Na co zwrócić uwagę podczas wykonywania fundamentów

Na co zwrócić uwagę podczas wykonywania fundamentów.

Jeżeli zastanawiasz się, od czego zależy wybór fundamentów oraz jaki jest koszt fundamentów, koniecznie przeczytaj! W tym tekście znajdziesz niezbędną wiedzę dotyczącą fundamentów.

Budowa fundamentów

Fundamenty domu są jego podstawą. Pełnią rolę przenoszenia obciążeń na grunt w bezpieczny sposób. Wielkość i rodzaj fundamentów zależy od projektu domu, rodzaju gruntu oraz od technologii wykorzystanej przy budowie dlatego powinny być indywidualnie zaprojektowane. Istotne czynniki, od których zależy budowa fundamentów to:

  • wielkość budynku

  • ilość kondygnacji

  • technologię budowy

  • rodzaj użytych materiałów rodzaj gruntu.

Fundamenty pod dom

Jakie fundamenty pod budowę domu wybrać? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj dom chcemy zbudować. Jeszcze do niedawna powszechną praktyką było używanie gruzu i kamieni do wypełnienia fundamentów przed zalaniem ich betonem. Dziś takie praktyki odchodzą w niepamięć. Zastosowanie znajdują jedynie w przypadku małych domków jednorodzinnych budowanych na dobrym gruncie. Fundamenty pod dom różnią się między sobą.

Fundamenty pod dom szkieletowy

Cechą domów szkieletowych jest lekka konstrukcja. Konstrukcja budynku składa się z dużej liczby drewnianych belek i desek o różnych wymiarach. Ważną kwestią jest dobór odpowiedniego materiału. Drewno na szkielet powinno być suszone komorowo, czterostronnie strugane, fazowane. Fundament pod dom drewniany zależy w głównej mierze od warunków geologicznych i spadku terenu. Ważną kwestią jest piwnica. Fundamenty domu do wyboru:

  • Ławy fundamentowe: odpowiednio szerokie i dostosowane do projektu budynku ławy wymagają bardzo dobrej nośności gruntów. Wymagają specjalnej hydroizolacji. W przypadku lekkich konstrukcji nie wymaga dodatkowego zbrojenia.

  • Płyta fundamentowa: wylewana jest w postaci jednej płyty o powierzchni całego domu. Wymaga wcześniejszego przygotowania powierzchni gruntu. Charakteryzuje się szybkim czasem budowy.
Zobacz też:  Budowa domu jednorodzinnego krok po kroku

  • Fundament słupowy: charakteryzuje się lekkością dostosowaną pod niewielkie domy szkieletowe. Można stosować je w przypadku słabych warunków gruntowych.
Na co zwrócić uwagę podczas wykonywania fundamentów

Jakie fundamenty pod dom parterowy

Jak zrobić fundament pod dom parterowy? Zaprojektowanie odpowiednich fundamentów jest ściśle związane z ciężarem konstrukcji budowlanej. Dom parterowy na ogół ma jedną kondygnację i piwnicę. Może być postawiony na węższych ławach lub cieńszej płycie. Budowa fundamentów jest zależna od warunków gruntowo-wodnych. Odkształcalność podłoża gruntowego pod wpływem obciążenia prowadzi do zjawiska osiadania gruntu. Jeśli grunt jest mniej nośny, a budynek generuje duże obciążenia, zamiast zwykłego betonu wskazane jest zastosowanie żelbetu.

Ile kosztują fundamenty czyli koszt wybudowania fundamentów

Najczęściej podczas budowy fundamentów stosuję się ławę fundamentową. Ta metoda jest ekonomiczna i funkcjonalna. Koszty, które generuje budowa fundamentów, zależą od tego, czy budujemy dom z piwnicą, czy bez niej. W przypadku wykonania fundamentu pod dom bez piwnicy poniesiemy koszty około 250-350 zł/m2. Koszt budowy fundamentów w domu z piwnicą wynosi około 140-160 zł/m2. Budując piwnicę, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami na poziomie 100-140 zl/m2 . Wynika to, z konieczności wykonaniem ścian fundamentowych. Łącznie zapłacimy około 240-300 zł/m2 budując dom z piwnicą.

Jak wytyczyć fundament

Zanim zaczniemy prace ziemne, powinniśmy wytyczyć miejsce, w którym stanie dom. Wytyczenie fundamentów sprowadza się głównie do oznaczenia najważniejszych punktów pod względem przyszłego budynku. Muszą być one widoczne, aby umożliwić pracę ekipie budowlanej. Najlepiej zlecić te prace uprawnionemu geodecie. Jak wytyczyć fundament? Możemy zrobić to na dwa sposoby:

  1. metodą kołkową polega ona na umiejscowieniu kołków w miejscach przecięcia się głównych osi domu lub w jego narożnikach. Punkty przesuwa się o określoną odległość od planowanego wykopu, zapisując odległość w dokumentacji w celu późniejszego odtworzenia usytuowania punktów.
  2. metodą ław drutowych. Służy do wytyczenia krawędzi budynku lub jego osi. Na deskach wbite są gwoździe, leżące w linii osi budynku. Gdy połączymy naprzeciwległe gwoździe sznurkiem, lub drutem otrzymamy dokładne usytuowanie osi. Ławy umiejscowione są poza obrębem budynku.
Zobacz też:  Budowa sauny mokrej w domu

Wybór fundamentów zależy od wielu czynników. Dobrze dobrane fundamenty pozwolą na postawienie solidnego domu, który będzie służył na lata. Pośpiech jest tutaj niewskazany. Tylko przemyślane decyzje dadzą pożądany efekt.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *