panle fotowoltaicze czy warto

Eko Dom. Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Żyjemy w czasach, w których nawet moda nakazuje dbać o środowisko, w pewnych przypadkach możemy nawet połączyć przyjemne z pożytecznym i zyskać na byciu „Eko”. W takim razie, czy panele fotowoltaiczne są warte uwagi? Co możemy zyskać?

Panele fotowoltaiczne – jak się mają do dbania o środowisko?

Jedną z zalet zainwestowania w fotowoltaikę jest brak szkodliwych substancji wydalanych do powietrza, czego skutkiem jest poprawa jego jakości.

Praca każdej instalacji fotowoltaicznej bazuje na naturalnym promieniowaniu słonecznym. Pochłaniane przez panele fotowoltaiczne promienie przekształcane są następnie w energię elektryczną.

Produkcja energii w ten sposób nie wykorzystuje żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia, a jedynie naturalną energię słońca.

Produkcja energii przez panel fotowoltaiczny

Korzystając z fotowoltaiki zazwyczaj mamy też nadzieję na zmniejszenie rachunku za prąd poprzez jego „domową” produkcję. Jak prezentuje się efektywność paneli w stosunku do zapotrzebowania elektrycznego różnych sprzętów domowych?

Na początku trzeba sobie zadać pytanie, ile energii produkuje panel fotowoltaiczny?

Biorąc pod uwagę średnie nasłonecznienie w Polsce, szacuje się, że z 1 kWp paneli słonecznych można uzyskać 950 kWh energii elektrycznej rocznie, z kolei dziennie jeden panel fotowoltaiczny może wyprodukować około 0,78 kWh energii.

Jak się to ma do użytkowania sprzętów domowych?

Jeden panel wystarczy, by zasilać lodówkę całą dobę, dwa z kolei umożliwiają krótką pracę żelazka lub czajnika, a cztery mogą zasilać telewizor przez kilka godzin oraz pralkę przez jeden cykl.

W razie wątpliwości, pomocą służą liczne kalkulatory internetowe, które umożliwiają sprawdzenie sumy jaką jesteśmy w stanie zaoszczędzić w ciągu roku i na przestrzeni lat, a dodatkowo sugerują zalecaną wielkość instalacji.

Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać?

Wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej może być dla niektórych prawdziwym wyzwaniem, oprócz sugerowania się samą mocą paneli, należy też zapoznać się z ich producentami, których jest mnóstwo.

Zobacz też:  Pokój na poddaszu - aranżacja pokoju ze skosami

Jakie panele fotowoltaiczne powinniśmy wybrać i czym się sugerować przy ich wyborze?

  • Pierwszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest efektywność, czyli to ile energii słonecznej zostanie przemienionej na energię elektryczną. Zazwyczaj średnia efektywność wynosi około 20%.
  • Jeśli myślimy o wieloletnim stosowaniu paneli fotowoltaicznych, powinniśmy zwrócić uwagę na ich utratę mocy w czasie. Po pewnym czasie ich efektywność spada, przy czym wśród najlepszych ofert na rynku, spadek ten jest nie większy niż 0,5%.
  • Oczywiście należy też wziąć pod uwagę moc instalacji, czyli ilość energii elektrycznej jakie są w stanie wyprodukować panele – moc nowoczesnych paneli fotowoltaicznych zaczyna się od 330 W.
  • Prawdopodobnie jedną z najważniejszych kwestii jest renoma producenta. Chcąc dokonać najlepszego możliwego wyboru, należy się zapoznać z opiniami o poszczególnych firmach, czasie od jakiego są na rynku, oraz z testami jakim są poddawane produkty i ich certyfikatami.

Na jakich producentów paneli zwrócić uwagę?

Na podstawie rankingów z 2021 roku aktualnie na rynku górują takie firmy jak Encor, Q.Cells, Risen Energy, czy DMEGC SOLAR. Każdą z wymienionych spółek reprezentują wysokiej jakości wyroby oraz jej dobry stosunek do ceny.

Panele fotowoltaiczne – opinie użytkowników

Zostały przedstawione już zalety fotowoltaiki – pomagają chronić środowisko oraz pomagają zmniejszyć rachunek za prąd.

W jaki sposób widzą je ich użytkownicy?

Można powiedzieć, że opinie są jednoznaczne. Zdecydowana większość kupujących jest zadowolona z ich działania oraz poleca je innym.

Jakie są tego przyczyny?

Według przeprowadzonego badania 6 na 10 polaków zdecydowało się na instalację fotowoltaiczną, właśnie ze względu na możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na ogrzewaniu i oświetleniu, z kolei co czwarty polak, podał chęć zadbania o środowisko jako główną przyczynę zakupu paneli.

Panele fotowoltaiczne – czy warto zainwestować?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Fotowoltaika to coś w co warto zainwestować, chociażby biorąc pod uwagę możliwość długoterminowych zysków. Dobrze dobrana instalacja może zmniejszyć nasze rachunki za prąd, nawet o 90%, a na przestrzeni lat, w zależności od jej wielkości może nam pomóc zaoszczędzić od kilkunastu do nawet stu tysięcy złotych, co czyni ją świetną, długoterminową inwestycją.

Zobacz też:  Magazyny do wynajęcia w Krakowie

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *