Niezależnie gdzie mieszkamy, domofon do domu jest pierwszą zaporą przed niechcianymi gośćmi, zabezpieczeniem domu i naszej prywatnej przestrzeni wokół jego. Dostępnych jest wiele rodzajów i modeli domofonów. Podstawowy domofon do domu składa się z dwóch części: kasety (inaczej bramofonu), którą montuje się w bramie lub drzwiach do posesji i słuchawki (unifonu), do której dostęp mają tylko lokatorzy wewnątrz domu bądź mieszkania. Podstawową funkcją domofonu jest możliwość komunikowania się na niewielkich odległościach.
W tym artykule przyjrzymy się domofonom polecanym do domów jednorodzinnych.
Domofon do domu jednorodzinnego
Model domofonu należy dopasować do liczby mieszkań na posesji. Dostępne są różne rodzaje domofonów, jednak do domu jednorodzinnego najlepiej sprawdzi się domofon jednorodzinny, czyli podłączony pojedynczą nicią. W razie potrzeby zawsze można do niego dodać kolejny unifon, który będzie umożliwiał dostęp do domofonu na przykład z piętra domu. Obecnie domofony posiadają wiele dodatkowych funkcji jak możliwość otwarcia drzwi za pomocą kodu lub karty czy integracja z kamerą. Do domów wielorodzinnych lub bloków, dobrze sprawdzają się domofony wielolokatorskie.

Rodzaje domofonów
Domofon w domu z pewnością zwiększa bezpieczeństwo posesji. Poniżej dowiesz się jakie istnieją rodzaje domofonów i jak wybrać domofon do domu jednorodzinnego.
- domofon analogowy – najczęściej używany jako domofon jednorodzinny, każdy unifon jest podłączony oddzielną żyłką do kasety. Domofon składa się z kasety, głośnika, unifonu i przycisku otwierającego drzwi.
- domofon cyfrowo-analogowy – dodatkowo posiada zamek cyfrowy otwierany kodem, klawiaturę kodową, czytnik pastylek lub kart. Podobnie jak w domofonie analogowym każdy unifon jest podpięty pojedynczą żyłką. Ten rodzaj urządzenia również bardzo dobrze sprawdzi się jako domofon w domu jednorodzinnym lub wielorodzinnym.
- domofon cyfrowy – oparty na technice mikroprocesorowej – sprawdza się szczególnie w wielomieszkaniowych instalacjach. Za pomocą zaledwie kilku żyłek można podłączyć kilkanaście lub kilkadziesiąt unifonów. Domofon ten posiada również kontrolę dostępu. Na pewno sprawdzi się w domu jednorodzinnym, jednak jest to droższa alternatywa dla domofonu analogowego lub analogowo-cyfrowego.
- domofon bezprzewodowy – działający dzięki sygnałowi radiowemu, umożliwia komunikację na dystansie do 75 metrów na otwartej przestrzeni. Ma zastosowanie na halach produkcyjnych, w dużych wielopoziomowych budynkach czy w przypadkach, gdzie nie da się poprowadzić okablowania.
Jaki domofon do domu jednorodzinnego wybrać – podsumowanie
Na rynku obecnie istnieje bardzo szeroki wybór domofonów. Poczynając od najprostszych domofonów analogowych, które umożliwiają komunikację głosową i otwarcie bramy za pomocą przycisku, przez domofony analogowo-cyfrowe, które dodatkowo umożliwiają wykorzystanie klawiatury kodującej i czytników pastylek lub kart, po domofony cyfrowe, które umożliwiają podpięcie kilkudziesięciu mieszkań do jednego bramofonu, dzięki skomplikowanym systemom kodowania. Na rynku znajdzie się również oferta dla osób, które chciałyby zakupić domofon z kamerą do domu. W modelach cyfrowych i analogowo-cyfrowych dodatkowo wbudowana kamera w bramofonie pozwala zwiększyć bezpieczeństwo dzięki możliwości wizualnego rozpoznania gości. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł rozwiać wątpliwości odnośnie wyboru domofonu przy budowie domu jednorodzinnego.