowadzenia okablowania,
  • trudniej dodawać lub rozbudowywać system.

Zobacz też „Jak dbać o podjazd z betonu?

Domofon bezprzewodowy

Domofony bezprzewodowe nadal pozostają prostymi urządzeniami, a ich główną zaletą jest bardzo prosty montaż i brak konieczności przeprowadzania kabla, co czasem jest trudne lub niemożliwe.

Zalety:

  • łatwa instalacja, nie wymaga okablowania,
  • większa mobilność i elastyczność, można go przenosić do różnych miejsc,
  • wyższa jakość transmisji danych niż w przewodowych systemach,
  • możliwość rozbudowy o dodatkowe urządzenia bez potrzeby cięcia kabli

Wady:

  • zasięg sygnału może być ograniczony w zależności od budowy domu i innych czynników,
  • może być narażony na zakłócenia sygnału,
  • trudniej utrzymać stabilne połączenie w przypadku słabego sygnału.

Trudno wskazać zwycięzcę, bazując jedynie na wadach i zaletach domofonów do domów jednorodzinnych. Wiele osób dla wygody wybiera systemy bezprzewodowe, zwłaszcza tam, gdzie nie była zaplanowana architektura pozwalająca na podpięcie domofonu przy bramie wjazdowej lub furtce. Jeśli jednak potrzebujemy niezawodnego systemu w niskiej cenie, domofon bezprzewodowy może sprawdzić się lepiej.

Wideodomofon z zaawansowanymi funkcjami

Wideodomofony (wideofony) do domków jednorodzinnych

Oddzielną grupą domofonów do domów jednorodzinnych są wideodomofony, zwane też wideofonami. W najprostszym wariancie pozwalają one na identyfikację osoby znajdującej się w jego pobliżu za pomocą obrazu wideo przekazywanego w czasie rzeczywistym. Zaawansowane urządzenia są jednak połączone z siecią i systemami bezpieczeństwa. Potrafią nagrywać obraz sprzed kamery, informować, że ktoś znajduje się pod wejściem czy łączyć ze smartfonami. Co istotne pozwalają też na rozbudowę i zarządzanie kilkoma wejściami. Niektóre z nich posiadają też ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz też:  Ubezpieczenie od kradzieży domu w praktyce

Zalety:

  • dokładna identyfikacja osoby odwiedzającej,
  • możliwość rozmowy z osobą przed drzwiami,
  • zwiększenie bezpieczeństwa posesji,
  • łatwe rozpoznanie potencjalnego zagrożenia,
  • większa kontrola nad sytuacją przed wejściem do domu.

Wady:

  • zazwyczaj droższe od domofonów bez wideo,
  • wymagają dobrego oświetlenia, by uzyskać wyraźny obraz.

Jakie cechy powinien posiadać dobry domofon do domu jednorodzinnego?

Wybierając domofon do domu jednorodzinnego, warto zwrócić uwagę na:

  • Jakość obrazu i dźwięku — dobra jakość obrazu i dźwięku jest kluczowa, aby umożliwić dokładną identyfikację osoby odwiedzającej. W przypadku domofonów wideo warto zwrócić uwagę na rozdzielczość kamery oraz jakość mikrofonu.
  • Funkcjonalność — dobry domofon powinien mieć wiele funkcji, takich jak detektor ruchu, funkcję nagrywania czy możliwość podłączenia dodatkowych kamer. Dzięki temu można zwiększyć bezpieczeństwo posesji.
  • Zasięg — jeśli dom jest duży lub ma rozległy ogród, warto wybrać domofon, który ma duży zasięg i nie będzie mieć problemów z połączeniem między wejściem a wewnętrznymi pomieszczeniami.
  • Prosta obsługa — dobry domofon powinien być łatwy w obsłudze i intuicyjny dla użytkownika. Nie powinno być problemów z odbieraniem połączeń i obsługą domofonu.
  • Cena — ostatecznie, wybierając domofon, trzeba zwrócić uwagę na cenę.

Jaki domofon do domu jednorodzinnego wybrać — podsumowanie

Na rynku obecnie istnieje bardzo szeroki wybór domofonów. Poczynając od najprostszych domofonów analogowych, które umożliwiają komunikację głosową i otwarcie bramy za pomocą przycisku, przez domofony analogowo-cyfrowe, które dodatkowo umożliwiają wykorzystanie klawiatury kodującej i czytników pastylek lub kart, po domofony cyfrowe, które umożliwiają podpięcie kilkudziesięciu mieszkań do jednego bramofonu, dzięki skomplikowanym systemom kodowania.  Na rynku znajdzie się również oferta dla osób, które chciałyby zakupić domofon z kamerą do domu. W modelach cyfrowych i analogowo-cyfrowych dodatkowo wbudowana kamera w bramofonie pozwala zwiększyć bezpieczeństwo dzięki możliwości wizualnego rozpoznania gości. Niestety takie urządzenia są drogie. Z kolei wybór budżetowego rozwiązania z wieloma funkcjami często odbija się na jakości urządzenia. Który z nich będzie najlepszy? Decyzję pozostawiamy Tobie. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł rozwiać wątpliwości odnośnie wyboru domofonu przy budowie domu jednorodzinnego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *