Sypialnia – poznaj najmodniejsze inspiracje
Sypialnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To tutaj odpoczywamy po ciężkim dniu i regenerujemy siły. Dlatego tak niezwykle ważne jest odpowiednie jej urządzenie. Co powinno znaleźć się w sypialni, aby było to funkcjonalne pomieszczenie, a jednocześnie urządzone wedle obecnie panujących trendów?
Trendy dekoratorskie zmieniają się dość szybko i ciężko jest za nimi nadążyć. Są jednak uniwersalne style, które są w modzie od wielu lat – to dlatego, że są po prostu funkcjonalne i jednocześnie estetyczne. Warto się im przyjrzeć, aby móc wybrać aranżację najbardziej odpowiadającą naszym gustom, dzięki której będziemy mogli stworzyć miejsce idealne do wypoczynku.
Sypialnia – trendy
Poniżej przedstawiamy trendy wnętrzarskie, które pozwalają na stworzenie pięknego i funkcjonalnego wnętrza, w którym wypoczynek będzie czystą przyjemnością.
Sypialnia boho – postaw na egzotykę
Boho to styl od kilku lat cieszący się dużą popularnością nie tylko wśród projektantów wnętrz, ale także tych, którzy samodzielnie urządzają swoje gniazdko. Bazuje on na egzotycznych motywach i przede wszystkim luźnym stylu. W sypialni w stylu boho znajdziemy:
- Naturalne tkaniny jak na przykład len czy bawełna. Chętnie stosowane są wzory etniczne nawiązujące do azteckich, afrykańskich czy azjatyckich kultur. Ważna jest różnorodność faktur.
- Meble i dekoracje z rattanu, drewna czy wikliny – są lekkie i nie dominują w pomieszczeniu.
- Kolory ziemi – ochry, zielenie, przygaszone czerwienie, ale też biel.
- Motywy roślinne – mogą być to tapety, meble z ornamentami roślinnymi, ale też liczne kwiaty w makramowych kwietnikach albo ozdobnych koszach.
W sypialni urządzonej w tym stylu odnajdą się wszystkie osoby, które kochają naturę i cenią sobie przebywanie blisko niej.
Sypialnia w stylu glamour
Dla tych, którzy cenią sobie zgoła odmienny wystrój od naturalnego boho, dobrym rozwiązaniem może być sypialnia w stylu glamour. Ten styl wnętrzarski nawiązuje do art deco i wystroju luksusowych amerykańskich apartamentów z lat 20. i 30. XX wieku. Sypialnię w stylu glamour cechuje:
- Wykorzystanie stonowanych i eleganckich kolorów jak biele, szarości, czernie, fiolety czy granaty.
- Błyszczące dodatki – połyskliwe tkaniny, kryształowe żyrandole czy dekoracje w kolorze srebra i złota, jak ramki czy kwietniki.
- Meble z ciemnego drewna ze zdobnymi okuciami, welwetowa tapicerka z pikowaniem – na przykład w zagłówku łóżka.
Styl glamour to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie elegancję oraz klasykę, a także lubią złotą erę Hollywood, którą glamour w dużym stopniu się inspiruje.
W sypialni czasem warto postawić na minimalizm, ale nie zapominać o funkcjonalności
Minimalizm w sypialni
Innym rozwiązaniem w aranżacji sypialni jest postawienie na surowy minimalizm. Styl ten cechuje prostota i funkcjonalność. Nie znajdziemy w nim zatem wielu mebli i dodatków, a te, które już tam się znajdą, nie będą miały wymyślnych kształtów. W sypialni w stylu minimalistycznym:
- Stosuje się wąską paletę barwną – dominują w niej takie barwy, jak czerń, biel czy szarość.
- Meble są proste, ale z wysokiej jakości materiałów.
- Dodatki są nieliczne, ale mają praktyczne zastosowanie.
Sypialnia w stylu minimalistycznym to dobry wybór dla osób, które nie lubią otaczać się dużą ilością przedmiotów i chcą stworzyć harmonijne wnętrze, w którym nie ma zbyt wielu rozpraszaczy i niepotrzebnych bodźców.
Styl scandinese
Stylem, który jest podobny do minimalistycznego, jest scandinese. To połączenie motywów skandynawskich i japońskich, w których przestrzeń jest prosta i ma przede wszystkim praktyczny wymiar, ale znajdzie się również miejsce na przytulność. W stylu scandinese wykorzystamy:
- Jasne, naturalne kolory – pastele, biele, beże i przełamane brązy.
- Nieliczną ilość dekoracji z naturalnych materiałów jak ceramika, lina, wełna.
- Wykończenia i meble z drewna, betonu i stali.
Sypialnia w stylu scandinese będzie dobrym wyborem dla osób, które lubią minimalizm, ale chcą stworzyć przytulną sypialnię przy wykorzystaniu mebli i dodatków z charakterem.
Kolorystyka sypialni powinna współgrać z wybranym stylem i własnymi upodobaniami
Jaka kolorystyka w sypialni?
Kolorystyka w sypialni powinna być dostosowana przede wszystkim do naszych upodobań i stylu, w jakim ją urządzamy. To, co jednak istotne, aby nie stosować w niej jaskrawych barw, które utrudniają zrelaksowanie się i wpływają niekorzystnie na jakość wypoczynku. Dlatego lepiej zrezygnować z intensywnych wzorów i postawić na stonowany wystrój.
- Beże i pastele to subtelne, kojące zmysły kolory, które doskonale komponują się z naturalnymi materiałami – dzięki zastosowaniu takich barw z łatwością stworzymy przytulne wnętrze.
- Błękity w połączeniu z bielą lub szarością dają poczucie wyciszenia – to dobre rozwiązanie dla osób, które żyją na wysokich obrotach, a sypialnia ma być dla nich miejscem, w którym mogą zwolnić.
- Odcienie zieleni kojarzą się z naturą – do wnętrza wprowadzają dobrą energię, która sprzyja wypoczynkowi.
- Szarości sprawdzą się dobrze w każdej aranżacji – są spokojne, ale też nadają pomieszczeniu elegancji. W łatwy sposób połączymy je z innymi kolorami i materiałami.
Oczywiście nie należy się ściśle podporządkowywać wytycznym stylu, jeśli nie lubimy jakiegoś koloru. Sypialnia ma być wnętrzem, w którym to my gramy główną rolę i najważniejsze jest nasze dobre samopoczucie oraz relaks.
Sypialnia – urządź ją po swojemu
Gdy już wiemy, jaki styl najbardziej nam odpowiada, czas przejść do najprzyjemniejszej rzeczy, czyli urządzania. To w dzisiejszych czasach daje nam nieograniczone możliwości, ale to stawia też przed nami wiele wyzwań. Chcemy, aby sypialnia była funkcjonalna i estetyczna. Jak to osiągnąć? Jakie meble i dodatki powinny znaleźć się w sypialni, a czego lepiej unikać?
Meble do sypialni
Meble, które wykorzystamy w sypialni, powinny odpowiadać stylowi pomieszczenia i być funkcjonalne. Co powinno się w niej znaleźć?
- Łóżko – najważniejszy mebel sypialni. Jego wielkość powinna zostać dopasowana do ilości śpiących na nim osób. Gdy tworzymy sypialnię dla jednej osoby, wystarczy rama i materac o szerokości 140 cm. Łóżko dwuosobowe powinno mieć szerokość od 160 cm wzwyż. Ważny jest też materac, którego twardość dobieramy do wagi śpiącej na nim osoby – twardość określamy w skali od T1 do T4, od najmiększego do najtwardszego.
- Komoda lub szafa – w sypialni, zwłaszcza takiej, w której nie ma wydzielonej osobnej garderoby, dobrze jest mieć mebel do przechowywania ubrań, bielizny czy pościeli.
- Szafki nocne – jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy mieć pod ręką potrzebne rzeczy, jak szklanka wody, książka, lekarstwa czy budzik. W środku można schować także kilka drobiazgów.
- Toaletka – nie jest to konieczny mebel w sypialni, ale bardzo praktyczny. Przy toaletce można zrobić precyzyjny makijaż lub poprawić włosy. Możemy wybrać prostą toaletkę, która składa się z konsolki z lustrem lub bardziej zaawansowany mebel z dodatkowym oświetleniem i szufladkami.
Oczywiście w sypialni możemy umieścić także inne meble jak fotele czy stoliki kawowe. Są to jednak elementy dodatkowe i nie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu – zwłaszcza tym o skomplikowanym kształcie lub niewielkim metrażu.
Oświetlenie Lanna Suspension, dostępne w salonach Maxfliz
Dodatki i oświetlenie
Odpowiedni dobór dodatków i oświetlenia zapewnia nie tylko odpowiedni nastrój, który sprzyja odpoczynkowi, ale także komfort użytkowania.
- W sypialni powinno znaleźć się kilka źródeł światła – główna lampa, oświetlająca całe pomieszczenie, ale także lampki nocne na szafki nocne lub kinkiety, które możemy oświetlić wieczorem, aby stworzyć przytulny nastrój i na przykład poczytać książkę.
- Barwa światła powinna być ciepła – dzięki żarówkom o temperaturze poniżej 3900 K uzyskamy atmosferę sprzyjającą relaksowi.
Tym, co nadaje charakteru wnętrzu, są oczywiście dodatki. Co warto wprowadzić do sypialni? Przede wszystkim tkaniny – zarówno koce, poduszki, jak i rolety czy zasłony, które pozwolą zaciemnić okna na noc. Jeżeli w sypialni mamy podłogę z twardych materiałów, jak drewno, panele czy kamień, możemy także zdecydować się na dywan, który nie tylko wizualnie ociepli pomieszczenie, ale także da poczucie komfortu podczas wstawania z łóżka.
Innymi ozdobami w sypialni mogą być ramki na zdjęcia, plakaty, lustra czy dzieła sztuki, które będą odzwierciedlać indywidualny charakter i zainteresowania właścicieli domu. Do sypialni można także wprowadzić rośliny, które mają nie tylko walor dekoracyjny, ale także wpływają korzystnie na jakość powietrza. Wśród kwiatów oczyszczających powietrze można wymienić na przykład takie gatunki jak skrzydłokwiat, sansewieria, aloes czy epipremnum złociste. Nim zdecydujemy się na umieszczenie roślin w sypialni, sprawdźmy, jakich warunków i pielęgnacji wymagają, abyśmy mogli cieszyć się nimi wiele lat.
Urządzanie sypialni to nie lada wyzwanie. Na stworzenie przytulnego i funkcjonalnego wnętrza składa się wiele czynników, dlatego, jeśli nie czujecie się na siłach, aby sprostać temu zadaniu samodzielnie, możecie skorzystać z usług projektowych Maxfliz. Dzięki wsparciu profesjonalnych projektantów stworzycie projekt sypialni skrojonej do waszych potrzeb.